Wyposażenie siłowni w 5 krokach! W co warto zainwestować?
O jaki sprzęt należy zadbać i których urządzeń nie może zabraknąć w Twojej siłowni? Przedstawiamy 5 podstawowych kroków, dzięki którym zakup stanie się jedynie formalnością i przyjemnością. Pamiętaj, że projektowanie miejsca przystosowanego do treningów siłowo-sylwetkowych nie musi być skomplikowane.
Krok 1 – obciążenie żeliwne i odpowiednia ilość
Czy obciążenie żeliwne to podstawa? Tak, ponieważ samym gryfem nie zrobimy treningu, a wykazując się nutą kreatywności, talerzami jesteśmy w stanie wykonać większość ćwiczeń. Ile obciążenia powinno znaleźć się na siłowni? Im więcej, tym lepiej. Na pewno nie będzie chciało Ci się stale przekładać obciążeń z jednej sztangi na drugą. Na początek jednak obciążenie żeliwne o łącznej wadze 100 kg powinno wystarczyć. Warto rozbić to na mniejsze talerze, np. od 1.25 do 10 kg. Spokojnie, na cięższe obciążenia typu 20-25 kg w jednym krążku przyjdzie jeszcze czas.
Krok 2 – gryfy, sztangi i hantle
W tym wypadku wybór jest oczywisty. Potrzebujesz takich komponentów jak: gryf prosty, łamany i hantle (najlepiej zestaw dwóch rozkręcanych hantli, na których możesz umieścić dowolną ilość żeliwnych talerzy). Gryf prosty wykorzystywany może być do takich ćwiczeń jak: przysiady, wyciskanie na klatkę piersiową, OHP, wykroki, wiosłowanie sztangą, martwy ciąg itp. Gryf łamany o wiele lepiej sprawdzi się w treningu akcesoryjnym, do którego zaliczamy m.in. bicepsy, tricepsy i barki. Hantle są natomiast najbardziej uniwersalne z całej listy. Z ich pomocą każdy jest w stanie wykonać trening całego ciała.
Krok 3 – ławki i stojaki
Bez płaskiej ławki trening klatki piersiowej jest niemal niemożliwy. Bywa ona przydatna jednak w treningu wszystkich partii mięśniowych, ponieważ z jej pomocą możemy wykonać wznosy bokiem siedząc (na boczny akton barku), hip thrusty (na pośladki), czy wiosłowanie w oparciu o ławkę (na plecy). Bez stojaków wyciskanie na ławce płaskiej, przysiady i OHP są niemożliwe do wykonania. Podniesienie sztangi i ułożenie jej w odpowiedniej pozycji jest niewykonalne przy ciężkim treningu. Należy zatem zainwestować w zestaw lub skompletować go samodzielnie.
Krok 4 – urządzenia cardio
Budowanie imponującej masy mięśniowej i siły to nie wszystko, czego potrzebujemy, by nasza sylwetka była zadowalająca (oczywiście dla większości bywalców siłowni, ponieważ są dyscypliny, w których wysoki poziom tkanki tłuszczowej jest wskazany). Warto zatem zainwestować w urządzenia wykorzystywane przy cardio, np. rower treningowy magnetyczny.
Krok 5 – akcesoria
Chociaż wielu amatorom wydaje się, że sukces można osiągnąć przy pomocy gryfu i obciążenia, w praktyce akcesoria są równie przydatne. Regularne wykorzystywanie ich w sesjach treningowych nie tylko pozytywnie wpłynie na wynik, ale także przełoży się na Twoje bezpieczeństwo. W jaki sposób? Regularny stretching i rolowanie poprawi mobilność, ograniczając tym samym niebezpieczne przykurcze. Przydatne będą takie elementy wyposażenia jak: gruba mata do ćwiczeń (np. model YM03 HMS 10MM, który wykonany został z miękkiej pianki izolującej organizm od zimnej i twardej podłogi) i guma do ćwiczeń (najlepiej zestaw GU05 MIX SET HMS, w którym znajdziesz wszystkie najpopularniejsze oporności pozwalające na pracę z każdą partią mięśniową).