Bieganie interwałowe — najlepszy sposób na spalenie zbędnych kilogramów
09 CZE 2022

Bieganie interwałowe — najlepszy sposób na spalenie zbędnych kilogramów

Jeśli czujesz, że podczas treningu wylewasz z siebie siódme poty, ale efekty ćwiczeń nie są tak widoczne, jak tego oczekujesz, może czas wprowadzić bieganie interwałowe! Ta forma aktywności fizycznej to prawdziwy spalacz tkanki tłuszczowej, który bezlitośnie usuwa zbędne fałdki, boczki, a nawet ​​cellulit. W jaki sposób prawidłowo przygotować się na interwały? Jak stopniowo podnosić ich poziom i jak często wykonywać bieg interwałowy? Koniecznie sprawdź i zadbaj o swoje zdrowie!

Na czym polega bieganie interwałowe?

Chcąc pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić kondycję lub po prostu zadbać o swoje zdrowie, decydujemy się na wprowadzenie różnego rodzaju aktywności fizycznych, na których czele stoi bieganie. Początkujący biegacze najczęściej zaczynają od krótszych dystansów i średniej lub nawet niskiej intensywności. Dzięki temu nie zniechęcają się z powodu zbyt wysokiego poziomu i szybko mogą dostrzec progress w swoim treningu.

Niestety często okazuje się, że po jakimś czasie nawet coraz dłuższe trasy nie przekładają się na poprawę sylwetki, czy utratę masy ciała. W takiej sytuacji najczęściej obwiniać możemy zbyt niską intensywność treningu, ponieważ nasze ciało z czasem przyzwyczai się nawet do dłuższej trasy, a przecież nie chodzi o to, aby trening trwał 3 godziny. Niska intensywność treningu powoduje, że nasz organizm pobiera niezbędną energię nie z tkanki tłuszczowej, lecz przede wszystkim z glikogenu znajdującego się w mięśniach i glukozy. Oczywiście w przypadku dłuższych tras z czasem zaczniemy spalać tłuszcz, jednak w bardzo niewielkim stopniu.

W jaki sposób zatem bieganie interwałowe przyczynia się do szybszego i intensywniejszego spadku masy ciała? Interwały w przeciwieństwie do klasycznego biegania długodystansowego, czy ćwiczeń cardio sprawiają, że nasze ciało potrzebuje niezbędnej do dalszego treningu energii skokowo, zmuszając tym samym do sięgnięcia po zapas z tkanki tłuszczowej.

Jakie korzyści płyną z treningu interwałowego?

Trening interwałowy wpływa bardzo korzystnie na poprawę naszej kondycji i ogólnego samopoczucie, przyczyniając się do produkcji hormonów szczęścia. Podczas biegów interwałowych może przydać dodatkowy sprzęt fitness, czy przykładowo - obciążniki na nogi. W ten sposób w jeszcze większym zakresie zaangażujemy nasze mięśnie do pracy. Trening ten jest również formą aktywności ruchowej, która angażuje włókna szybkokurczliwe, odpowiadające za wyrzuty energii podczas sprintu, czy wykonywania bardzo szybkich i intensywnych ruchów.

Angażowanie włókien szybkokurczliwych to jeden z najskuteczniejszych sposobów na redukcję masy ciała. Dzięki nim nasz organizm jest w stanie spalać tłuszcz jeszcze wiele godzin po treningu. Warto jednak pamiętać, że interwały są ćwiczeniami mocno obciążającymi nasz organizm, dlatego należy podejść do nich z głową i umiarem. Osoby początkujące powinny zacząć od niewielkiej intensywności i stopniowo przyzwyczajać do tak dużego wysiłku swój organizm. Oczywiście przed rozpoczęciem każdego biegu konieczna jest właściwa rozgrzewka, a po treningu również rozciąganie, a nawet rozluźnienie mięśni za pomocą takich sprzętów jak wałek do masażu i rollery o różnym kształcie, czy wielkości.

Bieganie interwałowe – jak się do niego przygotować?

Wbrew często spotykanej opinii, bieganie interwałowe mimo sporego obciążenia dla organizmu nie jest formą treningu przeznaczoną jedynie dla osób zaawansowanych. Aby właściwie przygotować swoje ciało przed interwałami, należy po prostu zacząć od mniejszej intensywności treningu i zwiększać ją w miarę możliwości i poprawy kondycji. Stopniowe zwiększanie intensywności pozwoli również przygotować nasze mięśnie i stawy, co zapobiegnie ewentualnym kontuzjom i urazom.

Osoby początkujące powinny zatem rozpocząć swoją przygodę od biegu trwającego nie mniej niż 10, ale nie więcej niż 20 minut w tempie energicznego truchtu. Z czasem można wprowadzić również dodatkowe elementy jak skoki, bieg w miejscu, wysokie podnoszenie kolan, czy wykopy, a także zwiększać szybkość biegu. W interwałach liczy się przede wszystkim słuchanie własnego ciała i nierobienie niczego na siłę.

Trening interwałowy — dla kogo najlepszy?

Ze względu na sporą intensywność bieganie interwałowe, jest zalecane głównie osobom, które nie mają problemów ze stawami, oddychaniem, czy ogólną wydolnością organizmu. Treningi z kolei mogą wykonywać wszystkie osoby, które chcą stracić zbędne kilogramy, poprawić swoją kondycję i samopoczucie.

Alternatywą dla biegania w terenie mogą być interwały wykonywane na bieżni. Bardzo często nawet tańsze bieżnie domowe wyposażone są w specjalne tryby interwałowe, dzięki czemu można osiągnąć świetne efekty i to bez wychodzenia z domu!

Chcesz szybko spalić tkankę tłuszczową? Wypróbuj biegi interwałowe! Ćwicz regularnie, kilka razy w tygodniu i trać zbędne kalorie nawet do 24 godzin po skończonym treningu.

Prawdziwe opinie klientów
4.8 / 5.0 8325 opinii
pixel