Joga dla każdego! Jak zacząć swoją przygodę na macie?

Joga dla każdego! Jak zacząć swoją przygodę na macie?

Joga to specjalna forma ćwiczeń, na którą składają się liczne pozycje mające na celu poprawę sprawności ciała i równowagi. Ze względu na specyficzną formę wywodzącą się z indyjskiej filozofii na próżno szukać w jej przypadku nieprzemyślanych, czy kontuzyjnych ćwiczeń, dlatego jest doskonałą formą aktywności dla tych, którzy poza dążeniem do upragnionej sylwetki cenią sobie także inne wartości, takie jak doskonalenie się, czy zdobywanie świadomości swojego ciała. Zobacz, co warto wiedzieć o tej fascynującej dyscyplinie i sprawdź, czy jest dla Ciebie odpowiednią formą pracy nad sobą, swoją elastycznością, oddechem, czy koordynacją.

Korzyści z praktykowania jogi na co dzień

Praktyka jogi pozytywnie wpływa na ciało i umysł człowieka. Ze względu na specyfikę ćwiczeń można wskazać szereg korzyści, które można odczuć podczas regularnego praktykowania jogi. Po pierwsze dzięki ćwiczeniom zmniejszamy stany napięciowe oraz poprawiamy swoją postawę. Joga na macie pomaga w walce o zdrowy kręgosłup, co jest szczególnie istotne w przypadku osób pracujących fizycznie lub spędzających długie godziny w pozycji siedzącej. Przyczynia się również do większej sprawności i lepszej pracy stawów, a także pobudza krążenie i poprawia wydolność narządów wewnętrznych.

Jednak ćwiczenie jogi to nie tylko zalety związane z wyglądem i codziennym funkcjonowaniem. Naukowo udowodniono bowiem, że już joga podstawowa wpływa pozytywnie na eliminację toksyn z organizmu, czy na poprawę przemiany materii, co jest pomocne podczas redukcji tkanki tłuszczowej i późniejszym utrzymywaniu efektów. Dodając do tego lepsze rozciągnięcie i zwiększenie odporności na stres, można uznać, że to aktywność, która niesie za sobą naprawdę wiele pozytywów. Nie trzeba wylewać siódmych potów, aby być w dobrej formie i joga jest tego idealnym przykładem.

Czy joga jest dla każdego? - rodzaje jogi

Trening jogi jest aktywnością dla każdego - bez względu na wiek, czy stopień zaawansowania, tym bardziej że do wyboru jest kilka odmian: hatha joga, ashtanga, yin joga, vinyasa joga, power joga i inne. Joga dla początkujących może być praktykowana zarówno przez mężczyzn, jak i również kobiety, a przeplatające się ćwiczenia rozciągające i relaksacyjne są na tyle bezpieczne, że nie ma górnej granicy osób, które mogą rozpocząć tę niesamowitą przygodę dla ciała i duszy.

Joga to zajęcia dla osób, które z jednej strony poszukują pomysłu na zmniejszenie dolegliwości wynikających z obciążenia kręgosłupa, z drugiej zaś dążą do poprawy sylwetki, jednak niekoniecznie przepadają za typowymi zajęciami siłowymi, czy typu fitness. Ćwiczenia joga są przede wszystkim dla tych, którzy pragną się wyciszyć i prawdziwie zrelaksować.

Jak zacząć praktykować jogę?

Przed przystąpieniem do pierwszych zajęć warto wiedzieć, że joga to przede wszystkim asany, czyli wszystkie pozycje wykonywane w trakcie ćwiczeń. Pierwsze z nich to proste ułożenia znane większości z nas z lekcji WF-u, czy sesji rozciągających, które jest w stanie wykonać każdy, nawet bez uprzedniego przygotowania. Dobrze jest wiedzieć, że asany to nie tylko praca nad samym sobą i gibkością, ale również umiejętność panowania nad oddechem, czyli tzw. pranayam’ą. Dzięki temu zestawieniu oraz ogólnej atmosferze ćwiczeń, którym blisko jest do medytacji, można się wprawić w stan relaksu - i jak to podkreślają specjaliści od jogi - osiągnąć harmonię i wewnętrzny spokój. Z czasem asany są oczywiście coraz bardziej zaawansowane, a ich wykonywanie staje się możliwe dzięki regularnej praktyce, która odpowiednio przygotowuje i wzmacnia ciało ćwiczącego.

Co jeszcze powinien wiedzieć o jodze początkujący jogin? Że kluczowym elementem podczas ćwiczeń jest wygodne ubranie, czyli takie, które nie krępuje ruchów, ani w żadnym zakresie ich nie ogranicza. Idealnie sprawdzają się więc wszystkie elastyczne sety, które dość dobrze dopasowują się do ciała, co jest ważne nie tylko dla ćwiczącego, ale również instruktora prowadzącego zajęcia. Odpowiedni strój umożliwia bowiem stałą kontrolę i korygowanie sylwetki, dzięki czemu można uniknąć nieprawidłowego wykonywania asan i błędów w postawie. Grunt to postawić na rzeczy, w których czujemy się komfortowo, gdyż w uprawianiu jogi chodzi przede wszystkim o osiągnięcie spokoju, poczucie samozadowolenia i osiągnięcie stanu nirwany poprzez redukcję negatywnych emocji i pozbycie się wszelkich dolegliwości.

Przyrządy i akcesoria do ćwiczeń na macie

Joga to głównie ćwiczenia na macie, dlatego przed przystąpieniem do jej praktykowania, należy się w nie wyposażyć. Maty do ćwiczeń są dostępne w wielu wariantach, jednak najlepiej sprawdzają się te piankowe, które zapewniają komfort na każdej powierzchni. Na zajęciach często stosuje się również kostki do jogi, czyli niewielkie bloczki, które stosowane są w trakcie nauki asan. To niepozorne podpórki, z których korzysta się, ćwicząc różne pozycje, dzięki którym są one wykonywane w prawidłowy sposób.

Podobnie jak przy większości aktywności fizycznych, ćwicząc jogę, należy dbać o elastyczność swojego ciała. Przydatne bywają w tym m.in. dostępne w wielu rozmiarach piłki do ćwiczeń, które można wykorzystywać do rozluźniania kręgosłupa, czy jako ułatwienie podczas ćwiczeń na brzuch, a także wzbogacone o wypustki lub gładkie rollery, które pomagają w eliminacji zakwasów i napięć mięśni, dzięki czemu nie trzeba rezygnować z aktywności nawet po cięższym i bardziej wymagającym treningu.

Rekomendowane produkty BeActive

Wałek do masażu 45 cm niebieski FS201 HMS
FS201 HMS
49,00 zł
Kostka, blok do yogi fioletowa KJ01 HMS
KJ01 fioletowa HMS
19,00 zł
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 7219 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-12-01
wszystko działa super i nawet plecak za grosze jest niezły
2023-12-01
Wszystko super.
pixel