Rozciąganie - przed treningiem czy po nim?

Rozciąganie - przed treningiem czy po nim?

Niezależnie od tego czy chcesz wrócić do formy czy dopiero stawiasz swoje pierwsze kroki w drodze do zdrowszego trybu życia, powinieneś przestrzegać pewnych zasad. Rutynowe ćwiczenia mogą wydawać się czasochłonne i już sam trening właściwy może zabrać znaczą część naszego wolnego czasu. Ale bez względu na to, jaki rodzaj treningu wykonujesz, nie możesz zapominać o rozciąganiu.

Nadal wiele osób uprawiających aktywności fizyczne nie ma w zwyczaju rozgrzewać się przed treningiem i rozciągać po. W większości przypadków nie jest to spowodowane tym, że nie lubimy rozgrzewki czy rozciągania, ale dlatego, że chcemy zaoszczędzić czas.

Rozciąganie jako wstęp do właściwego treningu

Przed przystąpieniem do rozciągania warto zdać sobie sprawę, iż rozciąganie samo w sobie nie rozgrzewa, jednak jest istotnym elementem samej rozgrzewki. Właściwa rozgrzewka powinna podnieść temperaturę ciała o jeden lub dwa stopnie Celsjusza i może być podzielona na dwie fazy: rozgrzewka ogólna i rozciąganie. Bardzo ważne jest wykonanie dokładnej rozgrzewki przed rozciąganiem, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia kontuzji i zmaksymalizować efekty dalej wykonywanych ćwiczeń. Rozciąganie może zdziałać więcej niż tylko rozluźnienie sztywnych mięśni. Prawidłowo wykonane może faktycznie poprawić wydajność podczas treningu. Aby usprawnić proces rozgrzewki wiele osób decyduje się na liczne akcesoria fitness. Z drugiej strony, niewłaściwa rozgrzewka lub jej brak może znacznie zwiększyć ryzyko kontuzji podczas uprawiania sportu, niezależnie czy skupiamy się na podnoszeniu ciężarów czy bieganiu.

Jakie zalety płyną z rozciągania i dlaczego warto je wprowadzić do rutyny treningowej? Prawidłowo wykonane rozciąganie:

 • zwiększa sprawność fizyczną,
 • zwiększa zdolność uczenia się i wykonywania prawidłowych ruchów,
 • wzmacnia rozwój świadomości własnego ciała,
 • zmniejsza ryzyko urazów stawów, mięśni i ścięgien,
 • zmniejsza ryzyko kontuzji,
 • zmniejsza napięcie mięśniowe.

Jakie błędy popełniamy podczas rozciągania?

O tym, że rozciąganie przed treningiem, jak i po skończonej pracy powinno być integralną częścią każdego treningu już wiemy. Rozciąganie nie jest tak proste, jak się wydaje. Istnieje kilka różnych rodzajów rozciągania, a każdy z nich jest korzystny w innym miejscu treningu. Niektóre z najczęstszych błędów popełnianych podczas rozciągania to:

 • niewłaściwa rozgrzewka,
 • niewystarczający odpoczynek między treningami,
 • nadmierne rozciągnięcie,
 • wykonywanie niewłaściwych ćwiczeń,
 • wykonywanie ćwiczeń w niewłaściwej kolejności.

Jakie akcesoria fitness mogą pomóc w skutecznym i bezpiecznym rozciąganiu? Niezbędnym akcesorium może okazać się taśma do ćwiczeńTaśma rehabilitacyjna 2m różowa to bez wątpienia tani i funkcjonalny dodatek, który można zabrać ze sobą wszędzie. W naszym sklepie znajdziesz różne modele do wyboru, różniące się spełnianą funkcją. Przykładowo wybierając różową taśmę otrzymujesz najsłabszy opór, przydatny przy rehabilitacjach, z kolei kolor zielony i czarny oznaczają bardzo mocny opór dedykowany osobom wykonującym bardziej zaawansowane ćwiczenia siłowe.

Gumy mini band materiałowe oporowe 2 szt Pretorians będą z pewnością ciekawą alternatywą i urozmaiceniem rozgrzewki. Gumy materiałowe można wykorzystywać podczas treningu siłowego, treningów crossfit czy nawet do jogi.

Konsekwentne wypracowanie nawyków odbywania rozgrzewki i rozciągania jest dużym wyzwaniem. Czasem należy zorganizować swoją treningową rutynę, jednak efekt na pewno będzie bardziej niż zadowalający! Wybierając produkty z szerokiej oferty naszego sklepu internetowego Be-active.pl zadbasz o każdy aspekt własnego treningu. Sprawisz, że będzie jeszcze bardziej efektywny i co najważniejsze bezpieczny.

Rekomendowane produkty BeActive

Gumy mini band materiałowe oporowe 2 szt Pretorians
Hip band mini komplet 2 sztuki
24,99 zł
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 7902 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-22
Super!
2024-04-21
Zamówienie i jego realizacja przebiegło sprawnie , byłam na bieżąco informowana na jakim etapie znajduje się przesyłka . Wszystko zgodne z moimi oczekiwaniami i towar i dostawa . Polecam .
pixel