Oznaki przetrenowania - kiedy warto odpuścić trening?

Oznaki przetrenowania - kiedy warto odpuścić trening?

Wiele osób aktywnych fizycznie nie zdaje sobie sprawy z tego, że regeneracja jest jednym z elementów, które powinny się znaleźć w każdym planie treningowym. Bez tego może dojść do tzw. przetrenowania, co objawia się rozmaitymi dolegliwościami, a także ogólnym osłabieniem organizmu. Nie tylko uniemożliwia to efektywne ćwiczenie, ale przyczynia się do mniejszej sprawności, czy większej podatności na urazy i kontuzje. Zobacz, kiedy Twój organizm ewidentnie wskazuje na to, że warto odpocząć.

Przetrenowanie organizmu - co to jest?

Intensywny wysiłek i realizowane latami treningi mogą sprawić, że dotknie nas tzw. przetrenowanie organizmu. To nic innego, jak przemęczenie wynikające z nadmiernej aktywności i długotrwałego zmuszania organizmu do wysiłku. Przetrenowany organizm przestaje być wydajny, a ćwiczenia zaczynają się robić nieefektywne. Wynikiem przetrenowania jest też to, że zamiast poprawiać swoją sprawność oraz kondycję dzieje się wręcz odwrotnie, co może działać demotywująco, a także sprawiać, że łatwiej o kontuzje.

Przetrenowanie można porównać do chronicznego, trwającego długi czas przemęczenia. Aby go uniknąć, warto dostosować ilość jednostek treningowych do uprawianej dyscypliny, a także systematycznie wprowadzać do planu dni na odpoczynek. Warto pamiętać, że zbyt duża częstotliwość treningowa przez dłuższy okres przyniesie odwrotne do założeń efekty - może wpływać na gorsze przyswajanie ważnych substancji i witamin, których brak w organizmie prowadzi do zaburzeń funkcjonowania organizmu. Intensywne ćwiczenia nie uwzględniające okresu regeneracyjnego, mogą przyczynić się do rozwoju anemii, czyli niedoboru żelaza i niedokrwistości, a także częstych skurczów kończyn, uciążliwych w codziennym funkcjonowaniu.

Objawy przetrenowania, na które powinniśmy zwrócić uwagę

Objawy przetrenowania można zazwyczaj zauważyć gołym okiem. Poza ogólnym uczuciem zmęczenia i brakiem sił można dostrzec również takie sygnały jak wyraźnie zmniejszony apetyt, a także obniżone libido. Wśród skutków przetrenowania wskazuje się także ogólne pogorszenie samopoczucia, a czasem nawet przewlekłe bóle w nadmiernie przetrenowanych mięśniach. Zbyt intensywne i mocno zintensyfikowane treningi bez okresu regeneracyjnego mogą także sprawić, że u trenujących osób pojawiają się kłopoty ze snem. Specjaliści informują również o takich objawach jak podwyższony puls, nadmierna potliwość, czy drżenie rąk, nóg lub innych partii ciała.

Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie objawy muszą występować jednocześnie, a do tego są one zależne głównie od uprawianej dyscypliny. Przetrenowanie może dopaść zarówno amatorów, jak i zawodowców, dlatego bez względu na stopień zaawansowania w danej dyscyplinie, dobrze jest korzystać z przemyślanego planu ćwiczeń, który poza samymi jednostkami treningowymi, uwzględnia także czas na odpoczynek.

Dlaczego powinniśmy unikać przetrenowania?

Specjaliści są zgodni - powinniśmy unikać przetrenowania, gdyż przemęczenie organizmu nie wpływa na nas dobrze. Wręcz przeciwnie - może prowadzić do nieprawidłowego funkcjonowania organizmu, co z kolei jest w stanie rzutować na wszystkie inne aspekty naszego życia. Przetrenowanie powoduje często poczucie rozbicia i wzmaga rozdrażnienie, dlatego jego skutkiem może być kiepski humor i brak ochoty do zadań, które zazwyczaj są dla nas źródłem satysfakcji i radości.

Rezultatem przetrenowania mogą być również reakcje organizmu takie jak zaburzenia gospodarki hormonalnej, co u kobiet może przejawiać się zatrzymaniem okresu. Innymi zauważalnymi skutkami są problemy pokarmowe, czy nawet wyraźne spadki masy, które niestety idą też w parze z obniżeniem formy i brakiem mocy nie tylko do samych treningów, ale i codziennie wykonywanych czynności.

Przemęczenie organizmu, a odpowiednia regeneracja

Regeneracja potreningowa jest ogromnie ważna, aby móc w pełni realizować zaplanowane ćwiczenia. Świetnym sposobem na zmniejszenie dolegliwości są np. masaże, które pomogą w rozluźnieniu mięśni, co zminimalizuje ryzyko zakwasów. Doskonałą alternatywą są rollery, które pojawiają się w sprzedaży w wersji gładkiej i wzbogaconej o wypustki. Dzięki nim można się samodzielnie wymasować bez udziału osób trzecich - choćby w domowym zaciszu, co jest ogromną wygodą.

Do planu ćwiczeń dobrze jest też dołączyć ćwiczenia rozciągające, które pozytywnie wpływają na całe ciało i pomagają zadbać o mięśnie - bez względu na uprawianą dyscyplinę. Przydatne bywają wtedy maty do ćwiczeń, na których można realizować rozciąganie, a także wszelkie piłki do masażu, z których pomocą da się rozluźnić zbytnio napięte mięśnie. Już kilka minut z tymi niepozornymi gadżetami jest w stanie skutecznie zminimalizować dolegliwości bólowe, dlatego naprawdę warto pamiętać choćby o krótkiej sesji rozciągania po każdej większej aktywności. Jeśli zadbamy o to, aby nasz odpoczynek po treningu dodatkowo uwzględniał bogaty w białko posiłek, a także odpowiednie nawodnienie, nie będziemy musieli obawiać się o spadek formy lub pojawienie się innych niepożądanych objawów.

Rekomendowane produkty BeActive

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 7924 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-14
Polecam!!!
2024-06-14
Super. Zamówione i za chwilę do odebrania. Polecam
pixel