Najpopularniejsze triki na deskorolce. Nazwy i sposób wykonania

Najpopularniejsze triki na deskorolce. Nazwy i sposób wykonania

Deskorolka to atrybut, który nie przez przypadek pierwsze skojarzenie wywołuje często z wykonywanymi za jej pomocą sztuczkami. Triki i umiejętności na deskorolce są rzecz jasna wymagające i potrzeba sporo czasu, by je opanować, ale kiedy już się to zrobi, potrafią one zrobić wrażenie. Przekonaj się, jakie są najbardziej popularne triki na deskorolce, jak brzmią ich nazwy i w jaki sposób należy je wykonywać!

Stance

Nie jest to co prawda trik, ale postawa konieczna do opanowania samej jazdy. Tylko dobre opanowanie podstaw gwarantuje szybszą naukę bardziej skomplikowanych sztuczek. Jest to też o tyle istotne, że dobre zapoznanie się z deskorolką przekłada się na mniejszą ilość upadków podczas szlifowania umiejętności.

Stance to absolutnie podstawowa zdolność, polegająca na zajęciu odpowiedniej postawy. Określa ona sposób, w jaki będziemy poruszali się na deskorolce. Odpychać można się prawą albo lewą nogą, co ma bardzo duże znaczenie dla osób wykonujących triki na deskorolce. Można je bowiem wykonywać w pozycji „regular” (odpychanie się prawą nogą, nazwa wzięła się stąd, że dla większości osób prawa noga jest dominującą) lub „goofy” – odwrotna pozycja, w której prawa noga stoi na deskorolce, a to lewa służy do odpychania. Noga, której używamy do jazdy jest przodująca i wykonuje więcej pracy, podczas gdy druga służy do stabilizacji.

Manny

Jest to jeden z najłatwiejszych trików deskorolkowych, jakie możemy wykonać. Wszystko, co trzeba w jego ramach zrobić, to stanąć z przodu deskorolki. Sztuczka jest zaliczona wtedy, gdy jedziemy na dwóch tylnych kołach. Podstawowym celem nauki tej umiejętności jest wykorzystywanie jej przy innych, bardziej skomplikowanych trikach. Triki i umiejętności na deskorolce, w których wykorzystywany jest „Manny” to np. „Hippie jump”. W nauce tej zdolności nie chodzi o to, by deskorolka pojechała na tylnych kołach jak najdalej. „Manny” uczy zachowywać stabilizację, będącą jedną z najważniejszych cech w tym sporcie. Do nauczenia się tego prostego triku wystarczy kilka sesji treningowych.

Ollie

Ten trik powstał już w latach siedemdziesiątych, a jego nazwa wzięła się od jego twórcy, Alana Ollie Gelfanda. Trzeba o nim wspomnieć, wymieniając triki na deskorolce, jest to bowiem jeden z najpopularniejszych i najbardziej podstawowych ze wszystkich. Jego opanowanie jest niezbędne, by wykonywać bardziej skomplikowane triki i umiejętności na deskorolce, jak np. „Ollie impossible” albo „Nose Ollie”.

Sztuczka polega na tym, by wyskoczyć z ziemi w powietrze razem z deskorolką. Można to zrobić, dociskając ciężar swojego ciała do ziemi, a następnie wybijając się w górę wraz z deską. Koniecznie musimy być też skupieni na tym, by w powietrzu poruszać przednią stopą do przodu, żeby zrównoważyć ciężar. Może się to wydawać skomplikowane, ale „Ollie” to umiejętność, którą można opanować w ciągu kilku treningów.

Pop Shove-It

W tym triku deskorolka musi się znaleźć w powietrzu z pełnym obrotem o 180 stopni. Nauczyć się tego można dopiero po perfekcyjnym opanowaniu „Ollie”. Palce tylnej stopy na początku muszą się znajdować nieco poza deską, a kiedy podniesiesz już ją w powietrze, to właśnie tylna stopa służy do przeciągnięcia deskorolki po okręgu, dzięki czemu wykona ona ruch okrężny. Podczas ćwiczenia pamiętaj przede wszystkim o prawidłowym ustawianiu stóp.

Nose Ollie

Przód deskorolki nazywany jest nosem i stąd wzięła się nazwa tej sztuczki. Polega ona bowiem na podskoczeniu za pomocą przedniej części deski. Jest to przeciwieństwo „Ollie”, w którym wyskakuje się z przodu. Stopień trudności, jakim cechują się oba te triki na deskorolce, jest praktycznie taki sam, w tym przypadku trzeba pamiętać tylko, żeby tylną stopą ślizgać po desce, by utrzymać równowagę w powietrzu.

Kick-turn

Kolejna podstawowa umiejętność, polegająca na podniesieniu deski i obróceniu jej do przodu albo do tyłu. Aby wykonać tę sztuczkę, jedną stopę musimy umieścić z przodu deskorolki, a drugą z tyłu. Ciężar ciała opieramy na tylnej stopie, obciążając deskę z tamtej strony, co sprawi, że podnosi się ona minimalnie w górę. Teraz wystarczy przesunąć się do przodu albo do tyłu, by obrócić deskorolkę. To łatwa do nauczenia zdolność, pozwalająca opanować bardziej zaawansowane triki i umiejętności na deskorolce.

Front Foot Impossible

Triki na deskorolce określane jako „impossible” są oczywiście trudne do wykonania i nie inaczej jest w tym przypadku. Sztuczkę tę zaczynamy od wykonania „Ollie”, musimy jednak popchnąć dziób deski i jednocześnie wykonać przednią stopą obrót o 360 stopni.

Backside Tailslide

Tylny ślizg, jak można przetłumaczyć tę nazwę, wykonujemy z pomocą poręczy. Odwracamy się tyłem do przeszkody, obracamy deskorolkę o 90 stopni i łączymy ją z poręczą, umieszczając na przeszkodzie ogon deskorolki. W tej sztuczce największą rolę odgrywa ułożenie barków i pleców, a sama zdolność uchodzi za jedną z najtrudniejszych.

Podsumowanie

Deskorolka może stanowić źródło doskonałej zabawy. Aby tak było, trzeba się jednak zaopatrzyć w odpowiedni sprzęt. Wysoki komfort jazdy i bezpieczeństwo gwarantują jedynie deskorolki dobrej jakości. Osoby początkujące powinny się zdecydować na pennyboard. Jest to krótka deskorolka, dobra do nauki jazdy i codziennego, rekreacyjnego jeżdżenia. Szybszą, bardziej zwrotną alternatywą jest longboard. Niezależnie od wyboru deski, zawsze trzeba też pamiętać o ochronie zdrowia – kask na deskorolkę i ochraniacze na kolana, nadgarstki i łokcie to obowiązkowy element wyposażenia przy każdej jeździe na deskorolce. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty! Znajdują się w niej wszystkie wymienione produkty i o wiele więcej!

Rekomendowane produkty BeActive

Deskorolka Nils Extreme CR3108SA DESKOROLKA STONES
CR3108SA STONES
99,00 zł
-29%
Deskorolka klasyczna Toucan CR3108SA Nils Extreme
CR3108SA Toucan deskorolka Nils Extreme
99,00 zł140,00 zł
Najniższa cena za ostatnie 30 dni: Najniższa cena za ostatnie 30 dni:
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 7900 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-21
Polecam zakupy w BE-Active. Ekspresowa wysyłka.
2024-04-21
Bardzo sprawnie i szybko zrealizowane zamówienie,
pixel