Pas kulturystyczny na siłowni - kiedy stosować? Czy warto?

Pas kulturystyczny na siłowni - kiedy stosować? Czy warto?

Jeżeli jednak dopiero zaczynasz swoją przygodę z siłownią, sprawdź kilka istotnych informacji, które mogą okazać się przydatne już na początku Twojej drogi do wymarzonej sylwetki lub siły. Przygotowaliśmy w poniższym materiale wszystkie najważniejsze odpowiedzi dot. pasów kulturystycznych. Dowiesz się, czy możesz z nich korzystać w trakcie treningów trójbojowych, czy poprawiają one siłę i technikę oraz kiedy najlepiej sięgnąć po tego typu akcesoria. Zapraszamy do lektury. 

Zadanie pasa kulturystycznego



Pas kulturystyczny wykorzystywany jest do stabilizacji naszego organizmu w trakcie ćwiczeń wielostawowych. Może on służyć również do montażu dodatkowego obciążania organizmu przy niektórych ćwiczeniach z tzw. “własną masą ciała”. Zawodnicy najczęściej sięgają po niego przy takich bojach jak: przysiad lub martwy ciąg. Oczywiście wiele osób ma go na sobie, sięgając nawet po hantle
.

O tym, czy warto stosować go w takich momentach, dowiesz się w dalszej części tekstu. 
Trzymając w rękach lub na barkach gryf prosty z obciążeniem rzędu 150-250 kg, wystarczy jeden niewielki błąd, by nabawić się poważnej kontuzji. Ciężko natomiast myśleć o utrzymaniu pozycji, odpowiednio dynamicznym ruchu i trzymaniu stale napiętego brzucha, który w tym wypadku jest głównym stabilizatorem. Pas ma nam pomóc we wszystkich wymienionych aspektach. 

Kiedy stosować pas w treningu?



Na siłownie wchodzi kulturysta lub trójboista i od razu wiesz, że masz do czynienia z prawdziwym, silnym zawodnikiem. Imponująca masa mięśniowa i szybka progresja ciężaru z każdą serią wygląda imponująco. Czy zatem pas, bez którego dany osobnik nie rusza się poza szatnią, jest kluczem do sukcesu? Otóż nic bardziej mylnego! 
Dlaczego zatem tacy sportowcy nie rozstają się ze swoim pasem? Ponieważ ich trening prawdopodobnie podzielony jest na wiele ćwiczeń wielostawowych, przy których warto zadbać o dodatkową stabilizację. Odkładając pas (który nie należy wcale do tanich elementów wyposażenia), narażają się oni na to, że ktoś po prostu go zabierze. Nie ma sensu również co chwilę odnosić go do szatni, by za chwilę po niego wracać. Zauważ, że pas jest prawdopodobnie na początku poluzowany i zaciskany dopiero na serie główne tzw. właściwe. Wspomnieliśmy wcześniej o tym, że pas kulturystyczny może być wykorzystany przy ćwiczeniach z własną masą ciała, by dociążyć organizm. Przykładem są m.in. pompki na poręczach, czy chociażby podciąganie na drążku. Przykładowo pas PRETORIANS DIP BELT 1285 wyposażony jest w karabińczyki, do których przy pomocy łańcucha możemy przymocować obciążenie żeliwne. Jest to świetny sposób na to, by progresować siłowo w ruchach, które standardowo są zaliczane jako ćwiczenia z własną masą ciała.

Jaki pas wybrać?

W sklepach znajdziemy pasy kulturystyczne wykonane ze zróżnicowanych materiałów i posiadające różne kształty, rozmiary oraz wykończenia. Jak określić, który jest najlepszy? Bez doświadczenia nie da się tego zrobić. Po prostu udaj się na siłownie i spróbuj kilku rozwiązań. Każdy profesjonalnie wyposażony obiekt będzie oferować wiele pasów, dlatego wybór odpowiedniego nie powinien być problemem w ciągu kilku treningów. Pamiętaj jednak o tym, by zawsze wybierać renomowane sklepy z wyposażeniem. Siłownia to nie tylko obciążenie żeliwne, sztanga, ławki i hantle. To również wiele akcesoriów, których jakość przełoży się nie tylko na komfort i efekty, ale również na Twoje bezpieczeństwo. Warto więc mieć pewność, że wybrany przez Ciebie sprzęt poradzi sobie wtedy, gdy będziesz go najbardziej potrzebować.
Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 8052 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-22
Szybko i bez żadnych zastrzeżeń
2024-07-21
Bardzo szybka realizacja zamówienia
pixel