Ćwiczenia na trenażerze eliptycznym. Czy dzięki nim można schudnąć?

Ćwiczenia na trenażerze eliptycznym. Czy dzięki nim można schudnąć?

Odchudzać możemy się na wiele różnych sposobów, a wiele z nich wiąże się ze stosowaniem odpowiedniego sprzętu. Jedną z metod na zrzucenie zbędnych kilogramów są ćwiczenia na trenażerze eliptycznym. Ta forma cardio oferuje o wiele więcej korzyści niż tylko spalanie kalorii – poprawia się dzięki niej kondycja oraz notujemy przyrosty tkanki mięśniowej. Jak ćwiczyć na orbitreku, żeby szybko i efektywnie schudnąć?

Co to jest trenażer eliptyczny?

Trenażer eliptyczny to urządzenie wielofunkcyjne, na którym wykonywane ruchy przypominają połączenie biegania, jazdy na rowerze, marszu górskiego, nordic walking i jazdy na nartach biegowych. Z powodu takiego urozmaicenia stylów, przyrząd ten nazywany bywa także cross-trainerem. Orbitrek efekty przynosi jak połączenie roweru stacjonarnego, bieżni oraz steppera. W dodatku trenażery eliptyczne nie zajmują wiele miejsca, więc bezproblemowo mieszczą się w domu.

Ogromną zaletę tego sprzętu stanowi znacznie mniejsze niż w przypadku biegu obciążenie stawów kolanowych i biodrowych. Ćwiczenia na trenażerze eliptycznym wykonujemy bowiem, nie odrywając stopy od miejsca podparcia, dzięki czemu wstrząsy działające na stawy i siła reakcji podłoża są zdecydowanie mniejsze. Praca mięśni strzałkowych łydki jest co prawda mniejsza przez brak uderzenia stopy o ziemię, ale i tak korzyści z tego treningu są bardzo liczne.

Przy zwiększeniu obciążeń możliwe jest wzmocnienie mięśni, ale trzeba pamiętać, że trenażer eliptyczny to przede wszystkim maszyna do cardio. Cena orbitreków to minimum kilkaset złotych, lecz dobry sprzęt służy nam przez wiele lat. W nowoczesnych modelach znajduje się wyświetlacz pokazujący ilość spalonych kalorii, przebyty dystans, tętno, czas i prędkość. Jak ćwiczyć na orbitreku? Zanim rozpoczniesz treningi, zapoznaj się z instrukcją obsługi, ponieważ maszyny te posiadają wiele funkcji, jakie możemy wykorzystać. Niektóre trenażery pozwalają dobierać trening do możliwości indywidualnych poprzez możliwość pomiaru tkanki tłuszczowej lub przeprowadzenia testu, w którym sprawdzana jest kondycja organizmu.

Jak ćwiczyć na trenażerze eliptycznym, aby schudnąć?

Spalanie kalorii na trenażerze eliptycznym jest na zbliżonym poziomie, co w przypadku treningów na bieżni. Jak ćwiczyć na orbitreku, aby zmaksymalizować korzyści? Orbitrek efekty przynosi zwłaszcza wtedy, kiedy treningi nie są jednostajne i dokonywana jest w ich miarę progresja obciążeń. Jeżeli pomija się ten progres, wówczas kolejne sesje treningowe stają się coraz mniejszym bodźcem.

Trening eliptyczny powinien odbywać się z kontrolą intensywnością wysiłku – nie należy ograniczać się do jednostek treningowych o niskiej intensywności. Schudnąć można bowiem głównie za sprawą tego, jakim bodźcem jest aktywność dla organizmu, używany sprzęt odgrywa rolę drugorzędną. Stałą cechą każdego treningu jest to, że im więcej grup mięśni jest zaangażowanych w wysiłek, tym większy wydatek energetyczny – a więc szybsze spalanie kalorii.

Przy trenowaniu różnych grup mięśni jednocześnie wzrasta również tętno przy tym samym odczuwalnym zmęczeniu. Jest to bardzo istotne, ponieważ im wyższe tętno, tym większe prawdopodobieństwo wzrostu wydatku energetycznego. Organizm adaptuje się do konkretnych ruchów i jest w nich coraz bardziej efektywny, ale zachodzą w nim również przemiany hormonalne. Musimy mieć na uwadze, że zbyt duża ilość treningów na wytrzymałość może spowodować podwyższenie poziomu kortyzolu, co zaburza proces odchudzania. Odpowiednia intensywność odgrywa zatem kluczową rolę.

Oto kilka porad jak ćwiczyć na orbitreku, żeby schudnąć:

  • Stale kontrolujemy swoje tętno, które powinno wynosić 70 – 80% tętna maksymalnego,
  • Odpowiednio dobieramy obciążenie – jeśli jest ono zbyt niskie, nie zaangażujemy odpowiednio mięśni, ale jeśli będzie zbyt wysokie, to nie osiągniemy dość wysokiego tętna,
  • Aby utrzymać tempo przemiany materii wykonujemy trening eliptyczny przynajmniej trzy razy w tygodniu,
  • Człowiek zaczyna spalać tkankę tłuszczową dopiero po około 20 minutach wysiłku, więc trening powinien trwać minimum pół godziny,
  • Trening interwałowy pozwoli spalać kalorie jeszcze po jego zakończeniu,
  • Zmieniajmy regularnie wykonywane ćwiczenia na trenażerze eliptycznym, np. tempo, długość, poziom oporu, a nawet pedałowanie do tyłu,
  • Koniecznie zachowujemy odpowiednią postawę: wzrok skupiony na jednym punkcie, ręce na uchwytach, plecy i głowa prosto, stopy płasko na pedałach.

Czy ćwiczenia na trenażerze eliptycznym faktycznie pomagają w utracie wagi?

Chociaż trening eliptyczny bardzo korzystnie wpływa na zdrowie pod wieloma względami, to najczęściej decydują się na niego osoby planującej schudnąć. Trudno się jednak temu dziwić, skoro urządzenie to pomaga skutecznie spalać tkankę tłuszczową. W ciągu godzinnego treningu można spalić aż od 500 do 800 kcal – decyduje tu intensywność wysiłku, tempo przemiany materii i masa osoby ćwiczącej. Ilość spalonych kalorii jest podobna jak w trakcie biegania, ale trening ten jest bardziej bezpieczny dla stawów i łatwiejszy.

Orbitrek efekty w zakresie odchudzania przynosi zwłaszcza w walce z nadmiarem tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha. Jest to miejsce, w którym tłuszcz gromadzi się w bardzo dużym stopniu wśród osób z nadwagą, ale też tych o szczuplejszej budowie ciała. Cardio, jakim są ćwiczenia na trenażerze eliptycznym, skutkuje zwiększeniem tempa metabolizmu, przez co organizm zaczyna się pozbywać tłuszczu z miejsc, w których zgromadziło się go najwięcej: brzucha, ud, bioder i ramion.

Jakie jeszcze korzyści daje ćwiczenie na trenażerze eliptycznym?

Cardio to trening, dzięki któremu bardzo zyskują kondycja oraz wytrzymałość. Trening eliptyczny kwalifikuje się właśnie do tego rodzaju aktywności fizycznej, która zwiększa tętno i przyspiesza oddech w całym ciele, mobilizując jednocześnie duże grupy mięśni do rytmicznego wysiłku. Poprawie ulega w ten sposób funkcjonowanie serca, płuc i układu krążenia. Cardio na orbitreku korzystnie wpływa na zdrowie psychiczne, jakość snu, nastrój i regulację masy ciała.

Kolejną zaletą tego korzystania z trenażerów eliptycznych jest wzmocnienie mięśni. W celu przeprowadzenia treningu siłowego należy ustawić duży opór na maszynie, by wymusić mocniejszą pracę mięśni. Taki trening ze względu na dużą intensywność powinien trwać nie dłużej niż pół godziny. Aby przyspieszyć regenerację i nie dopuścić do przykurczów, koniecznie wykonujemy ćwiczenia rozciągające, zwłaszcza na nogi.

Ćwiczenia na trenażerze eliptycznym umożliwiają też wzmocnienie mięśni wybranych partii. Aby pracować nad mięśniami brzucha, trzeba zatem puścić uchwyty, a nasze ciało będzie próbowało zachować równowagę, mocniej korzystając właśnie z mięśni brzucha oraz tułowia. Zależnie od nachylenia pedałów orbitreka możemy też wywierać większy nacisk na poszczególne mięśnie nóg. Kiedy nachylenie jest mniejsze, najmocniej pracują mięśnie czworogłowe, przy większym nachyleniu – mięśnie dwugłowe, natomiast wykonywanie ruchów do tyłu mocniej zaangażuje pośladki i ścięgna podkolanowe.

Kolejną z korzyści jest wzmocnienie wydolności, czyli zdolności organizmu do wytrzymania przez długi czas wysiłku o wysokiej intensywności. Osoby z dobrą wydolnością mają więcej energii, są bardziej odporne na zmęczenie i są mniej narażone przez choroby serca. Trening eliptyczny doskonale rozwija wydolność, gdyż stymuluje pracę całego układu krążenia. Serce staje się tym samym silniejsze i zaczyna pompować większe ilości krwi, a to zapobiega wielu chorobom, m.in. miażdżycy, cukrzycy, nadciśnieniu i chorobie wieńcowej.

Podsumowanie

Kiedy warto kupić trenażer eliptyczny? Jest to dobra inwestycja nie tylko dla osób chcących schudnąć, ale dla wszystkich dbających o swoje zdrowie. Lista korzyści jest bardzo długa i obejmuje szybkie i efektywne spalanie kalorii, poprawioną wytrzymałość, wzmocnienie mięśni i zapobieganie wielu chorobom. Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty! Z pewnością znajdziemy sprzęt, który spełni Twoje oczekiwania i przybliży Cię do wymarzonej sylwetki!

Rekomendowane produkty BeActive

Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 7622 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-27
szybko i zgodne z zamówieniem
2024-02-27
Super. Jestem zadowolona. Dziękuję
pixel