Rzeźbienie ciała – jak zacząć ćwiczyć od zera, czyli trening dla nowicjusza

Rzeźbienie ciała – jak zacząć ćwiczyć od zera, czyli trening dla nowicjusza

Najpierw masa, później rzeźba. To chyba największy mit wszystkich osób, które dopiero zaczynają trening siłowy. Z każdym rokiem pojawiają się coraz nowsze i lepsze badania na temat organizmu ludzkiego, dzięki czemu posiadamy większą świadomość podczas aktywności fizycznej. Trening dla amatorów nie musi być skomplikowany, by przynosił rezultaty – wystarczy zainteresować się takim zjawiskiem jak rekompozycja. Czasem wystarczą jedynie hantle, gryf prosty, ławka treningowa, stojaki i obciążenie żeliwne.

Czego więc potrzebujesz, by budować masę mięśniową? Czy nie lepiej pozbyć się początkowo tkanki tłuszczowej? Czy karnet na siłownie jest obowiązkowy? Czego potrzebuje, by domowa siłownia była satysfakcjonująca dla początkującego? Odpowiedzi mogą być dużo prostsze, niż Wam się wydaje – wystarczy tylko logicznie zastanowić się nad swoim postępowaniem.

Trening powinien być prosty – wykorzystuj podstawowe narzędzia

Na sam początek nie stawiaj na maksymalny rozrost masy mięśniowej lub wzrost siły, tylko ogólną adaptację organizmu do nowych wyzwań. Chociaż stały progres siłowy to kusząca wizja, tak jak długie treningi wszystkich partii mięśniowych, to szybko mogą być one powodem stagnacji. Na rozpoczęcie przygody z siłownią powinien wystarczyć Ci zestaw do ćwiczeń ze sztangą, stojaki regulowane do wysokości barków i ławka treningowa.
Taka ilość wyposażenia wystarczy, by zrobić różne wariacje przysiadów, trening barków, pleców, klatki piersiowej, brzucha i pośladków. Pamiętaj! Nie potrzebujesz zaawansowanych maszyn na początku swojej drogi!

Nie szarżuj z ciężarami i nie narzucaj drastycznych diet

Największym wrogiem wszystkich zawodników jest dieta. Chociaż jedzenie jest przyjemnością, często potrafi sprawić dużą ilość cierpienia – zwłaszcza podczas okresu redukcji tkanki tłuszczowej. Większość osób popełnia podstawowy błąd, inspirując się najlepszymi zawodnikami sylwetkowymi, którzy żyją i zarabiają pieniądze dzięki swojej formie.

Jeśli jesteś jedynie sportowcem rekreacyjnym, nie narzucaj reżimu żywieniowego, którego po prostu nie będziesz w stanie utrzymać.
Podobnie wygląda sytuacja z ciężarami. Chcąc zaimponować innym możesz szybko zakończyć trening kontuzją, która uniemożliwi Ci dalsze ćwiczenia nawet przez kilka miesięcy. Obciążenie żeliwne to nie wszystko, co podnosisz. Musisz doliczyć także ciężar sztangi – zazwyczaj waży ona od 15 do 20 kg. Spokojnie, podczas początkowych treningów szybko zrobisz progres siłowy, więc nawet po miesiącu podniesiesz 2x tyle!
Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 8235 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-25
Urządzenie super.
2024-09-22
Wszystko przebiegło bardzo szybko i sprawnie, polecam tego sprzedawcę
pixel