7 ćwiczeń na plecy z hantlami, które wykonasz w domu

7 ćwiczeń na plecy z hantlami, które wykonasz w domu

Plecy warto ćwiczyć nie tylko po to, by zapewnić im atletyczny wygląd. Silne mięśnie grzbietu pozwalają zwiększyć stabilność kręgosłupa oraz skorygować różne wady postawy. Zaciekawił Cię ten temat? Przeczytaj nasz poradnik i poznaj 7 prostych ćwiczeń z hantlami, które pozwolą Ci wzmocnić mięśnie pleców!

Mięśnie pleców – dlaczego należy je ćwiczyć?

Trening pleców może przyczynić się nie tylko do poprawy wyglądu sylwetki, lecz również stanu zdrowia. Wszystko dlatego, że mięśnie grzbietu pełnią w naszym organizmie wiele ważnych funkcji. Te najszersze odpowiadają m.in. za prostowanie, obracanie i przywodzenie rąk. Mięśnie czworoboczne unoszą staw ramienny, zaś prostownik grzbietu zapewnia stabilizację kręgosłupa. Właśnie dlatego, niezależnie czy trenujesz na siłowni, czy w domu, uzupełnij swój program o ćwiczenia wzmacniające plecy. Jeśli szukasz inspiracji, koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią naszego poradnika. Znajdziesz w nim 7 pomysłów na ćwiczenia z hantlami, dzięki którym zwiększysz siłę mięśni grzbietu.

Najlepsze ćwiczenia na szerokie plecy

Szukasz pomysłów na trening pleców? Zapoznaj się z naszymi propozycjami! Do wykonania przedstawionych poniżej ćwiczeń wystarczą Ci hantle oraz ławka treningowa. Jeśli nie masz tego typu akcesoriów, przygotuj miękką matę i litrowe butelki z wodą.

Unoszenie hantli stojąc

Trening rozpocznij od ustawienia się w lekkim rozkroku. Chwyć hantle i trzymaj je tak, by dotykały uda. Unoś ręce do góry, a następnie powoli opuszczaj je do pozycji wyjściowej. Pamiętaj, że tę wersję ćwiczenia możesz wykonać także w pozycji leżącej.

Zobacz również: jaki sprzęt kupić do domowej siłowni?

Unoszenie hantli nad głowę

Unoszenie hantli nad głowę to kolejne dobre ćwiczenie na szerokie plecy. Jak je wykonać? Stań w rozkroku, chwyć ciężarki i wyprostuj ręce tak, by znalazły się równolegle do podłoża. Unoś je nad głowę, a następnie powoli opuszczaj do pozycji wyjściowej.

Podciąganie hantli w opadzie tułowia

To proste ćwiczenie świetnie buduje siłę i masę mięśni pleców. Jeśli chcesz je wykonać, stań w rozkroku i pochyl tułów, tak aby był ustawiony równolegle do podłoża. Chwyć hantle i ustaw dłonie tuż nad stopami. Zginając ręce w łokciach, unoś hantle do góry.

Podciąganie hantli z podparciem

Ten wariant ćwiczenia pozwoli Ci wzmocnić mięśnie czworoboczne i prostownik. Przyjmij pozycję taką, jak opisana w poprzednim akapicie. Jedną dłoń oprzyj jednak o ławkę treningową lub krzesło. Drugą ręką unoś ciężarki do ćwiczeń, zginając staw łokciowy tak, by znalazł się powyżej linii bioder.

Opuszczanie rąk za głowę

Codzienny trening pleców warto wzbogacić również o opuszczanie rąk za głowę. Aby wykonać to ćwiczenie, połóż się na ławce gimnastycznej tak, by podpierała środkową i górną część pleców. Stopy rozstaw na szerokość bioder. Hantle złap nachwytem i unieś je do góry. Wyprostuj ręce, by znalazły się w tej samej linii, co barki. Naprzemiennie opuszczaj ręce za głowę. Po wykonaniu każdego ruchu wróć do pozycji wyjściowej.

Zobacz również: sprawdzone ćwiczenia na brzuch

Unoszenie hantli leżąc na brzuchu

Nasza ostatnia propozycja to ćwiczenie z hantlami na szerokie plecy, które świetnie stymuluje mięśnie czworoboczne oraz rotatory barków. Warto je wykonywać także po to, aby skorygować postawę ciała. Połóż się na ławce treningowej tak, by klatka piersiowa znalazła się nieco za jej górną krawędzią. Stopy rozstaw na podłodze. Złap hantle chwytem neutralnym, a następnie unieś ręce do góry. Pozycja Twojego ciała powinna przypominać swoim kształtem literę „Y”. Trzymaj ręce w górze przez kilka sekund. Następnie opaść dłonie. Jeśli chcesz zwiększyć efektywność tego ćwiczenia, zamiast hantli wykorzystaj sztangielki i obciążenia żeliwne.

Ćwiczenia z hantlami na szerokie plecy – podsumowanie

Systematyczny trening pleców może przynieść wiele korzyści. Nie zaniedbuj zatem tej formy aktywności. Pamiętaj, że najlepsze rezultaty uzyskasz, ćwicząc z obciążeniem, np. hantlami lub sztangą. Jeśli szukasz tego typu akcesoriów sportowych, zapoznaj się z naszą ofertą. W sklepie be-active.pl znajdziesz ciężarki do ćwiczeń, dzięki którym Twój codzienny trening szybciej przyniesie upragnione rezultaty!

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 7955 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-25
Super
2024-06-22
Nie mam uwag . Towar i dostawa bez zarzutu
pixel