Stepper to niewielkie urządzenie, dzięki któremu możesz sprawić, że Twoje nogi będą piękne i smukłe. Regularnie rób ćwiczenia na stepperze. Efekty, jakich możesz się spodziewać, to między innymi umięśnione i szczupłe łydki i uda oraz redukcja cellulitu na pośladkach. Ćwiczyć możesz zarówno w klubie fitness pod okiem trenera personalnego, jak i samodzielnie w domu. Stepper jest mały i nie zajmuje wiele miejsca, dzięki czemu po treningu bez problemu schowasz go do szafy lub pod łóżko. Chcesz wiedzieć, co dają ćwiczenia na stepperze i jak najlepiej trenować? Zapoznaj się z najważniejszymi wskazówkami i formami ćwiczeń.
Co dają ćwiczenia na stepperze?
Ćwiczenia na stepperze głównie wpływają na wymodelowanie mięśni nóg. Regularne treningi sprawią, że Twoje łydki, uda i pośladki będą smukłe i umięśnione. Dodatkowo możesz liczyć na pozbycie się cellulitu z ud i pośladków. Intensywny trening sprawi, że pozbędziesz się także nadmiaru tkanki tłuszczowej.
Zastanawiasz się, co dają ćwiczenia na stepperze, oprócz wymodelowania mięśni nóg? Podczas treningu możesz trenować również inne partie mięśni. Odpowiednio dobrany trening pozwoli wzmocnić ręce i brzuch. Ćwiczenia na stepperze pozytywnie wpłyną także na wydolność i kondycję.
Trening na tym małym i niepozornym urządzeniu również poprawi Twoją sylwetkę i wzmocni kręgosłup. Prosta budowa przyrządu i stosunkowo łatwy trening sprawiają, że każdy może wykonywać ćwiczenia na stepperze. Efekty w postaci zdecydowanie silniejszych nóg zauważysz już po miesiącu.
Dlaczego warto ćwiczyć na stepperze?
Ćwiczenia na stepperze to doskonały pomysł na aktywność fizyczną zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych. To proste urządzenie nie obciążą stawów, a sam ruch jest naturalny. Niewątpliwą zaletą przyrządu jest to, że ćwiczenia nie powodują kontuzji i urazów.
Stepper to świetne urządzenie dla osób regularnie ćwiczących, które mają już doświadczenie. Jeżeli chcesz zrobić rozgrzewkę przed bardziej wymagającym treningiem, to wykonuj ćwiczenia na stepperze. Efekty będą takie, że doskonale rozgrzejesz mięśnie nóg i zapobiegniesz wielu kontuzjom.
Ćwiczenia na stepperze wykorzystywane są także do rehabilitacji po kontuzji. Jeżeli miałeś uraz stawu skokowego, kolana, biodra lub któregoś mięśnia nogi, to spokojne ćwiczenia pozwolą Ci szybciej wrócić do pełnej sprawności.
Ćwiczenia na stepperze polecane są osobom otyłym i z nadwagą. Spokojny i naturalny ruch nie obciąża stawów. Samo ćwiczenie nie jest trudne i nie wymaga dużej siły, dlatego osoby, które nigdy nie trenowały, szybko się nie zniechęcą. Na stepperze możesz ćwiczyć codziennie. Pamiętaj, że wystarczy 15-20 minut treningu, aby zacząć spalać kalorie i gubić zbędne kilogramy.
Jak ćwiczyć na stepperze z linkami?
Ćwiczenia na stepperze nie są trudne. Na przyrządzie wykonuje się naturalny ruch podobny do spokojnego marszu. Wystarczy na przemian ruszać nogami. Pamiętaj jednak o kilku ważnych szczegółach, bo wiele osób nawet w tak prostym ćwiczeniu popełnia błędy.
Aby zaangażować w ćwiczenie jak najwięcej partii mięśni, musisz dodatkowo podczas ruchu nóg poruszać biodrami. Wtedy Twoje pośladki oraz mięśnie pleców wykonają dodatkową pracę, która jeszcze lepiej wzmocni ciało. Nie zapominaj o ruchu rąk - wymach powinien być naturalny tak jak przy chodzeniu. Pamiętaj, że gdy podniesione jest lewe kolano, to prawa ręka jest z przodu.
Zastanawiasz się jak ćwiczyć na stepperze z linkami? Ta wersja treningu jest trochę trudniejsza, ale za to możesz dodatkowo wzmocnić mięśnie rąk. Przede wszystkim Twoje urządzenie musi być wyposażone w specjalne uchwyty do gumowych linek. Po ich zamocowaniu możesz dodatkowo ćwiczyć ręce.
Trzymając linki, najpierw spróbuj dwie ręce naraz podnieść w bok do poziomu (nie uginaj łokci). Wykonuj ten ruch spokojnie i jednostajnie, starając się utrzymać równowagę. W ten sposób wyćwiczysz mięśnie barków.
Jeżeli chcesz ćwiczyć bicepsy, to złap linki podchwytem i na zmianę staraj się przyciągnąć pięści do barków. Ważne jest, aby przedramię było cały czas opuszczone, a łokieć przylegał do żeber. Najlepiej, gdy ruch ręką będziesz wykonywać wtedy, kiedy kolano również idzie w górę.
Skutecznym ćwiczeniem na całą obręcz barkową jest także naprzemienne podnoszenie ręki do brody. Aby prawidłowo wykonać ruch, złap linki nachwytem i postaraj się ciągnąć rękę przed sobą wzdłuż osi ciała. Postawa musi być wyprostowana. W ruch zaangażuj całą rękę, starając się maksymalnie ugiąć łokieć w ostatniej fazie.
Chcesz trenować regularnie? Kup niezbędne akcesoria fitness i zrób domową siłownię lub kącik treningowy
Jeżeli zależy Ci na regularnych treningach, a nie masz czasu na ćwiczenia w klubie fitness, to domowa siłownia będzie najlepszym rozwiązaniem. Nie musisz na nią poświęcać dużo miejsca. Wystarczy, jak będzie to po prostu mały kącik treningowy.
Pewnie zastanawiasz się jakie akcesoria fitness powinny się znaleźć w Twoim domu. Postaw na sprzęt, który zajmuje niewiele miejsca i można go łatwo schować. Na początek zainwestuj w stepper i zestaw hantli. Do zrealizowania podstawowego treningu wystarczą hantle regulowane 2x15 kg z szesnastoma talerzami.
Trening na twardym podłożu jest niekomfortowy i może doprowadzić do otarć i nieestetycznych siniaków. Dlatego do zajęć na podłodze przyda Ci się gruba mata do ćwiczeń. W domowej siłowni nie powinno zabraknąć również skakanki, dzięki której nauczysz się koordynować ruch rąk i nóg, a ciało nabierze sprężystości.
Jeżeli masz więcej miejsca to kup rower treningowy magnetyczny. Taki sprzęt do ćwiczeń pozwoli Ci zrealizować trening wytrzymałościowy i poprawić wydolność organizmu. Wybierz stacjonarny rower magnetyczny HMS M9239P. Ten model pozwoli Ci śledzić postępy poprzez pomiar czasu jazdy, dystansu i prędkości. Dzięki wbudowanym sensorom dotykowym na bieżąco otrzymasz informacje o Twoim pulsie.
Inne akcesoria fitness, które zajmują niewiele miejsca i warto je kupić to stepy do ćwiczeń. Ten sprzęt przyda Ci się, jeżeli lubisz ćwiczyć w ruchu przy muzyce. Na stepach mogą trenować zarówno początkujący, jak i zaawansowani. To urządzenie jest dobre do treningu cardio i pomaga zwiększyć wydolność organizmu.
O czym jeszcze warto pamiętać podczas treningu na stepperze?
Na koniec każdego treningu, gdy ciało jest rozgrzane, poświęć 5-10 minut na stretching, czyli rozciąganie mięśni. Dzięki temu Twoje ciało będzie gibkie, łatwiej będzie Ci się schylać, a ścięgna i mięśnie lepiej będą znosić ewentualne kontuzje.
Podstawowe ćwiczenie rozciągające wykonuje się, stojąc w maksymalnym rozkroku. Z tej pozycji spróbuj schylić się kilka razy do każdej nogi i do środka. Pamiętaj, aby nie uginać kolan. Na koniec złącz obie nogi i postaraj się dotknąć palcami rąk podłoża.
Ćwiczenia na stepperze doskonale rozwijają mięśnie nóg i pozwalają zgubić zbędne kilogramy. Jeżeli jednak zależy Ci na szybszym efekcie, to zaplanuj sobie dodatkowe ćwiczenia. Zróżnicowany trening najlepiej wpływa na ogólną wydolność organizmu. Każdorazowo pamiętaj o rozgrzewce przed ćwiczeniami, bo dzięki niej minimalizujesz ryzyko kontuzji.