Aktywność fizyczna doskonale wpływa na ciało i umysł człowieka, jednak jak ma się do snu? O ile niektóre ćwiczenia pozytywnie wpływają na wyciszenie się organizmu, to inne mogą prowadzić do dodatkowego pobudzenia, co przed samym snem niekoniecznie bywa wskazane. Zobacz, które z nich będą dobrym pomysłem tuż przed spaniem i dlaczego warto postawić na ich praktykowanie.
Sen, a sport, czyli aktywność fizyczna w poprawie jakości snu
Chociaż jeszcze do niedawna utrzymywano, że lepiej nie uprawiać sportów przed snem, to współcześnie wiele wskazuje na to, że nie ma do tego większych przeciwwskazań. Przeciwnie - istnieją dyscypliny, które mogą pozytywnie wpływać, a nawet poprawiać jakość snu. O jakich mowa? Świetnym przykładem są wszelkie sesje rozciągające oraz aktywności o umiarkowanym stopniu intensywności. Ćwiczenia opierające się na rozciąganiu i stabilizacji mogą pomóc osiągnąć zdrowy sen, czyli wpłynąć na to, że zaczniemy się wysypiać i faktycznie poczujemy się zregenerowani. Sport, a sen - czy można mówić tu jakichś powiązaniach? Jak najbardziej, bo ruch to zdrowie, a zdrowie to właściwa praca organizmu - nawet podczas snu.
Aktywność fizyczna, a sen to zjawisko, wokół którego krąży całkiem sporo mitów i pogłosek. Aktualne badania wskazują jednak, że nie tylko nie mają negatywnego wpływu, ale wysiłek fizyczny może przyczyniać się do lepszego, głębszego snu. Trening składający się z rozgrzewki, ćwiczeń wytrzymałościowych, siłowych, ćwiczeń obwodowych i cardio zakończony ćwiczeniami rozluźniająco-oddechowymi będzie odpowiedni o każdej porze dnia i nocy, i przyniesie efekty, jeśli tylko zostanie wykonany z odpowiednim zaangażowaniem.
Aktywność na dobry sen. Jaki sport wybrać?
Wpływ ćwiczeń na sen jest badany przez specjalistów od dawna. I choć początkowo uważano, że trening powinien zakończyć się minimum trzy godziny przed porą snu, gdy w przeciwnym razie organizm będzie zbyt pobudzony, by móc się właściwie zregenerować, to aktualnie odchodzi się od tego typu wniosków. Ćwiczenia na dobry sen mogą bowiem bazować np. na jodze, czyli treningu mobilności połączonym z wyciszeniem organizmu oraz rozmaitymi ćwiczeniami oddechowymi. Plusem tego sportu jest to, że można go wykonywać praktycznie wszędzie - w domu, czy w ogrodzie. Wystarczy mieć pod ręką kilka gadżetów takich jak maty, czy gumy do ćwiczeń, przy pomocy których nabędziemy z czasem świadomości swojego ciała.
Jako ćwiczenia na dobranoc można też realizować takie zadania jak przysiady, pompki, czy wymachy nóg, które będą powtarzane w kilku seriach. Świetnie sprawdza się również pilates, który pozytywnie wpływa na postawę, wzmacnia mięśnie i poprawia krążenie krwi. Przed snem doskonałym pomysłem będzie także… spacer, podczas którego można się wyciszyć i właściwej nastroić. Można wykorzystać podczas niego kije trekkingowe, które odciążają kręgosłup i sprawiają, że poprawia się stabilizacja. Dobra aktywność fizyczna na sen to także pływanie. Już kilka długości basenu jest w stanie skutecznie wzmocnić ciało, a do tego polepszyć kondycję i wydolność. Dodatkowo sporty wodne świetnie hartują i poprawiają witalność, więc wpływają nie tylko na lepszy sen, ale i ogólne funkcjonowanie.
Jak pokonać bezsenność za pomocą aktywności fizycznej?
Bezsenność to jedna z chorób cywilizacyjnych, które dotykają spory odsetek społeczności. Nierzadko wynika ona z intensywnego trybu życia i stresu, dlatego warto poszukiwać rozwiązań, które przyczynią się do jej zwalczenia. Doskonałym sposobem jest aktywność fizyczna przed snem, która przyczynia się do wydzielania się u ćwiczącego endorfin, dzięki którym łatwiej jest pozbyć się złych emocji i odrzucić w zapomnienie stresy. Systematyczne ćwiczenia sprawiają, że ciało dostosowuje się i przyzwyczaja do danych warunków, dlatego nie warto z nich rezygnować. Dobrym pomysłem na pokonanie bezsenności będą więc rozmaite techniki oddechowe, a także rozluźniające, które sprzyjają wyciszaniu się i regeneracji. Świetnie sprawdzi się także jogging, który pomoże odgonić złe myśli i zredukować stres.
Aby nie cierpieć na bezsenność, dobrze jest zaplanować sobie rytuały i przestrzegać ustalonych godzin - zarówno treningu, jak i samego snu. Na problemy ze snem dobre są takie metody jak zmęczenie organizmu - np. poprzez intensywny trening, ale istotne są także spożywane posiłki, które nie mogą być ciężkostrawne. Przed snem należy zrezygnować z nadmiernie pobudzających działań, a także unikać środków takich jak alkohol. Można też wspomagać się powtarzaniem mantr, które pomagają w wyciszeniu się i złapaniu transu.
Czy poziom melatoniny wpływa na dobry sen?
Wysoki poziom melatoniny sprawia, że zaczynamy odczuwać zmęczenie i senność, więc nasze ciało wysyła nam sygnały, że potrzebuje odpoczynku. Melatonina jest hormonem, który z czasem jednak jest produkowany w mniejszym stopniu, co niestety może przyczyniać się do gorszej jakości snu. Rozwiązanie stanowią liczne produkty zawierające melatoninę, którymi można suplementować dietę. Dzięki nim można przywrócić odpowiednie funkcje organizmowi, co z kolei przełoży się na lepszą jakość snu.