Tabela rozmiarów: jak dobrać łyżwy do swojej stopy?

Tabela rozmiarów: jak dobrać łyżwy do swojej stopy?

Zima to okres, w którym wiele osób decyduje się na rozpoczęcie przygody ze sportami charakterystycznymi dla tej pory roku. Często do ich uprawiania potrzebne są jednak odpowiednie akcesoria. Nie inaczej jest w przypadku łyżwiarstwa, gdzie właśnie dobór odpowiedniego sprzętu często decyduje o czerpanej przyjemności. Jak wybrać łyżwy o rozmiarach optymalnych dla Ciebie i dla dziecka?

Jakie łyżwy wybrać? Figurowe czy hokejowe?

Jedną z największych różnic między figurówkami a hokejówkami jest rozmiarówka łyżew, wynikająca różnicy w konstrukcji buta. Większą stabilność podczas jazdy gwarantują te hokejowe, ponieważ są one krótsze i węższe. Poleca się je osobom początkującym, ponieważ jazda na nich jest bezpieczniejsza. Płozy nie tylko są mniejsze w łyżwach do hokeja, lecz także nie posiadają ząbkowania z przodu, przez co wykonywanie w nich akrobacji jest trudniejsze.

Jak dobrać rozmiar łyżew hokejowych?

Warto pamiętać o tym, że kończą się one nad kostką, usztywniając ją i chroniąc w razie upadków przed skręceniem. Chronione są również ścięgna Achillesa, gdyż w hokejówkach znajduje się specjalne wzmocnienie na pięcie. Krótka i wąska budowa sprawia, że stabilność podczas jazdy jest większa i łatwiej wchodzić w zakręty, co jest często problemem dla osób początkujących. Płaska płoza ułatwia poruszanie się po lodzie niedoświadczonym łyżwiarzom.

Łyżwy hokejowe pozwalają na osiąganie dużych prędkości na lodzie, ale płoza i but swoją budową ułatwiają proces hamowania. Sama jazda w hokejówkach jest łatwiejsza niż w przypadku figurówek, zwłaszcza dla osób, które jeździły wcześniej na rolkach, polega ona bowiem na odpychaniu się na boki, podczas gdy jeżdżąc na figurówkach, trzeba się odpychać do tyłu.

Za materiał do zrobienia buta służą w hokejówkach skóra lub plastik. Zapinane mogą być one na klamry albo wiązania, a najczęstszym rozwiązaniem jest plastikowy but zapinany na klamry, co stanowi gwarancję sprawnego wkładania łyżew. Zaletą wykonania ze skórzanego materiału jest lepsze oddychanie nogi, ale kosztem trudniejszego zakładania. Sznurowanie jest długotrwałe, a nieprawidłowe zawiązanie nie zapewni właściwej ochrony stawu skokowego.

Jak dobrać rozmiar łyżew figurowych?

Są one cięższe od hokejowych za sprawą znacznie masywniejszej płozy i specjalnych butów, wykonanych z grubej skóry. Kostka ma w nich zapewnioną lepszą stabilizację, ponieważ figurówki są wyższe. Jazda na nich jest wolniejsza i wymagają opanowania specjalnej techniki, za to dzięki płozie zakończonej charakterystycznymi ząbkami cechują się one zwrotnością.

Przeznaczeniem figurówek jest zazwyczaj wykonywanie specjalnych ćwiczeń na lodzie, np. podskoków, spirali i piruetów. Najczęściej na ten typ łyżew decydują się osoby, które potrafią już poruszać się po lodzie. Figurówki nie muszą być jednak wykorzystywane tylko w celu wykonywania układów, można na nich jeździć rekreacyjnie, ale specjalna technika jazdy wymaga czasu do jej opanowania.

Jak dobrać rozmiar łyżew do rozmiaru stopy?

Wyłącznie łyżwy rozmiarów dopasowanych do stopy zapewniają pełen komfort uprawiania tego zimowego sportu. Lista zalet dobrego dopasowania łyżwy jest bardzo długa:

  • łatwiejsze uzyskiwanie prawidłowej pozycji w trakcie jazdy,
  • zwiększona stabilność i bezpieczeństwo,
  • większy komfort i wygoda,
  • lepszy komfort termiczny,
  • wzrost trwałości łyżew i ich dłuższy czas użytkowania,
  • efektywniejsza jazda dzięki lepszemu wykorzystaniu energii.

Jak więc dobrać rozmiar łyżwy? Kierować się należy kilkoma parametrami: długością stopy, wysokością stopy i wysokością podbicia stopy. Najlepiej zacząć od zmierzenia długości i szerokości stopy. W tym celu należy stanąć bosą nogą na kartce papieru i odrysować długopisem kształt stóp. Za pomocą linijki należy następnie zmierzyć szerokość i długość stopy w najszerszych punktach, uzyskując tym samym dokładny pomiar w centymetrach. Podczas wyboru łyżew rozmiary wkładki wybierz o szerokości i długości wkładki odpowiadających Twoim parametrom.

Najważniejszym wymiarem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest długość. Podczas pierwszego mierzenia but powinien być jak najściślej dopasowany do stopy i mocno ją opinać, ale jednocześnie nie wywierać punktowych, mocnych ucisków ani nie sprawiać uczucia dyskomfortu. Po kilku wyjściach na lodowisko taki but powinien być idealnie dopasowany do stopy użytkownika, a korzystanie z niego będzie całkowicie komfortowe.

Częstym błędem jest wybieranie nieco za dużych łyżew, ponieważ w czasie jazdy stopy lekko puchną. Nowe buty jednak zawsze rozbijają się od wewnątrz podczas kilku pierwszych godzin użytkowania, w związku z czym pięta cofa się w bucie i zajmuje inne miejsce niż podczas mierzenia. Znajdująca się wewnątrz wyściółka, ubija się i formuje, dostosowując do stopy i przybierając nawet o jeden rozmiar więcej. Wybranie zbyt dużych łyżew poskutkuje zatem jeżdżeniem w niedopasowanych butach, co prowadzi do trudniejszej stabilizacji w trakcie jazdy i przesunięcia środka ciężkości do tyłu.

Jak dobrać rozmiar łyżew hokejowych kupując je stacjonarnie? Po przymierzeniu wykonaj w łyżwach kilka kroków, żeby przekonać się, czy nie są za luźne ani za ciasne. Nieco trudniej może być, znaleźć buty osobom z wyższym podbiciem. Różna jest też specyfika obuwia męskiego i damskiego, ponieważ kobiece modele są węższe, nie tak szerokie w cholewce i muszą znosić mniejsze obciążenia niż męskie.

A na co zwrócić uwagę kupując łyżwy dla dziecka?

Jak dobrać rozmiar łyżew dla dziecka?

Najlepszym wyborem dla najmłodszych są łyżwy dwupłozowe. Przytwierdza się je paskami do butów, utrzymanie w nich równowagi jest o wiele łatwiejsze, a stopy nie wyginają się na boki. Łyżwy figurowe wybierz raczej dla dziecka, które już wcześniej jeździło na lodowisku, gdyż stopa może w nich się nieco męczyć, a skóra nie stabilizuje tak jak plastik. Można też jednak kupić figurówki z plastiku, które mocniej trzymają kostkę.

Jak dobrać rozmiar łyżwy dla dziecka? Większość przeznaczona jest dla konkretnego rozmiaru stopy, ale zdarzają się też takie, w których skorupa jest rozsuwana i dopasowuje się je do rosnącej stopy. Najważniejszym kryterium przy doborze łyżew dla dziecka jest rozmiar – nie mogą one uwierać, przed wyjściem na ślizgawkę najlepiej założyć dziecku ochraniacze na płozy i poprosić, żeby chwilę pochodziło.

Wybierając łyżwy dla dziecka w wieku 2 – 3 lat zdecyduj się najlepiej na bardzo stabilne łyżwy o dwóch płozach. Poruszanie się na nich jest wolne i przypomina bardziej ślizg niż jazdę, ale pozwoli na oswojenie się z lodem. Dziecko 4 – 5 letnie, które dopiero uczy się jazdy na łyżwach, powinno dostać hokejówki, najlepiej zapinane na klamry i plastikowe. Szybko się je zapina, nie trzeba wiązać, gwarantują dobrą stabilizację, a jazda na nich jest łatwiejsza niż na figurówkach.

Podsumowanie

Wybierając łyżwy dla dorosłych lub dziecka, musisz brać pod uwagę nie tylko ich rozmiar. Ważny jest ich rodzaj i materiał, z jakiego zostały wykonane. Na szczęście kupno tego sprzętu przez Internet jest możliwe i nie musisz się obawiać, że kupisz niedopasowane do stopy obuwie, gdyż bardzo łatwo możesz sprawdzić swój rozmiar. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty – u nas znajdziesz łyżwy dla siebie i dla dziecka, niezależnie od tego, czy dopiero zaczynacie przygodę z lodowiskiem, czy jesteście zapalonymi łyżwiarzami!

Rekomendowane produkty BeActive

NH10905A łyżwy/rolki/wrotki 4w1 miętowe L Nils Extreme
Rolki / Łyżwy / Wrotki L 39-42
179,00 zł
Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 7908 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-11
Leżak wygląda na solidny,jak długo czas pokaże.
2024-06-08
Szybko,sprawnie,do reki
pixel