Co należy zrobić? Wykorzystać połączenie zaawansowanej technologii i wiedzy na temat zachowania organizmu na zróżnicowane bodźce. Jeśli szukasz interesujących i innowacyjnych metod treningowych, prawdopodobnie nie musimy Ci przedstawiać platform wibracyjnych. Pojawiły się one na rynku wiele lat temu, lecz dopiero teraz zaczynamy naprawdę dostrzegać ich wartość. Odpowiedzmy sobie zatem na pytania, które wśród potencjalnych użytkowników budzą w dalszym ciągu najwięcej wątpliwości. Zapraszamy serdecznie do lektury.
Jak działają platformy wibracyjne?
Platformy wibracyjne wizualnie mogą przypominać popularne, lecz znacznie mniej rozbudowane steppery. Platformy po uruchomieniu zaczynają wibrować, wprowadzając również w ruch mięśnie i destabilizując organizm. W efekcie otrzymujemy częste mikro skurcze wszystkich stabilizatorów, mięśni głębokich i partii pomocniczych.
Jak korzystać z platform wibracyjnych?
Z platform wibracyjnych możemy korzystać na dwa sposoby: statyczny (rekomendowany dla osób rozpoczynających swoją przygodę z treningiem na platformach wibracyjnych) i dynamiczny. Statyczna sesja treningowa polega na uruchomieniu platformy i utrzymaniu na niej równowagi w pozycji stojącej. Chociaż wydaje się to mało skomplikowane, w praktyce błędnik może przysporzyć nam wielu problemów. Przy treningu dynamicznym należy wykorzystywać akcesoria, np. gumy do ćwiczeń. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników zalecamy wykorzystać hantle, a dla osób z dużym doświadczeniem, odpowiednia będzie sztanga do treningu pump.
Czy i kiedy efekty będą widoczne?
Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji każdego użytkownika. Biorąc pod uwagę, że platformy wibracyjne nie należą do bardzo wymagających aktywności, ciężko z ich pomocą wygenerować duży deficyt kaloryczny, który potrzebny jest do tego, by pozbyć się opornej tkanki tłuszczowej. Warto więc zmienić również nawyki żywieniowe, dodając do swojego treningu ćwiczenia wspomagające z akcesoriami. Jakie narzędzia wybrać? Warto zainwestować w gumy do ćwiczeń, np. zestaw TP01 GU04 GU05 MIX SET i hantle, np. zestaw 2 X 10KG WALIZKA HMS ST20. Dlaczego akurat te propozycje są odpowiednie dla osób początkujących? Ponieważ otrzymujesz komplet z różnym obciążeniem, dzięki któremu o wiele łatwiej będzie dostosować opór do trenowanej partii mięśniowej i postępów.
Czy istnieją przeciwwskazania?
Biorąc pod uwagę specyfikę treningu na platformach wibracyjnych, dyskomfort może występować u każdej osoby początkującej. Wynika to z niepoprawnej pracy błędnika. Podobne odczucia pojawiają się u osób, które pierwszy raz korzystają z bieżni i dla organizmu nie jest normalne to, że mimo biegu, ciało cały czas jest w jednym miejscu. Z każdym treningiem uczucie dyskomfortu zacznie mijać, aż zniknie, a ćwiczenia z platformą wibracyjną będą czystą przyjemnością. Do stałych lub czasowych przeciwwskazań zaliczyć można również takie choroby lub sytuacje jak: ciąża, połóg oraz karmienie piersią kamica nerkowanie, zagojone rany pooperacyjne, choroby nowotworowe, cukrzyca, choroby serca, zakrzepica, częste migreny, choroby mięśni, osteoporoza, choroby kości. Uważać powinny również wszystkie osoby, które mają przebyte lub wciąż niewyleczone kontuzje. Mikroskurcze i mikrourazy mogą negatywnie wpłynąć na proces regeneracji, obciążając dodatkowo mięśnie, stawy, kości i ścięgna, które i tak są osłabione. Warto zatem w pierwszej kolejności porozmawiać na ten temat z profesjonalnym fizjoterapeutą.