Nauka pływania - co zabrać ze sobą na zajęcia?

Nauka pływania - co zabrać ze sobą na zajęcia?

Kiedy myślimy o pływaniu, to na myśl przychodzić mogą letnie wakacje, baseny oraz morze. Warto jednak pamiętać, że pływanie to nie tylko ciekawa forma spędzenia wolnego czasu, ale również wspaniała aktywność. Ma pozytywny wpływ na ludzkie ciało, od zdrowia serca, przez rozwój mięśni aż po utrzymanie zdrowej postawy ciała. Ponadto wpływ wody na zdrowie psychiczne jest bezsporny. Ludzkie więzi z wodą są bardzo silne już od najdawniejszych czasów, a w obecnych czasach do sportów wodnych często dodawana jest kolejna innowacja.

Korzyści zdrowotne pływania

Co dobrego daje pływanie? Najbardziej znaną z korzyści płynących z pływania jest zmuszanie ciała do pokonywania oporu, jaki daje woda. Pływanie, zwłaszcza w naturalnym środowisku wodnym, zwiększa tętno, co sprawia, że w organizmie lepiej krąży krew (przez co do każdego zakątku ciała dostarczane jest więcej tlenu i składników odżywczych), a także poprawia wydolność układu oddechowego.

Regularne pływanie może utrzymać Cię w dobrej kondycji, zarówno fizycznej, jak i psychicznej (może działać relaksująco i zmniejszać poziom stresu, jak każdy regularny wysiłek o umiarkowanej intensywności). Ponadto poprawia postawę ciała i jego elastyczność, sprężystość. Jest to jeden z najbardziej zalecanych sportów dla zachowania zdrowego i sprawnego ciała, dlatego warto się go uczyć już od najmłodszych lat.

Jak nauczyć się pływać? Wybierz treningi pływackie!

Oczywiście możesz nauczyć się pływać na własną rękę, ale zawsze bezpieczniej jest pracować z profesjonalistą. Kimś, kto wie, jak pływać, aby mógł na bieżąco oceniać Twoje umiejętności i w razie potrzeby poprawiać błędy. Gdy uczysz się pływać samodzielnie, po pewnym czasie Twoje błędy mogą się utrwalić, a to może być niebezpieczne dla Twojego życia i zdrowia.

Jednym z najbezpieczniejszych i najdokładniejszych sposobów nauki pływania jest więc korzystanie z profesjonalnych lekcji pływania. Istnieją lekcje i treningi pływania dla wszystkich grup wiekowych (łącznie z osobami dorosłymi), a także nauka pływania dla dzieci. Jak przekonują eksperci, im wcześniej zaczniemy swoją przygodę z tym sportem, tym lepiej dla nas. Między innymi dlatego, zajęcia w wodzie organizowane są już dla kilkumiesięcznych dzieci.

Trening pływania – jakie akcesoria do nauki pływania się przydadzą?

Podczas treningów pływania w pierwszej kolejności uczysz się oswajać z wodą, a następnie rozwijasz samą technikę. Ćwiczenia obejmują też trening oddechu, koordynacji oraz nurkowania. Ale przejdźmy do najważniejszego – jakie akcesoria przydadzą się nam na naukę pływania? Od czego zacząć zakupy:

  • Czepek pływacki – podstawowy element, który znacznie ułatwi Ci trening pływania. Dzięki niemu Twoje włosy nie będą przeszkadzać w pływaniu, a Ty będziesz mieć szerokie pole widzenia. Czepek pływacki wykonany może być z różnych materiałów - najczęściej stosuje się silikon lub lycrę.
  • Strój do pływania oraz klapki – czyli pełen zestaw potrzebny do nauki pływania, ale także do późniejszego korzystania z ośrodków wodnych. Warto wybrać strój kąpielowy, który będzie dla Ciebie komfortowy, wygodny i niekrępujący, natomiast klapki powinny być przystosowane do chodzenia po mokrych, śliskich powierzchniach.
  • Deska do nauki pływania lub „makaron” do pływania albo „płetwy” dmuchane na ramiona – mają na celu utrzymywanie Cię na powierzchni wody. Gdy się ich podtrzymujesz (lub zakładasz, jak w przypadku dmuchanych płetw), możesz uczyć się ruchów pływackich, ale jednocześnie nie „spadasz” na dno basenu, tylko trzymasz się na wodzie. Są bardzo lekkie i mają komfortowy kształt, a także rozmaite kolory i wzory – zatem możesz wybrać taki, jaki tylko Tobie się spodoba. Ćwiczenia z użyciem tych akcesoriów są jednymi z podstawowych podczas nauki pływania i długo pozostają one w użyciu, gdyż pomagają w nauce wielu różnych elementów pływania.
  • Zatyczki do uszu i zacisk na nos – to przyrządy, które sprawiają, że zabawy pod wodą są bardziej komfortowe. Zatyczki do uszu zapobiegają wpływaniu wody do nich, zaś zacisk na nos przyda się tym, którym woda wpływa do nosa podczas pływania (zwykle to ma związek z nieprawidłowym sposobem oddychania podczas pływania i najczęściej ćwiczenia z profesjonalista to niwelują).

Jak widać, przyborów, które mogą się przydać podczas nauki pływania, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci – jest kilka. Oczywiście są jeszcze dodatkowe akcesoria, ale warto stawiać na prostotę, szczególnie na początku drogi z pływaniem. Powyższe akcesoria są kluczowe do tego, by nie zniechęcić się do tego sportu, a jednocześnie by utrzymać swoje treningi w jak największym bezpieczeństwie. Aczkolwiek każda szkoła i profesjonalista może mieć nieco odmienne metody nauczania i wykorzystywać inne produkty – to jednak te wymienione są najbardziej istotne i najczęściej stosowane.

Rekomendowane produkty BeActive

Czepek pływacki silikonowy niebieski F224 Nils Aqua
niebieski F224
13,52 zł
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 7208 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-12-01
Wszystko super.
2023-11-28
Zgodne z opisem.Szybka wysyłka.
pixel