Nauka jazdy na rowerze to jedno z zadań, które rodzice stawiają sobie jako cel już w pierwszych latach życia pociechy. Pojawia się wtedy wiele pytań: kiedy będzie na to odpowiedni czas, jaki rower wybrać i co jeszcze warto wiedzieć przed rozpoczęciem pierwszej lekcji? Jeśli szukasz odpowiedzi na któreś z nich - zapraszamy do lektury.
Nauka jazdy na rowerze - jak oswajać dziecko z dwoma kółkami?
Jazda na rowerze to wspaniały pomysł na spędzanie wolnego czasu przez całą rodzinę, dlatego dorośli chętnie podejmują się nauczenia tego dzieci. Zastanawiasz się nad tym, jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze? Najlepiej jest zacząć od oswojenia malucha z samym pojazdem, zanim jeszcze sam będzie z niego korzystał. Na początek można zacząć od przewożenia malucha w foteliku rowerowym, dzięki czemu przyzwyczai się do tej formy aktywności.
Gdy przejdziemy już do samodzielnej jazdy, koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Pierwsze próby powinny odbywać się na odpowiednim terenie - gładkim, pozbawionym pęknięć i nierówności, aby dziecko na rowerze czuło się jak najbardziej komfortowo.
W jakim wieku rozpocząć naukę jazdy rowerem?
Wśród młodych rodziców dość często pojawia się pytanie kiedy nauczyć dziecko jazdy na rowerze. W przypadku jazdy na jednośladzie nie jest kluczowy wiek, a sprawność motoryczna malucha. Jazda na rowerze u dzieci może zostać rozpoczęta około 3 roku życia, gdy dziecko już naprawdę stabilnie się porusza i jest w stanie panować nad własnym ciałem. Kluczowy jest także wzrost dziecka - to właśnie do niego dostosowuje się pojazd, mając na względzie to, aby z jednej strony pociecha dotykała stopami podłoża, z drugiej, by rama i rozmiar kół umożliwiały swobodne pedałowanie.
Dla najmłodszych są to zazwyczaj pojazdy 16-calowe, chyba że pociecha jest naprawdę niska - można wtedy wybrać coś z propozycji 14-calowych. Największy problem na początku jazdy stanowi samodzielne ruszanie, które przy zbyt dużym pojeździe wiąże się z brakiem stabilności, co utrudnia dziecku wykonanie pierwszego ruchu. Nie należy więc kupować za dużego pojazdu na wyrost, a idealnie dopasować go użytkownika, co będzie dla niego niemałym ułatwieniem.
Jak szybko dziecko nauczy się jeździć na rowerze?
Na początek przygody z rowerem dobrym pomysłem jest jazda na 4 kółkach. Dodając dwa niewielkie, boczne kółka można pomóc maluchowi w przyzwyczajeniu się do właściwej pozycji i samego sprzętu. Dobrym pomysłem jest wtedy wykorzystywanie lekko pochylonych tras, dzięki czemu łatwiej złapać równowagę. Gdy dziecko poczuje się pewniej, można będzie z czasem usunąć dodatkowe kółka i przystąpić do jazdy bez nich. Idealnie sprawdzają się wtedy tereny z krótko przystrzyżoną trawą, gdyż są miękkie, więc w razie upadku nie trzeba martwić się o rozbite łokcie i kolana.
Nauka na rowerze na dwóch kółkach też może przebiegać szybko i sprawnie, jeśli tylko maluch wykształci w sobie poczucie równowagi. Jako wstęp do jazdy można potraktować… hulajnogę, która świetnie wykształca nawyk stabilizacji. Z wersji trójkołowej mogą korzystać dzieciaki, które dopiero co rozpoczęły przygodę z chodzeniem, czyli w okolicach 1 roku życia. Lekcja jazdy na rowerze dwukołowym może być też poprzedzona tzw. rowerkiem biegowym lub modelem trójkołowym, które poniekąd wymuszają odpowiednią pozycję. Chociaż na początku dziecko dość często się odpycha, to z czasem jest w stanie przejechać coraz dłuższe odcinki, co wymaga od niego właściwej postawy. Dzieci korzystające z rowerków biegów praktycznie od razu są w stanie przesiąść się na tradycyjnego dwukołowca, a jedynym dodatkowym punktem jest położenie nóg na pedałach i kręcenie nimi.
Jak nauczyć dziecko trzymania równowagi na rowerze?
Trzymania równowagi na rowerze można nauczyć dziecko, dołączając do siodełka specjalny, wyprofilowany uchwyt. Dzięki niemu dorosły jest w stanie podtrzymywać młodego kolarza, a gdy ten złapie równowagę - pozostawić mu swobodę. Kijek jest o tyle komfortowy, że w razie potrzeby można szybko go chwycić, chroniąc dziecko przed ewentualnym upadkiem. Dodatkowo z każdą kolejną lekcją można zauważyć progres, gdyż początkowe przejechane centymetry będą się systematycznie wydłużać.
Jaki pierwszy rower wybrać dla dziecka?
Nauka jazdy na rowerze nie będzie możliwa bez odpowiedniego, czyli dostosowanego do naszej pociechy pojazdu. Pierwszy rower dla dziecka nie powinien być przede wszystkim za duży - jeśli postawimy na niedopasowaną do wzrostu dziecka ramę, maluch nie będzie się czuł stabilnie, co utrudni mu utrzymywanie równowagi. Wybrany rower powinien być też lekki, aby nie stanowić obciążenia podczas nauki i parkowania pojazdu.
Należy również pamiętać o akcesoriach takich jak kaski rowerowe i ochraniacze, które są istotnymi elementami wyposażenia nie tylko u początkujących kolarzy. Od najmłodszych lat warto wpajać maluchom, że bezpieczeństwo to podstawa i uczulać ich na to, że gadżety ochronne to coś, z czego nie można rezygnować, gdyż mogą uratować życie w trakcie upadku.