Ile kosztuje urządzenie siłowni w domu? Warianty i wyliczenia

Ile kosztuje urządzenie siłowni w domu? Warianty i wyliczenia

Mała siłownia we własnych czterech ścianach to marzenie wielu pasjonatów treningów. Posiada ona szereg zalet i pozwala na niezależność, ale oczywiście jej przygotowanie wymaga czasu i nakładów finansowych na wyposażenie. Przy odpowiednim planowaniu można jednak bez problemu i w rozsądnych cenach urządzić własne miejsce do ćwiczeń. Ile kosztuje mini siłownia i jaki sprzęt do domowej siłowni koniecznie musimy kupić?

Siłownia w domu – zalety

Regularne treningi bez wychodzenia z domu to oczywiście największa zaleta, jaką wnosi siłownia w domu. Możemy dzięki temu rozwiązaniu ćwiczyć o dowolnej porze, nie czekając, aż zwolni się kolejka do sprzętu. Pozostajemy całkowicie niezależni i dopasowujemy intensywność oraz czas treningu do swojego planu dnia. Również pora ćwiczeń zależy wyłącznie od nas, a jeśli chcemy, możemy w domowej siłowni trenować również w święta i weekendy, co nie zawsze jest możliwe w komercyjnych siłowniach.

Komfort psychiczny to kolejny powód, dla którego własna mała siłownia jest celem wielu osób. Unikamy dzięki niej porównań do innych osób, co zwłaszcza dla początkujących może mieć znaczenie. Niektórzy na początku swojej przygody ze sportem krępują się z powodu swojej słabszej kondycji lub mają kompleksy na punkcie sylwetki. Trenując w domowym zaciszu, można mieć pewność, że nie będziemy przez nikogo oceniani.

Sam trening przebiega również w bardzo sprzyjających warunkach. Łatwo możemy się skupić na ćwiczeniach, ponieważ całe wyposażenie jest dostępne bez kolejek, nie tracimy czasu na rozmowy z innymi użytkownikami i jesteśmy skoncentrowani wyłącznie na treningu. Mini siłownia to także higiena na wysokim poziomie – nie musimy się przejmować, że trenujemy po innej osobie, która nie zadbała o czystość ławeczki.

Być może najważniejszą zmianą na lepsze, jaką wnosi do naszego życia siłownia w domu, jest jednakże oszczędność czasu i pieniędzy. Sprzęt do siłowni możemy kupować w dowolnej kolejności, rozkładając zakupy w czasie i pozostaje on naszą własnością. Zainwestowane pieniądze z czasem się zwrócą, ponieważ nie wydajemy ich już na karnety i dojazdy. Brak zajmujących często mnóstwo czasu dojazdów to natomiast wielka oszczędność czasu. Jest to zaleta zarówno z perspektywy mieszkańców zakorkowanych miast, jak i małych miejscowości, którzy muszą dojeżdżać na siłownię przynajmniej kilka kilometrów. Czas oszczędzamy też podczas treningów, nie stojąc w kolejkach do sprzętu i ćwicząc na własnych warunkach.

Mini siłownia – jak urządzić pomieszczenie?

Wybór pomieszczenia to pierwsza kwestia, którą należy się zająć podczas urządzania miejsca do ćwiczeń. Wygospodarowanie osobnego pomieszczenia to najbardziej funkcjonalne rozwiązanie – zazwyczaj w tym celu sprawdza się piwnica albo strych. Nie każdy jednak je posiada, a siłownia w domu zajmuje sporo miejsca. Wyodrębnienie jednego z pokojów to również bardzo dobry pomysł, o ile tylko możemy sobie na to pozwolić. W ostateczności jednak nawet fragment jednego z pomieszczeń dobrze sprawdzi się w tej roli, pod warunkiem dobrego zaplanowania przestrzeni.

Osoby posiadające ogród albo przynajmniej taras mogą trenować na świeżym powietrzu. Mini siłownia w takich warunkach od wiosny do jesieni może spełniać swoje zadania. Trzeba jednak koniecznie trzymać sprzęt do domowej siłowni pod zadaszeniem, aby nie zamókł on i nie uległ przez to zniszczeniom. Nawierzchnię w ogrodzie warto też utwardzić, co pozwala na większą stabilność podczas wykonywania ćwiczeń.

Podczas urządzania siłowni szczególnie mocno trzeba zadbać o zabezpieczenie podłogi przed uszkodzeniami. Najlepszym rozwiązaniem jest specjalistyczna mata pod sprzęt, która nie tylko chroni podłoże przed zniszczeniem, ale i zmniejsza poślizg, jaki może wystąpić np. na panelach. Zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach mata jest wystarczającym rozwiązaniem i nie ma potrzeby zmieniania całej podłogi.

Wyposażenie to nie tylko sprzęt do ćwiczeń, ale też m.in. duże lustra. Ich podstawowym celem jest kontrola ciała i poprawności wykonywanych ćwiczeń. Warto wygospodarować w związku z tym miejsce na jednej ze ścian, które wypełni przestrzeń, zwiększy wnętrze optycznie i poprawi jakość treningów. Przydatne są także regały, na których można składować akcesoria do ćwiczeń.

Podstawowy sprzęt do domowej siłowni

Jaki sprzęt kupić do domowej siłowni? Na wyposażenie składają się pewne niezbędne elementy, czyli:

  • Sztanga z obciążeniem – najbardziej podstawowy sprzęt do domowej siłowni, bez którego nie można się obejść w treningu siłowym. To właśnie sztanga umożliwia wykonywanie takich podstawowych ćwiczeń jak martwe ciągi, przysiady lub wyciskanie na ławce płaskiej. Na początek najlepiej zdecydować się na gryf olimpijski i z czasem zaopatrzyć się jeszcze w sztangę łamaną. Oczywiście obciążenie można kupić wpierw w ilości wystarczającej na dany moment, a potem dokupować w miarę rosnących potrzeb i progresu, ale lepiej od razu nabyć ciężaru z zapasem. Nie tylko nie będzie trzeba go dokupować w przyszłości, lecz umożliwi to też ćwiczenie w seriach łączonych lub super seriach z obciążeniem nałożonym jednocześnie np. na hantle i sztangę,
  • Hantle – podstawowe wyposażenie, bez którego nie może się obyć żadna mała siłownia. To tanie i zajmujące niewiele miejsca przyrządy, które pozwalają na wykonanie większości ćwiczeń. Za ich pomocą możemy wzmocnić każdą partię ciała, a wykonywane przy ich użyciu ćwiczenia wielostawowe pozwalają uzyskać progres mięśni posturalnych. Bardzo łatwo o uzyskiwanie postępu z treningu na trening poprzez ćwiczenia z hantlami, gdyż dobiera się w nich ciężar co do kilograma,
  • Ławki treningowe – możemy wybierać pomiędzy płaskimi, tańszymi ławkami, a takimi, które posiadają kilkustopniową regulację. Ten drugi wariant oczywiście pozwala na zdecydowanie większą swobodę podczas ćwiczeń i w dłuższej perspektywie zakup regulowanej ławki opłaca się bardziej,
  • Skakanka – jeden z najtańszych przyrządów, ale o doskonałym stosunku ceny do efektów. Przy pomocy skakanki możemy wykonywać ćwiczenia aerobowe pozwalające na spalenie ogromnej liczby kalorii, poprawienie eksplozywności i ujędrnienie ciała. Skakanie na skakance to także doskonały sposób na rozgrzewkę przed treningiem.

Wyposażenie małej siłowni dla zaawansowanych

Istotny sprzęt do domowej siłowni stanowi drążek do podciągania. Zajmuje bardzo niewiele miejsca, a przy jego pomocy możemy trenować ramiona, plecy, klatkę piersiową i barki. Dostępne są drążki, które nie wymagają wiercenia, ponieważ w każdej chwili można je zdjąć i przenieść. Dużym ułatwieniem jest też fakt, że drążek można umieścić na świeżym powietrzu. Osoby początkujące mogą dodatkowo kupić taśmy oporowe, które ułatwiają podciąganie i pozwalają opanować prawidłową technikę.

Rowery stacjonarne to bardzo popularne wyposażenie w domowych siłowniach. Nawet niewielka siłownia w domu ma zazwyczaj dość miejsca, by wstawić tam rower, który doskonale sprawdza się w ramach rozgrzewki. Może on zastąpić też jazdę na tradycyjnym rowerze, co świetnie sprawdza się w przypadku miłośników kolarstwa, zapewniając alternatywę w warunkach niesprzyjającej aury.

Sprzęt do domowej siłowni to także przyrządy umożliwiające trening z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała. Mała siłownia w mieszkaniu, przez brak miejsca, jest wręcz stworzona do takich ćwiczeń. Posłużyć w tym celu mogą poręcze, na których wykonujemy pompki albo kamizelka z obciążeniem. Możemy ją stosować podczas przysiadów, pompek lub wykroków. Również podczas biegania lub marszu intensywność znacznie wzrośnie za sprawą takiej kamizelki.

W miarę notowania progresu w treningach warto zainteresować się różnymi rodzajami gryfów. Początkową inwestycją zazwyczaj jest gryf prosty, ale nie należy poprzestawać na jego zakupie i dobrze jest wzbogacić wyposażenie swojej siłowni o gryf łamany, stworzony do ćwiczenia górnych partii ciała. W połączeniu z modlitewnikiem pozwoli on efektywnie ćwiczyć bicepsy. Gryf heksagonalny natomiast ze względu na swój kształt i umiejscowienie rękojeści przeznaczony jest do ćwiczenia martwego ciągu.

Ile kosztuje siłownia w domu?

Ile kosztuje sprzęt do domowej siłowni? Wszystko zależy rzecz jasna od tego jak wiele sprzętu nam potrzeba. Zaczynamy zazwyczaj od zakupienia obciążenia wraz ze sztangą, gryfem łamanym i hantlami. Taki zestaw pozwala nam na wykonanie ogromnej ilości ćwiczeń i bardzo dużą różnorodność treningów. Kiedy decydujemy się na małe obciążenie, np. około 50 kg, musimy się liczyć z wydatkiem rzędu ponad 400 zł, a kupując 80 kg obciążenia, wydajemy ponad 600 zł. Biorąc pod uwagę, ile możliwości zapewnia nam taki prosty zestaw, jest to bardzo niska cena, a koszty zwrócą się błyskawicznie. Kiedy potrzebujemy dużego obciążenia, np. ponad 120 kg, potrzebujemy na ten cel ponad 800 zł (oczywiście licząc z hantlami, gryfem i sztangą) – warto się zastanowić nad zakupem takiego zestawu od razu, gdyż możemy przy jego użyciu wykonać wszystkie podstawowe ćwiczenia, a ciężar jest wystarczający nawet dla większości osób zaawansowanych.

Każda mała siłownia musi posiadać również ławkę treningową. Ile kosztuje jej podstawowa wersja? Regulowane ławki można kupić już za około 250 zł, koszty wzrastają dopiero wraz z dodatkowymi akcesoriami, nie jest to jednak wielki wydatek. Kupując ławkę ze stojakami i modlitewnikiem umożliwiamy sobie kompleksowe treningi, a wydać musimy zaledwie ponad 400 zł! Stojaki oczywiście pełnią kluczową rolę, gdyż umożliwiają wyciskanie i przysiady – kupując je osobno, wydamy około 300 zł.

Mini siłownia powinna rzecz jasna mieć odpowiednio zabezpieczoną podłogę. Maty pod sprzęt, które pokryją powierzchnię około 10 metrów kwadratowych, można kupić za około 300 zł. Mają one postać puzzli układanych na powierzchni, więc można kupić z początku mniejszy zestaw i sprawdzić, czy wystarcza on do podstawowych ćwiczeń. Nawet przy bardzo dużych powierzchniach nie będzie to jednak wydatek większy niż 400 zł.

Możemy zatem podsumować, że wydając mniej niż 1500 zł, jesteśmy w stanie urządzić domową siłownię, w której damy radę zrobić wszystkie podstawowe ćwiczenia za pomocą wolnych ciężarów. Ile kosztuje wzbogacenie jej o dodatkowy sprzęt do domowej siłowni? Zestaw regulowanych hantli z obciążeniem w postaci 20 kg można kupić już za niewiele ponad 100 zł. Dostępne są również hantle o określonej wadze, ale jest to droższy wariant, gdyż każdy z nich kosztuje przynajmniej kilkadziesiąt złotych, a cena rośnie wraz z rosnącym ciężarem.

Osoby, które chcą przeznaczyć większy nakład finansowy na swoją siłownię, mogą zdecydować się na zakup atlasu do ćwiczeń. To co prawda wydatek sięgający minimum 1500 zł, a zależnie od ilości posiadanych funkcji nawet około 3500 zł, ale w połączeniu z wolnymi ciężarami pozwala na wykonanie we własnym mieszkaniu każdego rodzaju ćwiczeń, jakie robimy na siłowni.

Oczywiście wyposażenie bywa też zdecydowanie tańsze. Przykładem są tutaj skakanki, które można kupić za niewiele ponad 10 zł, a jednak bardzo urozmaicają one treningi. Gumy do ćwiczeń pozwalają trenować na minimalnej przestrzeni, której nie trzeba nawet urządzać i stanowią wydatek około 20 zł. Maty do ćwiczeń, na których ćwiczy się jogę to natomiast koszt w wysokości mniej niż 100 (zazwyczaj 70 – 80) zł.

Podsumowanie

Siłownia w domu wcale nie jest tak wielkim wydatkiem, jak mogłoby się wydawać. Ile kosztuje jej wykończenie? Aby urządzić ją w pełni funkcjonalnie, bazując na ćwiczeniach z wolnymi ciężarami w swoich treningach, wystarczy wydać niespełna 1500 zł, zależnie oczywiście od ilości kupowanego obciążenia i metrażu, jaki mają pokryć maty. Jeśli szukasz najlepszych okazji, świetnej jakości i niskich cen, zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty! Posiadamy cały asortyment, jakiego potrzebuje Twoja domowa mała siłownia, a wszystko to w bardzo korzystnych cenach!

Rekomendowane produkty BeActive

Ławka treningowa do ćwiczeń, wielofunkcyjna PH 102 - pod sztangę / do brzuszków
Wielofunkcyjna ławka treningowa pod sztangę i do ćwiczenia brzuszków. Jej zalety to: kilkustopniowa regulacja oparcia do pionu, regulowane siedzisko, składane przednie i tylne nogi. Po zakończonym treningu ławkę można złożyć.
259,00 zł
-15%
Zestaw do ćwiczeń 57kg - ze sztangą / gryfem prostym 180 cm, nakładem obciążeń i hantlami
W skład zestawu wchodzi gryf prosty 180cm / 25mm, dwa gryfy 45cm / 25mm do hantli, zaciski gwintowane oraz 50kg obciążeń o średnicy 26mm.
383,34 zł450,99 zł
Najniższa cena za ostatnie 30 dni: Najniższa cena za ostatnie 30 dni:
Mata puzzle MP10 yellow-blue-purple 9 elementów One fitness
Mata puzzle MP10 yellow-blue-purple One fitness
89,00 zł
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 7632 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-01
Jakość wykonania produktów wydaje się solidna, aczkolwiek widać w elementach składowych wyraźne luki lub niedociągnięcia. W moim produkcie jeden z elementów był fabrycznie wygięty, udokumentowałem wszystko zdjęciami, ale udało mi się go odgiąć i zamontować poprawnie. Część elementów była albo brudna albo porysowana. Na uwagę negatywną zasługuje więc średnia jakość dopasowania elementów składowych oraz niska jakość narzędzi dołączonych do montażu. Całość po złożeniu prezentuje się jednak dość dobrze i jest zdecydowanie funkcjonalna. Jedyne co można by zmienić to sposób zamocowania i położenia uchwytów na gryf do wyciskania na ławce tak, aby była lepsza możliwość dostosowania chwytu gryfu dla użytkownika. Dostawa przebiegła bez problemów. Ostatnim aspektem jest cena zestawu, która niestety nie współgra doskonale z jakością. W cenie zestawu dodatkowo powinny się znaleźć dodatkowe obciążniki o wadze 1.25 i 2.5, aby zwiększyć zakres możliwości hantli, lub mały gryf łamany. To powinno zrekompensować wymienione wyżej czynniki. Zwłaszcza, że produkt jest niezgodny ze zdjęciami na stronie. Produkt zdecydowanie dla początkujących / średnio zaawansowanych osób, które wiedzą jak ćwiczyć, ale chcą oszczędzić i dbać o formę w zaciszu domu. Sądzę, że ocena 3 / 5 to stosowna ocena do otrzymanego przeze mnie produktu, chociaż i tak za wysoka.
2024-02-26
o.k.
pixel