Ruch to zdrowie: najlepsze aktywności fizyczne dla 50-latków

Ruch to zdrowie: najlepsze aktywności fizyczne dla 50-latków

Sprawność fizyczna wśród seniorów jest wyjątkowo istotnym elementem codzienności. Aktywność nie tylko zajmie czas wolny, ale także zaangażuje cały organizm do wydajnej pracy. Przełoży się to w sposób pozytywny na stan ich zdrowia, samopoczucie, a nawet ilość energii do codziennych czynności. Choroby lub dolegliwości bólowe często są konsekwencją braku ruchu, co przyczynia się do powstawania kolejnych problemów z poprawnym
funkcjonowaniem.

Zastanówmy się nad tym, jak poprawić kondycję i jaka dyscyplina będzie najbardziej satysfakcjonującym rozwiązaniem dla osób w podeszłym wieku. Warto pomóc swoim bliskim, angażując się w ich ćwiczenia, póki nie znajdą oni partnera treningowego. Wspólnie spędzony czas będzie ogromną przyjemnością dla obydwu stron.

Zacznijcie od czegoś prostego – rozgrzewka przed treningiem

Rozgrzewka dzieli się na statyczną i dynamiczną. Pierwsza ma na celu aktywację i przygotowanie mięśni, stawów i ścięgien do wysiłku. Przydatna więc będzie ławka treningowa i zestaw do ćwiczeń ze sztangą (np. zestaw do ćwiczeń 42 kg ze sztangą, gryfem prostym i hantlami). Ćwiczenia należy wykonywać bez obciążenia – na to przyjdzie pora w treningu właściwym.

Natomiast rozgrzewka dynamiczna ma na celu podniesienie temperatury organizmu i tętna oraz poprawienie przepływu krwi. Doskonałym narzędziem do tego będzie rower treningowy magnetyczny. Dla osób starszych, które najczęściej mają problemy z plecami i kręgosłupem, świetnym wyborem jest model HMS M5814-i. Pozycja siedząca z oparciem, poręczne po bokach, wiele możliwości regulacji ustawienia siedziska i ogromna ilość funkcjonalności (np. programów urozmaicających jazdę), pozwolą dostosować wszystko do potrzeb starszych użytkowników. Jeśli potrzebujecie czegoś mniejszego, to rower stacjonarny HMS M5812-i również powinien sprawdzić się w sposób perfekcyjny. Oferuje on dokładnie taką samą ilość programów, co model HMS M5814-i. Jest jednak tańszy i mniejszy.
Do rozgrzewki idealnie pasować będzie orbitrek magnetyczny. Angażuje on zarówno ramiona, jak i nogi. Dzięki temu przystosuje całe ciało do ćwiczeń, rozrusza mięśnie, stawy i ścięgna w tym samym momencie.

Dostosuj tempo do seniora

Przed wyborem ćwiczeń wydolnościowych, koniecznie należy sprawdzić ciśnienie i tętno seniora. Bagatelizowanie tego kroku może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, gdyż mięsień sercowy osób starszych jest dużo słabszy. Warto więc zadbać o to, by posiadali oni urządzenia monitorujące obydwa parametry. Koniecznie należy zainwestować w zaawansowane czujniki. Tanie zegarki dla sportowców lub komponenty montowane w rowery stacjonarne i orbitreki są często zbyt mało dokładne. Pamiętajcie, że rozgrzewka również pobudzi organizm, więc do badania wydolności seniora przejdźcie jeszcze przed wyjściem z szatni lub domu.
Ile powinno wynosić tętno maksymalne? Żeby obliczyć HR, należy odjąć wiek od liczby 220, np. 220 - 60 = 160. Tyle powinno wynosić tętno maksymalne podczas wysiłku osoby, która ukończyła 60 rok życia.

Wykorzystuj proste ćwiczenia, by robić stały postęp

Chcąc wzmocnić siłę seniora, koniecznie należy postawić na mało skomplikowane ćwiczenia wielostawowe. Do ich wykonania potrzebne będą jedynie ławki treningowe, gryf, stojaki i obciążenie. O ile wyciskanie sztangi leżąc, spięcia brzucha i półbrzuszki nie powinny stanowić problemu, o tyle przysiady i martwe ciągi mogą być zbyt trudne. Sprzęt do siłowni często pozwala konfigurować lub izolować konkretne partie mięśniowe, dlatego koniecznie należy dostosować ćwiczenia do stanu organizmu osoby starszej.

Rekomendowane produkty BeActive

Ławka treningowa do ćwiczeń PH 2132 pod sztangę - ze stojakami i modlitewnikiem
Ławka treningowa z regulacją oparcia, w której skład wchodzą: regulowane stojaki, regulowany modlitewnik, prasa na nogi oraz przystawki do rozpiętek. Po zakończonym treningu ławkę można złożyć, co jest dużą zaletą.
479,00 zł
M5812-i rower magnetyczny treningowy stacjonarny hms
M5812-i rower magnetyczny
1 999,00 zł
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 7622 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-27
Wszystko ok
2024-02-26
Jesteśmy bardzo zadowoleni będziemy Was polecać
pixel