Trening siłowy a spalanie kalorii

Trening siłowy a spalanie kalorii

Każda osoba aktywna fizycznie powinna liczyć spożywane kalorie. Jest to podstawa dla budowania masy mięśniowej, redukcji tkanki tłuszczowej i utrzymania odpowiedniej wagi do danej dyscypliny sportu. W codziennym bilansie kalorycznym należy uwzględnić spożywane posiłki i produkty oraz aktywność fizyczną. Jeśli do tego masz możliwość monitorowania aktywności spontanicznej (np. ilości kroków itp), jesteś w stanie precyzyjnie określić swój bilans i zapotrzebowanie. 

Zastanówmy się nad tym, jak liczyć ilość spalonych kalorii na treningu siłowym. Czy to możliwe, by otrzymać precyzyjny wynik bez stałego pomiaru tętna? Przekonajmy się o tym już teraz!

Trening siłowy – ile można spalić kalorii?

Przyjęto, że w zależności od intensywności ćwiczeń, tempa i ciężarów, trening siłowy pozwala spalić ok. 200-300 kcal w ciągu 60 minut. Chcesz poprawić ten wynik? Spróbuj więc podnieść dynamikę ćwiczeń i skróć przerwy. Efekty siłowe prawdopodobnie spadną, lecz organizm wejdzie na zupełnie inne obroty. Istnieje duża szansa, że szybko zobaczysz rezultaty w postaci kondycji i wytrzymałości. 

Pamiętaj, że jazda rowerem pozwala spalić ok. 400-500 kcal w ciągu godziny. Jeśli więc ktoś powie Ci, że trening siłowy oferuje podobne wyniki, możesz być pewny/a, że jest w błędzie. Wystarczy spojrzeć na sylwetki ciężko trenujących trójboistów, którzy zajmują najwyższe miejsca w światowej klasyfikacji.

Trening siłowy jest dość nietypową aktywnością fizyczną, gdy chodzi o spalanie kalorii. Z jego pomocą podniesiemy swoje zapotrzebowanie kaloryczne, ponieważ organizm na długo po zakończonych ćwiczeniach będzie potrzebować więcej energii na regenerację. Jeżeli chcesz więc zwiększyć deficyt, rób treningi cardio 2-3 razy w tygodniu. Rower treningowy magnetyczny (np. model M6120 HMS) to idealna opcja, dzięki której możesz oglądać ulubiony film i palić kalorie. Oferuje on m.in.:

 • 8 stopni regulacji oporu,
 • manualną regulację oporu,
 • magnetyczny system hamowania,
 • koło zamachowe: 3,5 kg,
 • pomiar pulsu przy pomocy sensorów dotykowych,
 • wagę 16,5 kg,
 • maksymalną wagę użytkownika: 100 kg.

Ćwiczenia wielostawowe – spalaj więcej!

Stawiasz na zestaw do ćwiczeń ze sztangą i ćwiczenia wielostawowe, czyli podstawowe boje trójbojowe? Spalisz więcej kalorii niż podczas ruchów izolowanych. 

Do ćwiczeń wielostawowych zaliczamy m.in.:

 • wyciskanie sztangi na ławce płaskiej (klatka piersiowa, barki i brzuch),
 • martwy ciąg (plecy, brzuch, uda i pośladki),
 • przysiady (pośladki, uda, brzuch, stabilizatory placów),
 • wykroki (pośladki uda, brzuch),
 • wznosy sztangi nad głowę, czyli tzw. wyciskanie żołnierskie (barki, klatka piersiowa, brzuch, stabilizatory pleców).

Lista może być o wiele dłuższa i znajdziemy na niej większość ćwiczeń z użyciem wolnego ciężaru. Zestaw do ćwiczeń ze sztangą i duży zapas obciążenia żeliwnego są zatem obowiązkowym elementem wyposażenia Twojej siłowni, gdy chcesz palić więcej kalorii na treningu. 

Co z ćwiczeniami izolowanymi? Traktuj je jedynie jako dodatek. Nie są one tak wymagające, lecz z ich pomocą mocniej zaangażujesz wybrane partie mięśniowe, np. biceps, triceps lub barki. Wykorzystaj w tym celu hantle lub odważniki kettlebell.

Dwubój kontra trójbój – gdzie spalisz więcej kalorii?

Dwubój to dyscyplina, która umożliwia spalanie większej ilości kcal w czasie trwania ćwiczeń. Na treningu łączymy dynamiczne ruchy, ćwiczenia wielostawowe i szybkie tempo, które podnosi tętno do wyższego poziomu niż trening trójbojowy. Należy jednak pamiętać o tym, że chociaż wystarczy nam zestaw do ćwiczeń ze sztangą, obciążenie i hantle, musisz trenować pod okiem eksperta. Ruchy w dwuboju są bardzo złożone, co przekłada się na wzmożone ryzyko kontuzji.

Rekomendowane produkty BeActive

-15%
Zestaw do ćwiczeń 30kg - ze sztangą / gryfem prostym 150 cm, nakładem obciążeń i hantlami
W skład zestawu wchodzi gryf prosty 150cm / 25mm, dwa gryfy 45cm / 25mm do hantli, zaciski gwintowane oraz 22,5kg obciążeń o średnicy 26mm, które można dowolnie konfigurować.
267,74 zł314,99 zł
Najniższa cena za ostatnie 30 dni: Najniższa cena za ostatnie 30 dni:
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 7622 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-27
Super. Jestem zadowolona. Dziękuję
2024-02-25
Polecam. Fajne krzesełko.
pixel