Czym różnią się obciążenia bitumiczne od żeliwnych?

Czym różnią się obciążenia bitumiczne od żeliwnych?

Kompletując wyposażenie do prywatnej siłowni, ciężko podjąć odpowiednie decyzje zakupowe. Do wyboru mamy tak wiele opcji, że rozważenie wad i zalet zajmuje zbyt dużo czasu i nie zawsze przynosi zadowalające rezultaty. Warto więc podejść do tematu w sposób merytoryczny, ustalając początkowo priorytety, możliwości i plany na przyszłość. 

W tym materiale spróbujemy odpowiedzieć na często pojawiające się pytanie wśród amatorów: co lepiej wybrać – obciążenia bitumiczne, czy obciążenia żeliwne. Przedstawimy również nieco inną kategorię produktów, czyli obciążenia powlekane. Mamy nadzieję, że od dziś podjęcie właściwej decyzji przestanie być dla Ciebie problemem. 

Dostępne rodzaje obciążeń

Talerze dostępne są w trzech rodzajach: bitumiczne, żeliwne i powlekane. Jakie są ich wady i zalety? Na co zwrócić uwagę w trakcie zakupów i które krążki wybrać? Sprawdź przed zakupem.

Obciążenia bitumiczne

Obciążenie bitumiczne to bez wątpienia najpopularniejszy rodzaj talerzy siłownianych wykorzystywanych przez amatorów. Cieszą się one ogromną popularnością ze względu na atrakcyjną cenę i estetyczny design. Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że posiadają one duży rozmiar w stosunku do masy, więc nawet niewielki ciężar na gryfie wygląda imponująco. Ze względu na rodzaj konstrukcji (wypełnienie wykonane z kruszywa i lepiszcza) są one mało odporne na upadki i uderzenia. Należy zatem obchodzić się z nimi delikatnie i ostrożnie.

Obciążenia żeliwne 

Obciążenia żeliwne wyprodukowane są z wysokowęglowego stopu żelaza i (jak sama nazwa wskazuje) węgla. Dzięki temu są one niezwykle odporne na uszkodzenia i niewielkie pod względem stosunku objętości do masy. Z czystym sumieniem można uznać, że są one niemal niezniszczalne, ponieważ nawet po wielu latach regularnej eksploatacji (np. na profesjonalnych siłowniach) różnią się one jedynie kwestią estetyki. Ubytki wagi to max. kwestia kilku gramów. Są one jednak droższe od obciążenia bitumicznego, przez co rzadziej trafiają do prywatnych i amatorskich siłowni.

Obciążenia powlekane 

Często można spotkać się z opiniami, że obciążenie powlekane to najbardziej odporny na proces niszczenia rodzaj talerzy. Jest to w końcu obciążenie żeliwne, które posiada dodatkowo warstwę tworzywa sztucznego. Perfekcyjnie sprawdza się ono zatem zarówno w siłowniach prywatnych, jak i profesjonalnych – lub na salach fitness, gdzie organizowane są zajęcia grupowe, np. zumba, trening pump itp. Ich kolejną zaletą jest atrakcyjny wygląd, ponieważ kolorowa warstwa zewnętrzna i interesujący kształt tworzą nowoczesny i ciekawy design. Niemniej jednak trzeba przygotować się do tego, że obciążenie powlekane są najdroższe ze wszystkich trzech kategorii talerzy siłownianych.

Co wybrać do domowej siłowni?

Jak widać, pojawiają się trzy scenariusze: 

  • Planujesz ćwiczyć trójbój lub dwubój? Musisz przygotować się do tego, że prawdopodobnie będziesz rzucać i upuszczać podnoszony ciężar (np. podczas martwego ciągu lub w trakcie dwubojowych wyrzutów sztangi nad głowę). Oznacza to, że obciążenia powlekane sprawdzą się w Twoim przypadku najlepiej. Uderzenia o podłogę (zalecamy stosowanie utwardzonych i wzmocnionych podestów) nie spowodują zniszczeń, a same talerze nie odkształcą się i nie pękną.   
  • Twój trening zaplanowany jest pod cel sylwetkowy? Będziesz potrzebować dużej ilości talerzy o zróżnicowanej wadze. Ćwiczenia nie będą jednak na tyle ciężkie (serie 5x5 zamiast 1x5), by pojawiła się konieczność rzucania lub upuszczania ciężaru. Możesz zatem zainwestować w obciążenia bitumiczne lub (np. jeśli masz mało miejsca w siłowni) obciążenia żeliwne. 
  • Ćwiczysz rekreacyjnie? Obciążenie bitumiczne będzie zatem w stanowczości wystarczające dla Twoich potrzeb. Zainwestuj w podstawy zestaw 60 kg (2 x 10kg, 4 x 5kg, 6 x 2.5kg, 4 x 1.25kg) i wykorzystaj pełen potencjał dostępnych możliwości.

Mamy nadzieję, że znasz już różnice między rodzajami obciążeń i wiesz, kiedy zastosować talerze żeliwne, bitumiczne lub powlekane. Pamiętaj, że w razie pytań możesz skontaktować się z zespołem specjalistów z Be-Active.pl. Pomogą Ci podjąć decyzję dostosowaną do indywidualnych preferencji, oczekiwań i potrzeb.

Rekomendowane produkty BeActive

Zestaw obciążeń 60kg Pretorians - obciążenia 2x 10kg, 4x 5kg, 6x 2.5kg, 4x 1.25kg
W skład zestawu wchodzą obciążenia 2x 10kg, 4x 5kg, 6x 2.5kg, 4x 1.25kg z otworem 26mm
300,00 zł
Zestaw obciążeń 90kg Pretorians - obciążenia 4x 10kg, 6x 5kg, 6x 2.5kg, 4x 1.25kg
W skład zestawu wchodzą obciążenia 4x 10kg, 6x 5kg, 6x 2.5kg, 4x 1.25kg z otworem 26mm
450,00 zł
Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 8280 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-30
Wszystko ok
2024-10-19
Polecam :))
pixel