Czym jest trening Pump?

Czym jest trening Pump?

Szukając satysfakcjonujących sposobów na poprawę kondycji i sylwetki, możemy napotkać wiele interesujących propozycji od klubów fitness, crossfit i siłowni. Dynamiczne aktywności i zajęcia grupowe od lat cieszą się coraz większą popularnością. Szukając jednak funkcjonalnej dyscypliny, dzięki której zarówno poprawimy muskulaturę, obniżymy poziom tkanki tłuszczowej, jak i zbudujemy imponującą wytrzymałość oraz siłę, prawdopodobnie natrafimy na dwie propozycje – crossfit lub trening pump.

O ile crossfit jest prawdopodobnie znany i lubiany przez większość zawodników, o tyle trening pump może wciąż być dużym zaskoczeniem. Jak wygląda taki trening, jakie akcesoria wykorzystywane są podczas zajęć i jakich efektów można oczekiwać? Na wszystkie najczęściej pojawiające się pytania znajdziecie w odpowiedzi w dalszej części tekstu.

Zajęcia grupowe w rytm muzyki

Trening pump łączy ze sobą dynamiczne elementy fitnessu z treningiem siłowym. Podczas zajęć wykonywane są ćwiczenia wielostawowe, do których należą m.in. przysiady, czy chociażby wznosy sztangi nad głowę. Każdy uczestnik posiada obciążenie dostosowane do indywidualnych możliwości, a ruch wykonywany jest w sposób eksplozywny w rytm muzyki. Można więc spodziewać się, że zarówno sztanga do treningu pump, jak i samo obciążenie, nie będą imponujące dla kulturystów, strongmanów, czy trójboistów.

Czym różni się sztanga do treningu pump od klasycznej?

Wiele osób prawdopodobnie wyobraziło sobie trening z długimi i ciężkimi sztangami wykorzystywanymi przy treningu siłowym. Otóż profesjonalna sztanga do treningu pump jest dużo lżejsza, krótsza i wyposażona w specjalną powłokę antypoślizgową. Dzięki niej zawodnicy nie muszą obawiać się wyślizgnięcia jej w trakcie trwania zajęć – mogłoby to oznaczać duże niebezpieczeństwo dla uczestników, dlatego koniecznie należy eliminować takie ryzyko.

Czym różni się obciążenie do treningu pump?

Klasyczne obciążenie żeliwne wykorzystywane w treningu siłowym jest zazwyczaj twarde i bardzo głośne. Przy treningu pump stosowane są talerze ogumowane, które podczas użytkowania i kontaktu z podłogą będą wyjątkowo ciche.

Idealnym przykładem zestawu doskonałego, jest m.in. sztanga do treningu pump 20kg HMS SBP20. Sam gryf waży ok. 2,5 kg, jego długość wynosi 140 cm i został on powleczony w warstwę antypoślizgowej pianki. Dodatkowe obciążenie o wadze łącznej 17,5 kg, zostało rozłożone w gumowanych talerzach: 2 x 1,25 kg, 2 x 2,5 kg, 2 x 5 kg. Czy to wystarczy na początek? Możecie nam wierzyć, że nawet osoby średnio zaawansowane mogą mieć problemy z takim ciężarem. Wielokrotny ruch w rytm muzyki zupełnie inaczej angażuje mięśnie niż spokojne tempo znane z klasycznych siłowni.

Pump – zalety treningu i obowiązkowa rozgrzewka

Trening pump to zdecydowanie walka o lepszą wytrzymałość mięśni, kondycję i szczuplejszą sylwetkę. Są to zajęcia interwałowe, jak np. spinning wykorzystujący rowery stacjonarne. Jeśli marzycie o dużej sile lub imponującej muskulaturze, ciężko będzie Wam osiągnąć taki efekt przy treningu pump. Włókna mięśniowe uszkadzane są w zupełnie inny sposób, niż w czasie dźwigania dużych obciążeń z mniejszą ilością powtórzeń i wolniejszym tempem.

Pamiętajcie jednak, by przed każdym treningiem wykonać prawidłową rozgrzewkę całego ciała. Warto używać do tego dodatkowe akcesoria, do których należy m.in. guma lub taśma do ćwiczeń. Dzięki temu nie tylko poprawicie swoje wyniki, ale również unikniecie wielu nieprzyjemnych kontuzji spowodowanych nieprzygotowaniem organizmu do wysiłku.

Rekomendowane produkty BeActive

Guma fitness taśma 64mm 28-68kg niebieska
Power band AC1012 niebieska 28-68kg
69,99 zł
Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 8264 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-15
Szybko, bezproblemowo, produkt zgodny z opisem, polecam
2024-10-04
Szybko ,sprawnie i zgodne z opisem
pixel