Trójbój siłowy - poznaj wskazówki dla początkujących

Trójbój siłowy - poznaj wskazówki dla początkujących

Trójbój siłowy to sport, który sięga czasów starożytnych Greków i Rzymian, gdzie wielu (głównie) mężczyzn ustawiało się w kolejce, aby podnosić posągi, filary, ciężary, a nawet innych ludzi. Dziś, niezależnie od wagi czy predyspozycji, każdy może trenować trójbój, już w niech bardziej komfortowych i profesjonalnych warunkach — w domowej siłowni czy w nowoczesnych klubach fitness.

Trójboiści są zazwyczaj świetnie zbudowani. Sekret tkwi nie tylko w predyspozycjach genetycznych, ale przede wszystkim w specjalnym planie treningowym w trójboju oraz zbilansowanej diecie bogatej w białko, tłuszcze i węglowodany, jak i technice wykonywania ćwiczeń. Ze względu na rosnącą popularność trójboju, co uwidacznia się po sprzęcie zajmowanym na siłowniach, przedstawiamy porady treningowe dla początkujących, które zapewnią łatwiejszy start.

Korzyści z trójboju siłowego dla zdrowia

Trójbój siłowy i trening tej dyscypliny to jeden z najskuteczniejszych sposobów na utrzymanie zdrowego ciała, jak i budowanie masy mięśniowej. Prawidłowe wykonana sekwencja ćwiczeń to świetny sposób na utrzymanie formy przez cały rok i możliwość pracy nad mięśniami całego ciała. Korzyści są niemal nieograniczone: od zwiększonej wytrzymałości, przez skrócenie czasu niezbędnego do regeneracji, aż po zmniejszenie ryzyka kontuzji.

Wśród najpopularniejszych i najpopularniejszych treningów fitness trójbój siłowy jest nieoceniony pod względem korzyści i intuicyjności. Trójbój siłowy to dyscyplina, która z ekscytacją obserwowana jest podczas największych zawodów na całym świecie. Trójbój jest uważany za jedno z ćwiczeń definiujących zdrowie i siłę. Również za jedno, które tak naprawdę wystarczy do zbudowania wymarzonej muskulatury i kondycji. A to wszystko z wykorzystaniem sztangi z odpowiednim obciążeniem.

Korzyści trójboju siłowego są następujące:

1. Wzmacnia mięśnie
Trójbój siłowy to ćwiczenie powszechnie praktykowane w celu wzmocnienia mięśni. Jest jednak jeszcze jeden aspekt trójboju siłowego, który jest pomijany przez większość osób. Ćwiczenia z obciążeniem to takie, które obciążają stawy i kości Twojego ciała. Treningi takie jak trójbój siłowy są niezwykle korzystne dla twoich mięśni, wpływając na ich siłę i objętość. Kiedy angażujesz się w ćwiczenia z odpowiednim obciążeniem, rozrywasz włókna mięśniowe, które regenerując się w kolejnych dniach, stają się większe i mocniejsze.

Siła mięśni może rosnąć wykładniczo, jeśli jesteś w stanie regularnie trenować. Po opanowaniu do perfekcji techniki wykonywania trójboju siłowego możesz zastanowić się nad dodaniem obciążenia i zwiększaniem go z treningu na trening, stopniowo. Dzięki temu z czasem Twoje mięśnie będą coraz silniejsze i większe.

2. Spala setki kalorii
Trójbój siłowy ze względu na wysoką intensywność uważany jest za ćwiczenie, które spala mnóstwo kalorii. To z pozoru proste ćwiczenie wymaga wykorzystania dużo energii w krótkim czasie. Co ciekawe, przeprowadzono badania, które wykazały, że w 24 godziny po treningu rośnie zapotrzebowanie na przyjmowane kalorie aż o 15%. Trójbój siłowy jest więc tym ćwiczeniem, które umożliwi zbudowanie masy mięśniowej przy jednoczesnym spalaniu tkanki tłuszczowej.

3. Wzmacnia kondycję i wydajność
Trójbój siłowy wzmocni twoją kondycję. W trójboju siłowym wykorzystywane są mięśnie całego ciała. Głównym ćwiczeniem w trójboju siłowym jest przysiad, który zwiększa siłę i wytrzymałość mięśni nóg. Mocne nogi to podstawa jeśli chodzi o wykonywanie dziesiątek innych ćwiczeń, dzięki czemu wykonując regularnie jedno ćwiczenie, korzyści odbierasz także w innych obszarach.

Jak rozpocząć treningi trójboju siłowego?

Trójbój siłowy jest w stanie w dużym stopniu pozytywnie wpływać na twoje zdrowie. Podobnie jak w przypadku każdego ćwiczenia na siłowni, kluczem do sukcesu jest nienaganna technika, odpowiednia liczba serii i powtórzeń.

Poniżej przedstawiamy listę przydatnych wskazówek, jak zacząć i na co uważać wykonując powerlifting:

  • trenuj każdy podstawowy ruch, który jest składową całego ćwiczenia. Przed wykonaniem pełnego powtórzenia, należy odpowiednio udoskonalić technikę przysiadów, wyciskania, martwego ciągu, i rwania sztangi. Warto na stałe wprowadzić powyższe ćwiczenia do swojej rutyny treningowej (co najmniej dwa lub trzy razy w tygodniu), wykorzystując hantle i gryfy z obciążeniem,
  • w pierwszej kolejności zbuduj mięśnie. Mięśnie to siła, dlatego trening typowo pod rzeźbę nie jest wskazany do ćwiczeń trójboju,
  • kiedy zauważysz pierwsze sukcesy w technice trójboju, co nieuchronnie nastąpi po ciężkich i regularnych treningach, możesz zmniejszyć liczbę powtórzeń i dodać kolejne serie, bądź zwiększając obciążenie,
  • kontuzja to problem, niezależnie od wykonywanych ćwiczeń, dlatego staraj się nie forsować wtedy, gdy wiesz, że może wystąpić ryzyko kontuzji,
  • ćwicząc technikę, skoncentruj się najpierw na dużych, podstawowych ruchach,
  • znajdź klub lub profesjonalnego trenera, jeśli tylko masz taką możliwość. Dzięki temu znacząco przyspieszysz postęp w treningach, jak i pozbędziesz się ryzyka nabycia kontuzji.

Powerlifting w domowej siłowni - sprawdź, co potrzebujesz

Cenisz sobie treningi w domu i chcesz spróbować swoich sił w trójboju? Koniecznie wybierz jeden z gotowych zestawów, które oferujemy w asortymencie naszego sklepu. Zestaw do ćwiczeń 90kg - gryf sztanga obciążenie żeliwne będzie świetnym rozwiązaniem na początek. Tym bardziej, że dodatkowe obciążenie możesz dokupować w miarę progresu.

Owszem, trójbój siłowy to ćwiczenie, które nie wymaga więcej sprzętu poza sztangą i obciążeniem. Nadal jednak można sięgnąć po przydatny sprzęt do siłowni i akcesoria, które zapewnią komfort podczas wykonywania ćwiczeń:

  • Maty pod sprzęt to wręcz pozycja obowiązkowa. Mata zabezpieczy podłogę, jednocześnie wygłuszając odgłosy zrzucanej sztangi. Zwiększy komfort, jak i bezpieczeństwo ćwiczeń.
  • Pot może być największym wrogiem trójboistów. Udowodniono, że magnezja do rąk poprawia wydajność i bezpieczeństwo treningów.
  • Rękawice na siłownię - z naszymi rękawiczkami możesz cieszyć się ulubionym treningiem, nie martwiąc się o stabilność chwytu. Rękawiczki na siłownię są lekkie, funkcjonalne i wspierają różnorodne sporty i aktywności.

Ćwiczenia odgrywają znaczącą rolę w codziennym życiu. Jeśli chodzi o trójbój siłowy, przedstawione powyżej zalety i korzyści zdrowotne zdecydowanie powinny zachęcić Cię do rozpoczęcia ćwiczeń. Co więcej, zbudujesz silniejszą podstawę, co przełoży się również na sprawniejsze wykonywanie innych ćwiczeń, jak wyciskanie, przysiady czy zwiększoną wydolność podczas treningów biegowych.

Rekomendowane produkty BeActive

MGN56 Magnezja kostka 56g hms
MGN56 Magnezja kostka 56g hms
7,85 zł
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 7212 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-12-01
Wszystko super.
2023-11-24
Bardzo zadowolona, dobrze dla rehabilitacji ręki. Skoduje że nie kupiłem większy zestaw
pixel