Na czym polega trening sensomotoryczny i czemu służy?

Na czym polega trening sensomotoryczny i czemu służy?

Trening kojarzony jest zazwyczaj z ćwiczeniami na siłowni lub zajęciami grupowymi (np. piłki nożnej, fitnessu, koszykówki  itp.). Od niedawna coraz więcej osób kładzie nacisk na trening funkcjonalny lub ćwiczenia mięśni stabilizujących. Dlaczego bagatelizujemy mięśnie odpowiedzialne za zdrowie? Odpowiedź jest prosta. Ponieważ efekty nie są widoczne gołym okiem, a rezultaty możemy jedynie poczuć. Okazuje się, że ćwiczenia wzmacniające stabilizatory i poprawiające motorykę ruchu nie tylko są potrzebne, ale mogą być również świetną formą aktywności. Warto zapoznać się z treningiem sensomotorycznym, gdyż jest on w stanie poprawić nasze samopoczucie, ograniczyć ilość dolegliwości i wzmocnić słabe ogniwa.

Trening sensomotoryczny – co to jest?

Trening sensomotoryczny to aktywacja mięśni głębokich i stabilizatorów, przy pomocy specjalnych akcesoriów. Narzędzia typu dyski poślizgowe są niezbędne, by wykonywać ćwiczenia efektywnie i poprawnie. Co zrobić, gdy ruch przestaje oferować wystarczający bodziec do progresu? Dodać do niego obciążenie żeliwne. Jeśli ćwiczysz w domu i musisz postawić na minimalizację wykorzystywanego asortymentu, doskonale sprawdzą się również hantle. Jeśli jesteś miłośnikiem treningu funkcjonalnego, na pewno posiadasz kettlebelle, które są nieodłącznym elementem crossfitu. One również perfekcyjnie zdadzą egzamin w trakcie treningu z dyskami poślizgowymi. 

W jakim celu wykonywać trening sensomotoryczny?

Żyjemy w erze wiedzy i technologii. Coraz mniej specjalistów wykonuje ciężką pracę fizyczną. Większość mało skomplikowanych procesów została zautomatyzowana. Przenosimy zatem pracowników do biur lub oferujemy im narzędzia wykonujące najcięższy element za nich. Jaki jest tego efekt? Nasze mięśnie przestają pracować w poprawny sposób. Coraz mniej osób umie wykonać poprawny przysiad, podciągnięcie lub pompkę – nawet bez dodatkowego obciążenia. Dyski poślizgowe mają poprawić i ustabilizować większość mięśni odpowiedzialnych za codzienne czynności. Staniesz się zatem bardziej mobilny, silniejszy i sprawniejszy. 

Najlepsze ćwiczenia i akcesoria wykorzystywane w trakcie treningu

Zacznijmy od wykroków, które są wyjątkowo niedocenianym ćwiczeniem dolnej części ciała. Dlaczego? Większość siłowni jest niedostosowana do spacerów z obciążeniem. Standardowym asortymentem wykorzystywanym przy wykrokach są hantle lub gryf prosty i obciążenie żeliwne. W trakcie zajęć crossfitu spotkać można wersje z kettlebell. Sklep Be-active..pl wyposażony jest jednak w slide discs, które umożliwiają wykonanie tego ruchu bez konieczności przemieszczania się. 

Jak to zrobić? 

Stajesz w rozkroku na szerokość barków i obydwie stopy kładziesz na dyski poślizgowe. Jedną nogę starasz się odsunąć w tył, uginając drugą w kolanie. Następnie wracasz do pozycji wyjściowej i powtarzasz ruch z drugą nogą. Jedna seria powinna wynosić 10 powtórzeń na stronę. 

Jak trenować górę ciała?

W tym wypadku niezbędna będzie gruba mata do ćwiczeń. Uklęknijmy na niej i połóżmy dyski poślizgowe przed sobą. Następnie należy umieścić na nich dłonie i przesunąć na boki. Podczas próby powrotu, klatka piersiowa będzie zaangażowana, jak w czasie rozpiętek. Biorąc pod uwagę poziomą pozycję i fakt, że dyski próbują rozjechać się na różne strony, mięśnie otrzymają zupełnie inny bodziec. Pracować będzie jednocześnie cała górna, przednia część ciała. Ciekawą propozycją jest aktywacja z wyciągnięciem rąk maksymalnie przed siebie. Ćwiczenie będzie angażować dodatkowo mięśnie brzucha. Podobny efekt można uzyskać przy wykorzystaniu kółka, które również jest interesującym akcesorium w treningu sensomotorycznym.

Rekomendowane produkty BeActive

Gruba mata do ćwiczeń (1 cm) niebieska HMS
YM03 gruba mata do ćwiczeń
44,99 zł
Podkładki dyski poślizgowe do ćwiczeń sliding discs 2szt
DPS01 podkładki dyski poślizgowe
29,00 zł
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 7831 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-09
Wszystko ok,polecam
2024-04-09
Ogółem bardzo fajnie, hantle super ale jeśli chodzi o całą sztangę to jeśli nałoży się tak duży ciężar to mam wrażenie jakby przy końcach sztanga miała się połamać dodatkowo ciężar czasem lekko odkręca się podczas ćwiczeń. Myślę że na start jak najbardziej wystarczy.
pixel