Nordic walking – jak zacząć przygodę z kijkami?

Nordic walking – jak zacząć przygodę z kijkami?

Nordic walking to obecnie jedna z najpopularniejszych form rekreacji. I trudno się temu dziwić. Regularne spacery z kijkami na świeżym powietrzu poprawiają kondycję, wzmacniają mięśnie i stawy, a także pozwalają dotlenić organizm. Aby jednak uzyskać wszystkie te korzyści, warto poświęcić chwilę i nauczyć się prawidłowej techniki maszerowania. Jak chodzić z kijkami do nordic walking oraz jakich błędów unikać? Przeczytaj nasz poradnik i poznaj odpowiedzi na te i inne pytania!

Co to jest nordic walking i dlaczego warto go uprawiać?

Nordic walking to forma rekreacji, która pozwala zwiększyć ogólną wydolność organizmu. Podczas marszu wykorzystuje się specjalne kijki, które swoim wyglądem przypominają te, przeznaczone dla narciarzy. Tego typu akcesoria pełnią dwie podstawowe funkcje. Po pierwsze zapewniają dodatkowe podparcie, szczególnie przy stromych podejściach. Po drugie pozwalają zsynchronizować ruchy rąk i nóg tak, by były bardziej rytmiczne. To z kolei zwiększa efektywność treningu nordic walking. Techniki maszerowania zostały opracowane w taki sposób, by aktywować znacznie więcej mięśni niż zwykły spacer. Właśnie dlatego marsz z kijkami to dobry sposób na poprawienie formy oraz zrzucenie zbędnych kilogramów.

Jakie zalety oferuje nordic walking?

Regularne spacerowanie z kijkami ma wiele zalet. Przede wszystkim taki trening korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Właśnie dlatego z tej formy aktywności powinny korzystać osoby cierpiące na dolegliwości w obrębie naczyń żylnych. Nordic walking przyczynia się także do wzmocnienia mięśni ramion, ud oraz tułowia. Maszerowanie z kijkami to zatem dobry sposób, by zwiększyć wydolność organizmu. Najnowsze badania udowadniają również, że taki trening korzystnie wpływa na elastyczność stawów. Nic więc dziwnego, że na uprawianie tej formy rekreacji, decyduje się coraz więcej seniorów.

Jak wybrać odpowiednie kijki do nordic walking?

Wybierając kije do nordic walking, zwróć uwagę na ich długość. Tę optymalną obliczysz, mnożąc swój wzrost w centymetrach i liczbę 0,68. Jeśli zatem masz 168 cm wzrostu, wybierz kijek o długości minimum 115 cm (168 x 0,68 = 114,2). Aby trening był efektywny, a technika maszerowania prawidłowa, kije nie mogą być zbyt krótkie. Warto o tym pamiętać, decydując się na zakup modelu o stałej konstrukcji. Te bowiem produkowane są w wersjach, których długość zwiększa się co 5 cm. Jeśli zatem z przedstawionego wyżej wzoru wynika, że kij powinien mieć 117 cm, wynik zaokrąglij w górę do pełnej dziesiątki.

Nordic walking – techniki chodzenia z kijkami

Chcesz zacząć trening nordic walking? Techniki maszerowania ucz się na początku na płaskim i równym terenie. Pamiętaj, by prawidłowo stawiać kroki – na podłożu najpierw postaw piętę, a dopiero później przenieś ciężar ciała na śródstopie. Robiąc krok, wykonaj ruch przeciwną ręką. Jak chodzić z kijkami? Podczas marszu dbaj o to, aby cały czas były one skierowane do tyłu, najlepiej pod kątem 45°. Pilnuj również rytmiczności ruchów. Podczas pierwszych treningów, zwróć uwagę na to, by kroki były zsynchronizowane z pracą rąk. Choć początkowe próby chodzenia z kijkami mogą przysporzyć Ci nieco trudności, to jednak pamiętaj, że trening czyni mistrza. Systematyczne ćwiczenia sprawią, że szybko opanujesz technikę prawidłowego maszerowania.

Jak chodzić z kijkami – najczęstsze błędy

Jednym z najczęściej spotykanych błędów jest wysuwanie ręki znajdującej się po tej samej stronie, co noga, którą stawiasz krok. Pamiętaj, że aby trening był efektywny, kończyny powinny pracować naprzemiennie (lewa noga – prawa ręka i odwrotnie). Wiele osób ma również problem z prawidłowym trzymaniem kijka. Podczas maszerowania jego trzonek powinien być zwrócony do tyłu tak, by wbijał się w ziemię pod kątem 45°. Dbaj również o prawidłową pozycję łokci. Te, nawet podczas wymachu, nie powinny odchodzić na boki.

Nordic walking – prosty sposób, na poprawę kondycji!

Nordic walking to forma aktywności, którą można uprawiać niezależnie od pory roku. By poprawić efektywność takiego treningu oraz zwiększyć wydolność organizmu, warto jednak pamiętać o zastosowaniu odpowiedniej techniki maszerowania. Mamy nadzieję, że po lekturze naszego poradnika wiesz już, jak prawidłowo chodzić z kijkami. Jeśli natomiast chcesz zacząć uprawiać tę formę rekreacji, koniecznie zapoznaj się z asortymentem sklepu be-active.pl. W naszej ofercie znajdziesz wysokiej jakości kije trekkingowe oraz inne, przydatne akcesoria.

Rekomendowane produkty BeActive

Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 7628 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-27
Wszystko ok
2024-02-27
Wszystko w porządku, szybka wysyłka, dobrze zabezpieczona. Polecam
pixel