Jeszcze do niedawna hulajnogi kojarzone były głównie jako zabawka dla dzieci, ewentualnie przedmiot służący do wykonywania ewolucji w skateparkach. Teraz jednak ich status się zmienił i stały się one bardzo popularnym środkiem transportu w miastach. Istnieją jednak różne rodzaje hulajnóg – przekonaj się, czym różnią się one między sobą i który z nich najbardziej odpowiada Twoim potrzebom!
Rodzaje hulajnóg: podział ze względu na napęd
Jedno z kryteriów podziału stanowi napęd. Hulajnogi mogą być napędzane nożnie lub elektrycznie. W tym pierwszym przypadku decyduje oczywiście siła mięśni, w tym drugim silnik i akumulator. Hulajnoga napędzana nogami działa na zasadzie odpychania się jedną nogą od podłoża, podczas gdy w wariancie elektrycznym wyeliminowano wysiłek fizyczny i zastąpiono go pracą silnika.
Elektryczne hulajnogi cieszą się rosnącą popularnością ze względu na prostotę użytkowania, oszczędność i kompaktowość. Szerokie chodniki w dużych miastach bardzo ułatwiają korzystanie z nich, więc to głównie tam są one popularne. Ponadto to właśnie w większych ośrodkach miejskich często można wypożyczać ten sprzęt na minuty. Wiele osób kupuje je jednak na własność z powodu wygody transportu i niskiej masy, dzięki której można wnieść hulajnogę do komunikacji miejskiej.
Rozpędzenie się do około 20 km/h zapewnia prędkość zbliżoną do jazdy na rowerze, przy czym na tym środku transportu można się poruszać po chodnikach. Odpowiada to zwłaszcza dzieciom, młodzieży i osobom pragnącym unikać tłoku ulic i ścieżek rowerowych. Hulajnogi elektryczne można składać, dzięki czemu bardzo wygodnie przechowuje się je w mieszkaniu i przenosi ze sobą w dane miejsce.
Napędzane siłą nóg hulajnogi również jednak mogą posłużyć jako miejski środek transportu. Najlepiej w tym celu sprawdzają się modele lekkie i małe, które można składać. Łatwiej się je przechowuje w zamkniętych pomieszczeniach i można je wnosić do autobusów i tramwajów. Cena takiego akcesorium jest niska, poruszanie za jego pomocą dynamiczne, a jednocześnie mniej męczące niż na rowerze. Warto zwrócić przy zakupie uwagę na:
- Efektywność łożysk, ponieważ najtańsze modele wytracają dużo energii podczas jazdy,
- Opcję regulowania wysokości,
- Hamulec w manetce,
- Możliwość składania,
- Oświetlenie.
Rodzaje hulajnóg: podział ze względu na rozmiar kół
Rodzaje hulajnóg wyróżnia się także ze względu na rozmiar ich kół. To od nich w głównej mierze zależy, do czego pojazd będzie przeznaczony. Im większe koła, tym bardziej wyczynowa jest charakterystyka sprzętu. Małe kółka oznaczają natomiast, że hulajnoga przeznaczona jest do transportu na niewielkie dystanse oraz do jazdy dla przyjemności.
Pod pojęciem hulajnogi elektrycznej o dużych kołach kryją się takie, których średnica kół wynosi 18, 20 lub nawet 23 cm. Do ich zalet zaliczyć można lepsze absorbowanie drgań i o wiele bardziej komfortową jazdę na nierównym terenie, co ma duże znaczenie w przypadku modeli bez amortyzacji. Duże koła zapewniają komfort również za sprawą możliwości zastosowania przy nich większych podestów. Długi i szeroki model przekłada się na zajmowanie w trakcie jazdy wygodniejszej pozycji.
Hulajnoga napędzana odpychana jest bardziej wydajne, jeśli posiada większe kółka, gdyż opory toczenia są w ich przypadku mniejsze. Oznacza to, że po jednym odepchnięciu można przejechać większy dystans. Zwiększenie efektywności toczenia przekłada się też na możliwość rozpędzenia się do większej szybkości.
Hulajnogi z małymi kółkami również posiadają jednak wiele zalet. Do ich grona zalicza się modele ze średnicą kół wynoszącą od 10 do 15 cm i ze względu na swoje rozmiary są one bardziej kompaktowe. Ze względu na ich lekkość i to jak mało miejsca zajmują, łatwiej je transportować. Są one zdecydowanie bardziej mobilne, gdyż mniejszy promień skrętu ułatwia wykonywanie manewrów, a także łatwiej się nimi hamuje. Doskonała zwrotność wraz z niską masą sprawiają, że hulajnogi z małymi kółkami przeznaczone są głównie do jazdy wyczynowej.
Rodzaje hulajnóg: podział ze względu na przeznaczenie
Można wyróżnić następujące rodzaje hulajnóg ze względu na sposób ich używania:
- Hulajnogi wyczynowe – używane przez osoby doświadczone w jeździe, pozwalają one na wykonywanie skomplikowanych ewolucji i manewrów. Ich cechą, poza małymi kółkami, jest znakomita wytrzymałość, gdyż przeznaczone są do jazdy bardzo szybkiej i agresywnej oraz ryzykownych trików,
- Turystyczne – nazywane także transportowymi. Ich budowa predysponuje je do pokonywania większych dystansów – wyposażone są w duże koła, a ich rama jest wytrzymała, co pozwala jeździć na nich często i długo. Najlepiej sprawdzają się one w codziennej jeździe rekreacyjnej, do szkoły albo do pracy,
- Elektryczne – poruszają się dzięki napędowi silnikowemu, trzeba więc pamiętać o dolewaniu do nich benzyny (w przypadku silnikowych) lub ładowaniu, jeśli to model akumulatorowy. Są bardzo wygodne i można się na nich szybko przemieszczać po miastach,
- Do jazdy terenowej – są szersze i mają dodatkowe wyposażenie, dzięki któremu można łatwiej poruszać się po bezdrożach i drogach gruntowych,
- Do jazdy po drogach – sportowy model przeznaczony do dłuższych wycieczek. Charakteryzują go pompowane koła, powiększone przednie kółko i zmniejszona obudowa,
- Rekreacyjne – modele podstawowe, idealne dla mniej wymagających użytkowników, zaczynających dopiero przygodę z tym sportem. Nie można na nich rozwijać dużych prędkości ze względu na ich konstrukcję, a służą głównie do pokonywania krótkich dystansów na ścieżkach rowerowych i asfaltowych drogach,
- Dziecięce – wyposażone często w trzy koła, ponieważ najmłodszym brakuje niezbędnego poczucia równowagi. Dwa koła znajdują się z przodu, a jedno z tyłu. Hulajnogi trójkołowe to solidny, bezpieczny, dostosowany do dziecięcych rozmiarów wybór.
Podsumowanie
Wybór, jak widać, jest bardzo szeroki i każdy miłośnik akrobatycznych sztuczek znajdzie coś dla siebie, podobnie jak osoby pragnące jedynie wygodniej przemieszczać się na co dzień po mieście. Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty - posiadamy w niej wszystkie rodzaje hulajnóg! Z nami rozpoczniesz swoją przygodę z tym sportem, wygodniej dojedziesz do szkoły lub pracy, zdobędziesz pojazd niezbędny do wykonania wymarzonego triku lub zainteresujesz dziecko nową formą aktywności fizycznej!