Sprawdzone ćwiczenia na brzuch z wykorzystaniem maty. Jakie są najlepsze?

Sprawdzone ćwiczenia na brzuch z wykorzystaniem maty. Jakie są najlepsze?

Widoczne mięśnie brzucha to jeden z najpopularniejszych celów wśród amatorów rozpoczynających przygodę z treningiem. Wiele osób twierdzi, że są one wyznacznikiem dobrej formy, gdyż odsłonięcie tzw. kaloryfera nie należy do najprostszych i wymaga dużej ilości starań. Dlaczego tak ciężko trenować mięśnie brzucha, czy są one ważną partią mięśniową podczas sesji treningowej i jak je ćwiczyć bez specjalnego sprzętu?

Przedstawiamy sprawdzone ćwiczenia na brzuch z wykorzystaniem maty. Udowodnimy Ci w tym materiale, że nie potrzebujesz skomplikowanych maszyn, czy dodatkowych elementów wyposażenia (np. takich jak drążki rozporowe lub rollery i wałki), by wykonać naprawdę porządny trening. Wygodna gruba mata do ćwiczeń to wszystko, co przyda Ci się w trakcie sesji. 

Czy mięśnie brzucha są ważne i trzeba je ćwiczyć?

Na siłowniach można spotkać się z pewną teorią, która mówi, że mięśni brzucha nie trzeba trenować, jeśli regularnie wykonujesz złożone ćwiczenia wielostawowe. Mięśnie brzucha są stabilizatorem kręgosłupa, więc przy przysiadach, martwym ciągu, wykrokach, wyciskaniu sztangi, OHP, czy spacerze farmera, są aktywne. Warto jednak zaznaczyć, że skoro ich zadanie jest tak istotne, brak odpowiedniego zaangażowania może spowodować dysproporcje, co z kolei prowadzi do kontuzji. Nie ignoruj zatem mięśni brzucha, gdyż może doprowadzić to do wad postawy lub poważniejszych zagrożeń. 

Warto zaznaczyć również fakt, że mięśnie brzucha dzielą się na kilka grup. Wyróżniamy m.in. mięśnie:

  • proste, 
  • skośne (zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne),
  • poprzeczne,
  • piramidowe.

Brzuszki, spięcia, plant i wznosy nóg

Wiesz już, że gruba mata do ćwiczeń to podstawa dla efektywnego treningu brzucha. Znasz także grupy mięśni i prawdopodobnie domyślasz się, że potrzebują one zróżnicowanych bodźców i kątów, by aktywność przyniosła zadowalające rezultaty. Jak zatem przygotować odpowiedni zestaw ćwiczeń? Postępuj krok po kroku:

  • Zacznij od spięć mięśni brzucha w pozycji leżącej (ćwiczenia dla osób początkujących aktywujące niemal cały kor). Otrzymuj pozycję spiętą przez 2-3 sekundy, po czym rozluźnij mięśnie. 
  • Następnie przejdź do półbrzuszków. Zegnij nogi w kolanach do ok. 90 stopni i próbuj przyciągnąć klatkę piersiową do kolan. Pamiętaj, by nie odrywać od maty odcinka lędźwiowego pleców. Jest to ćwiczenie angażujące głównie górną partię mięśni prostych. 
  • Unieś nogi do góry i zegnij je w kolanach do kąta prostego (90 stopni). Następnie opuszczaj jedną nogę, prostując ją w kolanie i wracaj do pozycji wyjściowej. Trzymaj cały czas napięte mięśnie brzucha. Powtórz tę samą ilość powtórzeń z obydwie strony. Dzięki temu aktywujesz dolną partię mięśni brzucha. 
  • Na końcu spróbuj utrzymać jak najdłużej deskę, czyli tzw. plank. Jest to bardzo wymagające ćwiczenie dla całego koru, dlatego zalecane jest ono wyłącznie osobom doświadczonym.

Jaką matę wybrać?

Producenci, dystrybutorzy i sprzedawcy wyposażenia treningowego, udostępniają nam mnóstwo interesujących propozycji. Dzięki temu każdy jest w stanie znaleźć i wybrać asortyment spełniający wszystkie jego indywidualne oczekiwania. Która gruba mata do ćwiczeń sprawdzi się najlepiej przy treningu mięśni brzucha?

Zacznij od miękkiej i grubej, np. NBR PRETORIANS 15 mm. Jest ona wykonana z tworzywa sztucznego (NBR) zapewniającego doskonałą izolację przed twardą i zimną podłogą. Dodatkowo perfekcyjnie stabilizuje organizm, więc możesz w pełni skupić się na wykonywanym ruchu. Z czasem możesz inwestować w coraz to cieńsze maty, np. NBR PRETORIANS 10 mm lub TPE PRETORIANS 6 mm. Im cieńsza mata do ćwiczeń, tym zajmuje ona mniej miejsca i mniej waży. Jest zatem wygodniejsza w trakcie transportu. 


Gdy poczujesz już, że powyższe ćwiczenia są zbyt proste, warto zainwestować w kółka, rollery i wałki. Szeroki wałek z funkcją zwrotną od firmy Pretorians to super gadżet, który możesz wybrać jako nagrodę za osiągnięcie wyznaczonego celu treningowego. Wykonany jest on z wytrzymałych surowców (aluminium PVC i ABS), posiada ergonomiczny kształt i sprężynę wspierającą powrót do pozycji wyjściowej. Do tego jego design jest innowacyjny i nieszablonowy, co na pewno pozytywnie wpłynie na przyjemność z treningu.

Rekomendowane produkty BeActive

Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 7632 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-01
Super bardzo pomocne w sprzataniu
2024-02-27
Super. Jestem zadowolona. Dziękuję
pixel