Maty do ćwiczeń - rodzaje i zastosowanie!

Maty do ćwiczeń - rodzaje i zastosowanie!

Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z daną dyscypliną sportową, często zaskoczone są ilością wyposażenia, znajdującego się w ofercie producentów i dystrybutorów sprzętu fitness. Przykładem mogą być maty do ćwiczeń, ponieważ pozornie jest to podstawowy asortyment, lecz w sklepach znajdziemy całą masę konfiguracji, grubości, twardości itp.

Warto zastanowić się nad tym, skąd biorą się rodzaje i jakie posiadają zastosowanie. Odpowiedni wybór może mieć wpływ na zadowolenie i satysfakcję z zakupu, dlatego wcześniejsze uzyskanie odpowiednich informacji powinno być niezbędnym krokiem dla osób rozpoczynających treningi.

Mata to mata, czym może się różnić?

Niemal wszystkim. W zależności od rodzaju, maty do ćwiczeń różnią się od siebie grubością, twardością, elastycznością, materiałem i przede wszystkim rozmiarem – czasem potrzebny jest niewielki prostokąt, który pozwoli na komfortowe rozciąganie i izolację od niskich temperatur podłoża, a czasem produkt, którego zadaniem będzie tworzenie warstwy antypoślizgowej. Wystarczy porównać model YM01 HMS i NBR PRETORIANS. Teoretycznie zadaniem obydwu jest izolacja od zimnej i twardej podłogi, jednak grubość pierwszej wynosi zaledwie 3 mm, natomiast drugiej 15 mm – dlatego stosowane będą do zupełnie innych czynności i treningów.

Obecnie w sklepach wyróżniamy m.in. takie rodzaje jak:

  • treningowa, 
  • do jogi, 
  • ochronna, 
  • gimnastyczna, 
  • Tatami. 

Czym różnią się od siebie? O tym dowiecie się w dalszej części tekstu

Zastosowanie konkretnych mat treningowych Zaczniemy od maty do ćwiczeń, która cieszy się największą popularnością wśród większości siłowni. Jest to gruba na 15 mm mata do ćwiczeń HMS PREMIUM MFK01. Dzięki jednej stronie antypoślizgowej można liczyć na to, że nie będzie ona przemieszczać się podczas użytkowania, a otwory pozwolą na wygodne przechowywanie jej z innymi dostępnymi produktami w jednym miejscu (np. na specjalnie przykręconych do ściany haczykach).

YM01 HMS to produkt dla miłośników jogi. Jest przede wszystkim cienka i bardzo elastyczna. Użytkownik doskonale czuje podłoże, więc podczas wykonywania treningu i zaawansowanych pozycji może skupić się na swoim organizmie. Mata ochronna zazwyczaj układana jest w formie puzzli i służy zawodnikom stawiającym na trening siłowy. Mogą oni wykonywać ciężkie ćwiczenia bez obaw, że opuszczenie ciężaru spowoduje uszkodzenie podłogi.

Mata ochronna tłumi także wszystkie wibracje i zabezpiecza podłogę przed maszynami, które znajdziemy na każdej siłowni – EVA PUZZLE 122 CM HMS MP12 to świetny przykład. Maty gimnastyczne to zazwyczaj duże i grube materace, pozwalające na bezpieczne wykonywanie akrobacji. Na ostatnim końcu zostawiliśmy maty Tatami, które są standardowymi i tradycyjnymi matami Japońskimi.

Rekomendowane produkty BeActive

Mata pod sprzęt siłowy eva puzzle MP12 HMS
Mata pod sprzęt siłowy
49,00 zł
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 7632 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-01
Super bardzo pomocne w sprzataniu
2024-02-27
Wszystko ok
pixel