Sztanga łamana czy prosta - co należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji?
Ludzie mają różne, osobiste preferencje, tyczy się to również siłowni. Aby dokonać dobrego wyboru najlepiej jest spróbować obu opcji. Największe atuty sztang prostych to:
- uniwersalność – nie powinno się mieć problemów z użytkowaniem ich niezależnie od wzrostu i postury
- izolacjabicepsów podczas treningu
- łatwość użytkowania
Sztangi łamane również posiadają wiele zalet, w tym:
- trening ogólnorozwojowy – angażują one liczne partie mięśniowe, w tym ramiona oraz plecy
- mniejsze obciążenie nadgarstków, które pozwala osiągać lepsze wyniki
- możliwość dobrania sztangi specyficznie pod własne wymagania – dostępne są one w wielu wariacjach
Prawdopodobnie mięśniem, który eksponuje się najczęściej jest właśnie biceps. Nic dziwnego, że tak wielu ludzi właśnie do niego przywiązuje największą wagę. Wiele osób uważa, że dla większego rozwoju masy bicepsów, lepsza jest sztanga prosta niż łamana. Angażuje bardziej głowę dłuższą bicepsa i mięsień ramienny, co sprawia, że biceps poddany jest większym przeciążeniom niż podczas treningu z gryfem łamanym.
Trening bicepsów z gryfem prostym jest niezbędny dla rozwoju masy ramion, co nie znaczy, że nie należy używać sztangi łamanej. Najlepszy jest trening zróżnicowany i wykonywanie ćwiczeń zamiennie – raz sztangą prostą, innym razem łamaną. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie zbuduje się masy tylko i wyłącznie przy pomocy dobrego sprzętu. Ćwiczenia muszą iść w parze ze zdrowym trybem życia, dietą bogatą w białko i węglowodany, a przede wszystkim ogromną determinacją!
Ćwiczenie na bicepsy
Podstawowym ćwiczeniem na biceps jest zginanie przedramion ze sztangą stojąc. Angażujemy wtedy m.in. dwugłowy ramienia, mięsień ramienny, a także pomocnicze mięśnie jak nawrotny obły czy zginacz promieniowy nadgarstka.
Jak poprawnie wykonywać ćwiczenia?
By wykonać ćwiczenie musimy stanąć w pozycji wyprostowanej i chwycić sztangę podchwytem. Należy ustabilizować łokcie, które powinny być jak najbliżej tułowia. Dłonie rozstawione na szerokości barków, lub nieco bardziej. Cały czas dbając o pozycję wyjściową wykonujemy ugięcie ramion ze sztangą. Gdy czujemy mocne napięcie mięśnia (szczytowe), przytrzymujemy na chwilę sztangę w tej pozycji i później powoli opuszczamy. Ruch wykonujemy określoną ilość razy, najczęściej w planach treningowych widzimy wersję od 8 do 10 powtórzeń.
Zaskocz swoje mięśnie, czyli jak prawidłowo przeprowadzać swój trening
Każdy kulturysta wie, że monotonny, niezróżnicowany trening nie należy do wyjątkowo efektywnych. Nawet jeśli wydaje Ci się, że dobrałeś sobie idealny zestaw ćwiczeń, który spełnia wszystkie Twoje wymagania, to po pewnym czasie musisz przygotować się na jego zmianę bądź choćby modyfikację. Dużym problemem wśród ludzi rozwijających swoją muskulaturę jest nierównomierność w sylwetce. Najczęściej objawia się to brakiem treningu nóg bądź niedostatkiem cardio w swojej dziennej rutynie.
Nie jest trudno również napotkać się na ludzi, którzy zbytnio skupili się na jednym mięśniu, pozostawiając resztę ciała w nieproporcjonalnie złej formie. W takiej sytuacji zamiast wymarzonej sylwetki, osiąga się bardzo groteskowy wygląd, którym raczej się nikomu nie zaimp onuje. Właśnie dlatego powinno się zaopatrzyć w co najmniej dwie sztangi (prostą i łamaną), aby ciągle wprawiać w ruch nowe partie swojego ciała.
Do najbardziej polecanych produktów należą:
- Zestaw do ćwiczeń 27kg - ze sztangą / gryfem prostym 180 cm i nakładem obciążeń
- Zestaw do ćwiczeń 105kg ze sztangą 180 cm, gryfem 120 cm łamanym, nakładem obciążeń i hantlami
- Zestaw do ćwiczeń 45kg - z gryfem łamanym 120 cm i nakładem obciążeń
Kluczem do sukcesu jest właśnie urozmaicony trening. Być może zajmuje on dużo czasu, jednak na jego efekty zdecydowanie warto jest czekać!