Trójbój siłowy – rekordowe wyniki

Trójbój siłowy – rekordowe wyniki

Trójbój siłowy jest dyscypliną cieszącą się ogromną popularnością na całym świecie, również wśród amatorów. Pozornie jest to łatwy sport, ponieważ opiera się on na trzech fundamentach: wyciskaniu sztangi leżąc, martwym ciągu oraz przysiadach. W rzeczywistości jednak jest to bardzo wymagająca dyscyplina, w której dojście do perfekcji wiąże się z wieloletnimi treningami. Jakie są rekordowe wyniki w trójboju siłowym i kto jest ich autorem?

Czym jest trójbój siłowy?

Jak sama nazwa wskazuje, trójbój siłowy to sport siłowy, który polega na wykonaniu trzech prób z największym możliwym obciążeniem w trzech różnych ćwiczeniach: przysiadzie, wyciskaniu na ławce płaskiej oraz martwym ciągu. Ćwiczenia zawsze wykonywane są w dokładnie takiej kolejności. Próby, aby zostały zaliczone, zawsze muszą być wykonane zgodnie z zasadami.

Podczas wyciskania na ławce zawodnik musi leżeć tak, aby jego głowa, tył barków oraz pośladki dotykały ławki. Stopy znajdują się w całości na podłodze, a kciuk obejmuje gryf. Odległość pomiędzy palcami nie może wynosić więcej niż 81 cm. Sztangę opuszczamy do klatki albo brzucha i dopiero na komendę podnosimy z powrotem aż do pełnego wyprostu rąk w łokciach.

W przysiadzie dłonie trzymamy w dowolnym miejscu, natomiast sztanga znajduje się na barkach. Na sygnał zawodnik ugina nogi do momentu, aż górna powierzchnia ud znajdzie się niżej niż wierzchołki kolan. Następnie wracamy do pozycji wyprostowanej z zablokowanymi nogami w kolanach. Rekord w martwym ciągu zostanie zaliczony zaś tylko wtedy, gdy złapiemy leżącą na ziemi sztangę, wyprostujemy z nią nogi w kolanach i odciągniemy barki do tyłu.

Historia trójboju siłowego

Trójbój siłowy zaczął funkcjonować w połowie XX wieku i początkowo traktowany był raczej jako dodatek do klasycznego podnoszenia ciężarów. Pierwsze oficjalne zawody odbyły się w USA w 1964 roku, ale pierwsze rekordowe wyniki w tej dyscyplinie spisywano już w 1958 roku. W 1972 roku powołano IPF – Międzynarodową Federację Trójboju Siłowego, która rozpowszechniła ten sport na wszystkie kraje.

Obecnie na poziomie międzynarodowym funkcjonuje wiele federacji i jak łatwo się można domyślić, każda z nich ma swoje własne rekordy. Zasady, jakimi kierują się federacje, różnią się warunkami zaliczenia powtórzeń, dopuszczonym sprzętem, używanymi sztangami, systemem ważenia zawodników i przepisami antydopingowymi. Każda z tych federacji ma też wiele kategorii wagowych, przez co rekordowe wyniki są bardzo trudne do skategoryzowania. W Polsce pierwsze mistrzostwa rozegrano w 1977 roku, a krajowa federacja to Polski Związek Kulturystyki, Fitness i Trójboju Siłowego.

Rekordy świata w trójboju siłowym

Rekord w martwym ciągu wynosi aż 501 kg i ustanowiony został przez słynnego Islandczyka Hafpbora Juliusa Bjornssona 2 maja 2020 roku w Islandii. Podczas zawodów trójbojowych najlepszy wynik uzyskał zaś Węgier Tibor Mesaros i jest to 408 kg. Rekord w przysiadzie należy natomiast do Norwega Karla Yanga Christensena i wynosi 490 kg. Amerykanin Jimmy Kolb dzierży rekord w wyciskaniu, a jego wynik to niewiarygodne 612 kg! Nie jest to jednak wynik z zawodów trójbojowych – tam rekord w wyciskaniu należy do Fina Frederika Smultera i wynosi „zaledwie” 400 kg.

Rekordzistą świata w formule RAW, czyli bez wspomagania w postaci gumowych koszulek lub spodenek jest Czech Petr Patras, który osiągnął łączny wynik 1160 kg (470 kg w przysiadzie, 290 kg w wyciskaniu leżąc i 400 kg w martwym ciągu). W sumarycznym wyniku trójboju siłowego najlepiej wypada natomiast wspomniany Karl Yang Christensen, który uzyskał 1230 kg sumarycznego wyniku.

Rekordy Polski w trójboju siłowym

Jarosław Olech to najbardziej utytułowany polski trójboista, który 15 razy był mistrzem świata, a w kategorii do 74 kg uzyskał wynik w postaci 910 kg. Rekordzistą w zawodach bez sprzętu jest Krzysztof Wierzbicki, który 8 marca 2020 roku osiągnął 943,5 kg, na co złożyło się 310 kg w przysiadzie, 200 kg na ławce i 433,5 kg w martwym ciągu. Ten ostatni wynik to zresztą światowy rekord w martwym ciągu bez sprzętu w klasie do 100 kg. Rekord w przysiadzie w Polsce wynosi 340 kg i jego autorem jest Piotr Sadowski, podczas gdy rekord w wyciskaniu Michała Rudzińskiego to 290 kg.

Jak poprawić swoje wyniki w trójboju siłowym?

Trójbój siłowy dla początkujących. Od czego zacząć? Podstawę stanowi trenowanie każdego ruchu, który składa się na dane ćwiczenie. Zanim wykona się pełne powtórzenie, należy udoskonalić jego technikę poprzez wykonywanie przysiadów, wyciskania i martwego ciągu minimum dwa razy w tygodniu. Na początku można skupić się na samej technice, do czego wystarczy sztanga, a pełne obciążenie może być dołączona później, po opanowaniu zakresu ruchu.

Bez zbudowania masy mięśniowej oczywiście nie można liczyć na rekordowe wyniki. Trójbój siłowy to w końcu dyscyplina bazująca na fizycznej sile, więc trening musi być ukierunkowany na jej zwiększenie. Po opanowaniu techniki możemy zatem skupić się na zmniejszeniu liczby powtórzeń i dążeniu do zwiększenia obciążenia. Nie forsujemy jednak przesadnych ciężarów, by uniknąć kontuzji.

Podsumowanie

Bicie rekordów w sportach siłowych wymaga oczywiście regularnych i ciężkich treningów, a trójbój siłowy nie jest tu wyjątkiem. Niezbędnym elementem wyposażenia siłowni są obciążenia żeliwne i zestaw do ćwiczeń ze sztangą. Do uprawiania tej dyscypliny nie potrzeba wiele sprzętu, poza obciążeniem i sztangą, dlatego tym bardziej warto zadbać o jego wysoką jakość. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty – znajduje się w niej najwyższej klasy asortyment w korzystnych cenach!

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 8052 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-22
Szybko i bez żadnych zastrzeżeń
2024-07-21
Bardzo szybka realizacja zamówienia
pixel