Jak przygotować się do maratonu? Jak poprawić kondycję?

Jak przygotować się do maratonu? Jak poprawić kondycję?

Od czegoś trzeba zacząć, a najlepiej od treningu – w końcu to on czyni mistrza z przeciętnego zawodnika. Jak poprawić swoją kondycję, wydolność organizmu i wytrzymałość mięśni? Skup się zarówno na sesjach biegowych, jak i treningu siłowym!

Zadbaj o równowagę, rozciągnięcie i pracę organizmu

Jeśli nie chcesz nabawić się kontuzji, to pierwszym krokiem rozpoczynającym trening, powinna być porządna rozgrzewka. Pamiętaj o tym, że podczas biegu pracują nie tylko mięśnie nóg, ale również stabilizatory kręgosłupa, a wynik zależny jest także od zaangażowania ramion, więc podczas wstępnej rozgrzewki warto wziąć pod uwagę także obręcz barkową. 

Sztanga do bodypump może pomóc podczas dynamicznych ćwiczeń rozgrzewających, które będą aktywować wszystkie mięśnie, stawy i ścięgna – np. dwubojowe rwanie z ziemi. Jest ona lekka i gwarantuje świetną przyczepność do dłoni, dlatego poradzą sobie z nią nawet początkujące osoby. 

Dla lepszej regeneracji organizmu koniecznie trzeba znaleźć czas na stretching, czyli inaczej nazywane rozciąganie. Gruba mata do ćwiczeń i zestaw gum GU05 MIX SET HMS stanowią podstawowe wyposażenie każdego zawodnika, niezależnie od wybranych dyscyplin. Przygotowując się do maratonu, koniecznie trzeba obserwować swój organizm i regularnie omawiać techniki rozciągające z fizjoterapeutą sportowym, który fachowym okiem oceni nasze indywidualne możliwości.

Kondycja i trening tlenowy – cardio kontra interwały

Od maratończyków wymaga się więcej niż tylko szybkości. Powinni oni zwracać uwagę na równomierne tempo, precyzję i opanowanie, dlatego ich sesje treningowe muszą być maksymalnie urozmaicone.

HITy poprawiają kondycję, jednak trzeba przyznać, że są niezwykle wymagające i obciążające układ nerwowy. Cardio jest dużo przyjemniejsze, jednak wymaga poświęcenia dużej ilości czasu, więc zawodnicy często decydują się na zakup akcesoriów typu bieżnia lub rower treningowy magnetyczny do swojego mieszkania – pozwala im to na trening przed telewizorem lub z książką.

Pamiętajcie o tym, że dystans pełnego maratonu to nie przelewki i bez ciężkiej pracy nawet osoby z największym talentem, nie będą w stanie go przebiec. Zachęcamy więc do dokładnego przeanalizowania swojego organizmu i dostosowania treningu do indywidualnych wymagań – po wielu sezonach, powinno to zaowocować satysfakcjonującą formą i kondycją.

Rekomendowane produkty BeActive

Gruba mata do ćwiczeń (1 cm) niebieska HMS
YM03 gruba mata do ćwiczeń
44,99 zł
Zestaw gum do ćwiczeń GU05 mix set HMS
GU05 7-16 kg red
99,00 zł
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 7635 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-27
szybko i zgodne z zamówieniem
2024-02-26
Jesteśmy bardzo zadowoleni będziemy Was polecać
pixel