Nowy rok, nowe postanowienia. Jak zmobilizować się do ćwiczeń?

Nowy rok, nowe postanowienia. Jak zmobilizować się do ćwiczeń?

Nowy rok, nowy ja – każdy ma postanowienia noworoczne, które próbuje spełnić. Oczywiście większość z nich odchodzi w niepamięć zaledwie po kilku tygodniach, gdy codzienność zmusza nas do przewartościowań obowiązków. Nierzadko problemem jest również motywacja, która przygasa do wiosny. Jeśli więc Twoim celem jest regularna praca nad sylwetką, sprawdź sposoby pozwalające na poprawę mobilizacji do ćwiczeń. 

Stawiaj przed sobą niewielkie, średnie i duże cele

Nie od razu Rzym zbudowano – jest to przysłowie, które prawdopodobnie znają wszyscy. Jeśli postawisz przed sobą duży cel, szansa na to, że uda Ci się go zrealizować jest niezwykle mała. Istnieje bowiem wysokie prawdopodobieństwo, że w pewnym momencie zabraknie Ci motywacji na kolejne kroki, gdy mimo dużej ilości pracy, meta w dalszym ciągu będzie jedynie odległym marzeniem. Sprawdź, które akcesoria fitness są dla Ciebie przydatne i ogranicz się do tych naprawdę niezbędnych. Gdy skompletujesz zestaw, zacznij działać.

Co zatem należy zrobić? Ustal niewielki, średni i duży cel. Muszą być one zależne od drogi, którą chcesz pokonać, np. dojść do wyniku totalnego w trójboju lub zejść do zadowalającego czasu na dystansie 10 km. 

Zaczynając od małego celu, sprawdź swoje obecne możliwości. Wykonaj test maksymalnej siły lub daj z siebie wszystko w biegu na 10 km. W zależności od wyniku wskaż realną datę (pozostawiając pewien zapas), kiedy chcesz dojść do satysfakcjonującego poziomu. Następnie zaplanuj, ile musisz podnosić lub jak szybko biec po 2 tygodniach, po miesiącu i roku. Oczywiście tych progów może być znacznie więcej.

Zaplanuj cały proces i notuj postępy 

Określ jakich akcesoriów i narzędzi potrzebujesz do tego, by udało Ci się odnieść sukces. Postaw na minimalizm. Duże inwestycje mogą być zniechęcające dla osób początkujących. Doskonałym rozwiązaniem są zatem podstawowe akcesoria fitness, np. klasyczne i niezawodne uchwyty do pompek (np. model PUB10 ONE FITNESS od firmy HMS). W celu zróżnicowania treningu (np. do ćwiczeń pleców, bicepsów, tricepsów, barków, a nawet nóg) wystarczy Ci zwykła guma do ćwiczeń (np. 32MM 16-38KG YELLOW od firmy Pretorians). Z takim zestawem jesteś w stanie wykonać profesjonalny trening Full Body Workout i to bez wychodzenia z domu. Koszt zakupy tych komponentów to mniej niż 100 złotych, a otrzymujesz wszystko, czego potrzebujesz. 

Następny krok to zaplanowanie treningu. Ułóż plan (najlepiej ww. FBW) i daj z siebie wszystko! Zacznij od niewielkiej ilości powtórzeń i dokładaj każdego tygodnia 1-2 powtórzenia. Notuj postępy i po osiągnięciu sukcesu (np. 20-30 pompek w serii) nagradzaj się drobnymi prezentami. Cały czas pamiętaj jednak o tym, do czego dążysz. Droga będzie bardziej przypominać maraton niż sprint, dlatego podziel ją na etapy. Przekonasz się, że z czasem sport wejdzie Ci w nawyk i zostanie on z Tobą na dłużej – może nawet na całe życie.

Nagradzaj się za sukcesy

Niech nagrody nawiązują do wybranej przez Ciebie aktywności. Nie rób tego przy pomocy jedzenia i napojów, gdyż może doprowadzić Cię to do zaburzeń odżywiania. Warto postawić na kolejne akcesoria fitness, lecz nie szalej. Za małe sukcesy (np. poprawę rekordu o 10 pompek) nagrody powinny być stosunkowo niewielkie (np. dodatkowa guma do ćwiczeń o większej oporności 45MM 22-56KG GREEN od firmy Pretorians). Przemyśl jednak poważnie duży prezent, który wręczysz sobie, osiągając zaplanowany cel (np. własny zestaw treningowy z ławką, gryfami i obciążeniem). 

Mamy nadzieję, że podpowiedzieliśmy Ci kilka interesujących metod, które zmobilizują Cię do regularności. Pamiętaj, że wszystko zależy tylko i wyłącznie od Ciebie i Twojego nastawienia. Spróbuj zatem odłożyć wymówki i jeśli nawet w dniu treningowym masz problem w tym, by znaleźć wolną chwilę lub chęci, wykonaj kilka podstawowych ćwiczeń. Lepiej zrobić słaby trening rozruchowy, niż nie zrobić w ogóle. Naprawdę wystarczy 20-30 minut aktywności, by Twój organizm zaczął produkować endorfiny, które automatycznie poprawią Twój nastrój.

Rekomendowane produkty BeActive

Guma fitness taśma 45mm 23-55kg zielona
Power band AC1012 zielona 23-55kg
59,99 zł
Guma fitness taśma 32mm 20-46kg żółta
Power band AC1012 20-46kg
49,99 zł
Podpórki Uchwyty do pompek PUB10 one fitness
Podpórki Uchwyty do pompek 2 sztuki
46,00 zł
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 7900 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-21
Zgodnie z zamówieniem.
2024-04-20
Rewelacja, polecam wszystkim
pixel