
To, czy lepiej jest trenować rano, czy jednak wieczorem jest kwestią powodującą wiele burzliwych dyskusji między trenującymi osobami. Jedni preferują aktywności już o samym świcie, inni z kolei wolą robić treningi na zakończenie swojego dnia. Która z form jest korzystniejsza i dlaczego? Zapraszamy do lektury.
Trening - jak wpływa na nasze samopoczucie i aktywność mózgu?
Zarówno rozruch poranny, jak i również trening wieczorem wpływają na samopoczucie ćwiczącego. Podczas regularnie wykonywanych aktywności wytwarzają się bowiem endorfiny, które przekładają się bezpośrednio na poczucie zadowolenia, a także poprawę pamięci, lepszą koncentrację, czy nawet pomagają w pracy nad swoimi emocjami. Wiele dobrego nie tylko ze względów zdrowotnych przynoszą ćwiczenia siłowe, w których pomocny bywa sprzęt do siłowni taki jak hantle, gryfy do wyciskania, czy rozmaite akcesoria fitness typu obciążniki na ręce i nogi.
Wpływ treningów na aktywność mózgu został naukowo udowodniony, jednak nie tyle pora na trening, ile jego rodzaj ma największe znaczenie. Jako najkorzystniejsze i wyzwalające najwięcej pozytywnych aspektów uważa się ćwiczenia aerobowe, z bieganiem, pływaniem, czy jazdą na rowerze na czele. Dzięki podnoszącemu się poziomowi substancji aktywnych w trakcie wysiłku można poczuć się lepiej nie tylko bezpośrednio po zakończeniu ćwiczeń, ale długofalowo wpływać na swój komfort fizyczny i psychiczny. Dlatego każdy czas na trening będzie lepszy niż brak jakiegokolwiek ruchu - zarówno dla naszego ciała, jak i ducha.
Najlepszy czas na trening - kiedy najlepiej ćwiczyć?
Niewielu z nas ma czas na trening w ciągu dnia, dlatego zazwyczaj staramy się wykonać go albo rano przed rozpoczęciem obowiązków, albo wieczorem, gdy wszystkie codzienne zadania będziemy mieć już za sobą. Jednak nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi na pytanie kiedy trenować, ponieważ jest to zależne od wielu rzeczy. W odniesieniu do intensywności dnia można wykonać trening rano lub też postawić na trening przed snem, który wbrew powszechnej opinii wcale nie wpływa na mniejszą wydajność ćwiczącego.
Poranny rozruch - jak trening z rana wpływa na naszą produktywność?
Zwolennicy ćwiczeń o poranku generalnie stwierdzają, że daje im to kopa na resztę dnia. Osoby wykonujące trening poranny są pełne energii i nie odczuwają zmęczenia po wykonywanych w ciągu dnia czynnościach, dlatego wielu z nich preferuję właśnie tę formę ćwiczeń. Poza osobistymi preferencjami przyjmuje się, że trening na czczo pomaga w nakręceniu metabolizmu, dzięki czemu organizm ma szansę efektywniejszego spalania tłuszczu i zbędnych kalorii. Świetnym pomysłem jest wtedy wykorzystanie skakanki lub zaplanowanie ćwiczeń z wykorzystaniem maty - np. pilatesu. Jeśli to właśnie rano mamy najwięcej sił, warto skorzystać z takich aktywności, jak rower, czy rolki, dzięki którym zyskamy moc i entuzjazm na resztę dnia.
Sympatycy porannych aktywności wskazują zazwyczaj na większą ilość energii skumulowanej w nocy, dzięki czemu może wydawać się, że trening będzie efektywniejszy. Jednak należy pamiętać, że zbyt duża aktywność od samego rana wymaga słuchania własnego ciała - nie dla wszystkich ten system będzie odpowiedni, ponieważ może się to odbić na mniejszej puli energii w ciągu dnia.
Zegar biologiczny - czy powinniśmy unikać intensywnego trenowania na noc?
Trening wieczorny to z reguły najczęstszy wybór, ze względu na różne codzienne obowiązki. Czy jednak ćwiczenia przed snem to dobry pomysł? Dla niektórych osób trening pod wieczór może powodować późniejsze kłopoty z zasypianiem. Jednak ciężko generalizować, gdyż wszystko jest zależne przede wszystkim od prowadzonego trybu życia oraz codziennych rytuałów. Z drugiej strony - wbrew pozorom - wieczorem możemy mieć więcej siły niż o świcie, a dodatkowo jesteśmy w stanie zredukować czas rozgrzewki, gdyż nasze ciało było już aktywne. Jeśli organizm zostanie przyzwyczajony do wysiłku wieczorami z czasem zaadaptuje się do tej sytuacji, a wszelkie procesy się unormują.
Wszystko wskazuje również na to, że treningi wieczorem mają również kilka innych zalet. Po pierwsze pomagają zredukować stres, po wtóre - są zazwyczaj efektywniejsze, gdyż wiemy, że inne zadania tego dnia mamy już za sobą. Dodatkowo to dobry powód, aby zrezygnować z wieczornych pokus w postaci przekąsek, dlatego nieco łatwiej zadbać o swoją formę i pilnować postanowień. Jeżeli już zdecydujesz się na wieczorny sport, zadbaj o to, aby nie robić tego przed samym pójściem spać, oraz aby była forma ćwiczeń, która najbardziej Ci odpowiada. Najlepiej jest wtedy korzystać z aktywności, które mogą przyczynić się do rozładowania całodziennego stresu, takich jak sporty wodne. Jeśli zamierzamy realizować wieczorami wymagające treningi cardio, siłowe lub uprawiać sztuki walki - doskonałym pomysłem będzie zakończenie ich sesją rozluźniająco - relaksującą, aby unormować tętno i wyciszyć organizm. Pomocne w tym są rozmaite przybory do masażu i rolowania, dzięki którym można nie tylko zminimalizować ryzyko zakwasów, ale i przygotować organizm do snu.