Trening EMS. Czym jest i jakie efekty daje?

Trening EMS. Czym jest i jakie efekty daje?

Treningi nie muszą wiązać się już z katorżniczym wysiłkiem fizycznym, a zbudowanie masy mięśniowej niekoniecznie polega na wycieńczających ćwiczeniach. Z pomocą przychodzi bowiem trening EMS, czyli elektrostymulacja mięśni, która poprawia ich funkcjonowanie na wielu płaszczyznach. Wystarczy założyć specjalny kombinezon i wykonywać proste ćwiczenia, a efekty w postaci poprawy siły czy kondycji przychodzą bardzo szybko. Czy jednak metoda ta jest nie tylko skuteczna, ale i bezpieczna?

Czym jest trening EMS i jakie efekty daje?

Trening EMS to wywoływanie skurczów mięśni za pomocą elektrycznych impulsów. Intensywność tych skurczów zależy od tego, jaką grupę mięśniową trenuje się za ich pomocą. Elektrostymulacja wywoływana jest za pośrednictwem specjalnego kombinezonu, po którego założeniu wykonuje się proste ćwiczenia fizyczne, a ich efektywność zdecydowanie wzrasta właśnie dzięki prądom EMS. Metodę tę stosować można nie tylko podczas treningów siłowych, ale też w ramach fizjoterapii, zwłaszcza przy schorzeniach objawiających się zanikiem mięśni i ich osłabieniem.

Prądy EMS to impulsy elektryczne stosowane w celu pobudzenia mięśni do skurczu. Jednocześnie pobudzone zostają za ich sprawą wszystkie włókna nerwowe. Impulsy te znajdują zastosowanie w treningach, fizjoterapii, medycynie estetycznej i kosmetologii. Elektrostymulacja mięśni przeprowadzana jest za pomocą specjalistycznych kombinezonów, a także urządzeń bezprzewodowych, kompaktowych lub stacjonarnych.

Cechą charakterystyczną wykorzystywanego prądu jest niska wartość napięcia. Jego transmisja odbywa się poprzez umiejscowione na skórze elektrody. Wzrost wartości natężenia podczas zabiegu doprowadza do rytmicznych skurczów mięśni, a to z kolei skutkuje ich wzmocnieniem bez nadmiernego zaangażowania układu nerwowego. Zjawisko to jest bardzo pożądane zwłaszcza w celu zredukowania zmęczenia i napięcia.

Trening EMS opiera się na wykorzystywaniu generatora impulsów elektrycznych w celu poprawy funkcjonowania mięśni. Istnieje kilka sposobów wykorzystania tej metody, np. elektrostymulacja podczas wykonywania czynności codziennych albo odpoczynku. Największą skuteczność osiągniesz jednak, łącząc ćwiczenia fizyczne ze stymulacją za pomocą prądu. Kombinezon używany w tym celu jest wykonany ze specjalnego materiału z wbudowanym systemem elektrod, używanych do stymulacji.

Efekty treningu EMS – jakie korzyści można osiągnąć?

Trening EMS przynosi bardzo szybkie efekty. Trwa on jedynie około pół godziny i czasem wykonuje się go zaledwie raz w tygodniu, ale jedna taka jednostka treningowa pobudza średnio nawet 150 razy więcej skurczów mięśni niż w przypadku konwencjonalnego treningu. W tak krótkim czasie spala się nawet 1200 kcal, czyli trzykrotnie więcej niż podczas tradycyjnego wysiłku.

Szybkość to jednak niejedyna zaleta tej formy treningu, ponieważ jest on także bardzo łatwy do wykonania. Zazwyczaj w jego ramach stosuje się podstawowe ćwiczenia fizyczne, dzięki czemu nie ma ryzyka kontuzji. Trening EMS zawsze wykonywany jest pod okiem instruktora, co sprawia, że ćwiczenia są bezpieczne i ma on kontrolę nad tempem postępów. Pobudzone do wysiłku są nawet mięśnie leżące najgłębiej wewnątrz ciała, których zaangażowanie w treningu konwencjonalnym jest bardzo trudne.

Elektrostymulatory mięśni pierwsze efekty przynoszą już po 4 – 6 tygodniach ich używania, ale poprawę można zauważyć już po jednym treningu. Główne zalety tego rodzaju treningu to:

 • Redukcja tkanki tłuszczowej,
 • Poprawa wydolności fizycznej,
 • Zmniejszenie cellulitu,
 • Wzrost wytrzymałości mięśniowej,
 • Zmniejszenie bólu stawów,
 • Ujędrnienie skóry.

Trening EMS największe korzyści w fizjoterapii przynosi osobom z zanikami mięśniowymi wywołanymi długotrwałym unieruchomieniem i w przypadku schorzeń, np. mózgowego porażenia dziecięcego albo rdzeniowego zaniku mięśni. W odnowie biologicznej i kosmetologii wykorzystuje się natomiast przede wszystkim efekty elektrostymulacji w postaci redukcji tkanki tłuszczowej, uelastycznienia i ujędrnienia skóry. Wygląd cery ulega znacznej poprawie, gdyż głębokie przekrwienie pomaga usunąć zbędne produkty przemiany materii. Zmniejszają się ponadto dolegliwości bólowe kości i stawów.

Bezpieczeństwo treningu EMS – czy jest on bezpieczny dla naszego zdrowia?

Ćwiczenia, w których wykorzystywana jest elektrostymulacja, są całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Metoda ta jest sprawdzona i przebadana klinicznie, początki jej stosowania sięgają już lat 60. XX wieku, a obecnie przeprowadza się ją wyłącznie pod okiem wykwalifikowanych trenerów personalnych, fizjoterapeutów i specjalistów z różnych branży prozdrowotnych. Bardzo szybko dzięki użyciu tych impulsów można wrócić do zdrowia po kontuzjach i urazach, a sam trening EMS nie powoduje obciążeń stawów i nie grozi odniesieniem kontuzji. Brak stosowania dodatkowych obciążeń powoduje, iż doskonale ta forma aktywności sprawdza się rehabilitacji dolegliwości bólowych po przebytych urazach, a także w powrocie do sprawności po osłabieniu organizmu i jego dysfunkcji.

Każdorazowo ćwiczenia przeprowadzane są pod okiem instruktora, a przed pierwszym użyciem specjalistycznej kamizelki przeprowadzany jest szczegółowy wywiad w celu zapoznania się ze stanem zdrowia i oczekiwaniami osoby ćwiczącej. Trener nadzoruje prawidłowe założenie kamizelki i właściwe podpięcie elektrod, a następnie czuwa nad tym, żeby trening odbywał się w warunkach bezpiecznych i komfortowych.

Istnieją jednak pewne ogólne przeciwwskazania, które powodują, że trening EMS nie jest wskazany. Ich lista prezentuje się następująco:

 • Ciężkie zaburzenia krążenia krwi,
 • Ciężkie choroby neurologiczne, jak stwardnienie rozsiane i epilepsja,
 • Choroby serca,
 • Posiadanie rozrusznika serca,
 • Nowotwory,
 • Ciąża,
 • Ciężka hemofilia,
 • Zaawansowane stadium miażdżycy,
 • Skłonności do zakrzepów i zakrzepica,
 • Gruźlica,
 • Ostre zapalenia bakteryjne i wirusowe,
 • Gorączka,
 • Przepuklina bocznej ściany brzusznej lub pachwinowa.

Podsumowanie

Stymulacja impulsami elektrycznymi to bardzo skuteczna metoda, byś rozwinął swoje mięśnie i szybciej wrócił do pełnej sprawności po kontuzji. Oczywiście możesz się zdecydować też na bardziej tradycyjne metody treningów, w których przydatne okażą się akcesoria fitness. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, jaką metodę wybrać skontaktuj się z nami, a postaramy Ci się pomóc wybrać odpowiedni sprzęt i doradzimy, jak go używać, np. jak działa platforma wibracyjna do ćwiczeń albo właśnie opisywane elektrostymulatory. Zapoznaj się z naszą ofertą – z pewnością znajdziesz u nas wszystko, czego potrzebujesz!

Rekomendowane produkty BeActive

Elektrostymulator ABS Master PRO
Elektrostymulator
199,00 zł
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 7579 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-20
Jest ok
2024-02-19
realizacja super express
pixel