Jak nauczyć się jazdy na łyżwach?

Jak nauczyć się jazdy na łyżwach?

Jazda na łyżwach to nie tylko wspaniały sport, dzięki któremu poczujesz wolność i przypływ adrenaliny. Dzięki takiej aktywności fizycznej spalisz mnóstwo kalorii w krótkim czasie. Wzmocnisz także mięśnie nóg, pośladków i pleców. Jazda na łyżwach jest również dobrym ćwiczeniem na bolący kręgosłup. Przeczytaj ten artykuł, naucz się jak jeździć na łyżwach i zacznij ćwiczyć już dziś.

Jak jeździć na łyżwach - pierwsze kroki

Nauka jazdy na łyżwach powinna zacząć się od złapania równowagi. Człowiek przyzwyczajony jest trzymać stopy równolegle, bo tak na co dzień się porusza. Na łyżwach jest nieco inaczej. Aby zaraz na początku się nie przewrócić, staraj się trzymać stopy bardziej prostopadle do siebie. Możesz na przykład ułożyć piętę lewej nogi przy śródstopiu nogi prawej.

Gdy już utrzymujesz równowagę, możesz zrobić pierwszy krok. Pamiętaj, że nauka jazdy na łyżwach jest zupełnie czym innym niż bieganie lub chodzenie. Stopy poruszają się po lodzie i nie możesz ich podnosić tak jak przy chodzeniu. Musisz się ślizgać. Jazda na łyżwach wbrew pozorom nie odbywa się do przodu. Ślizgi wykonuje się pod kątem około 45 stopni względem kierunku jazdy.

Aby wykonać pierwszy ruch, musisz ustawić stopy prostopadle do siebie. Zacznij od wykonania ślizgu na lewej nodze. W tym celu dotknij piętą lewej nogi śródstopia nogi prawej. Odepchnij się prawą nogą w lewą stronę i postaraj się utrzymać równowagę na nodze lewej. Następnie musisz odepchnąć się lewą nogą i zacząć jechać w prawo w skos. Gdy już się rozpędzisz, postaraj się trzymać nogi równolegle i po prostu jechać do przodu.

Nauka jazdy na łyżwach na początku może wydawać się trudna. Jeżeli jednak zrozumiesz zasadę poruszania się, to pozostanie Ci jedynie trenować technikę i utrzymywać równowagę.

Jakie łyżwy wybrać - hokejowe czy figurowe

Wiesz już jak jeździć na łyżwach. Teraz musisz poświęcić czas na szlifowanie umiejętności. Jeżeli jeszcze nie masz łyżew, to zastanów się, jakie będą dla Ciebie najlepsze. Możesz kupić hokejowe lub figurowe. Nauka jazdy na łyżwach będzie zdecydowanie łatwiejsza w łyżwach hokejowych. Figurowe wybierają osoby, które już opanowały technikę i dobrze jeżdżą.

Możesz wybrać łyżwy hokejowe Nils Extreme NH8556S. Zarówno nauka jazdy na łyżwach, jak i późniejsze szlifowanie umiejętności będą przyjemnością. But jest wygodny i posiada anatomicznie ukształtowaną wkładkę. Kostka jest usztywniona, dzięki czemu nie musisz obawiać się kontuzji. Łyżwy hokejowe są bardzo zwrotne i szybkie, dzięki czemu będziesz mógł rekreacyjnie zagrać w hokeja ze znajomymi.

Jak już opanujesz jazdę na łyżwach, to możesz zainwestować w łyżwy figurowe. Taki typ łyżew umożliwia wykonywanie akrobacji i figur. Specjalne ząbki umieszczone z przodu płozy umożliwiają wykonywanie skomplikowanych układów tanecznych w jeździe figurowej. Wybierz ładne łyżwy figurowe Nils Extreme NF4463S black, które przyciągają uwagę swoim wyglądem.

Dlaczego warto jeździć na łyżwach?

Jazda na łyżwach sprawia, że pracują praktycznie wszystkie mięśnie. Stale musisz utrzymywać równowagę, co doskonale wzmacnia kręgosłup. Podczas jazdy głównie pracują mięśnie nóg - szczególnie uda i pośladki, bo noga podczas ruchu musi być ugięta. Jeżeli chcesz mieć jędrne pośladki i smukłe uda, to zacznij trenować łyżwiarstwo.

Zaangażowanie w jazdę wszystkich partii mięśni sprawia, że szybciej spalasz kalorie i gubisz zbędną tkankę tłuszczową. Nie da się ukryć, że jazda na łyżwach jest męczącą przyjemnością. Uprawiając ten sport, wyczerpiesz się tak jak podczas biegania, co sprawi, że polepszy się Twoja kondycja.

Jaki dodatkowy sprzęt będzie Ci potrzebny do jazdy na łyżwach?

Oprócz tego, jak jeździć na łyżwach powinieneś jeszcze wiedzieć jaki dodatkowy sprzęt będzie Ci potrzebny do uprawiania tego sportu. Pamiętaj, że nauka jazdy na łyżwach wiąże się z wieloma urazami. Najczęstsze są urazy stawów kolanowych i łokciowych. Bardzo często zdarzają się również obicia kości biodrowej i urazy głowy.

Jeżeli chcesz, aby jazda na łyżwach była bezpieczna, to potrzebne Ci będą:

  • kask,
  • ochraniacze kolan,
  • ochraniacze łokci,
  • ochraniacze dłoni i nadgarstków,
  • specjalne spodenki ochronne.

Ochraniacze przydadzą się również podczas wypadu na łyżworolki. Z ochrony stawów będziesz mógł korzystać zarówno latem, jak i zimą.

Nauka jazdy na łyżwach pozwoli Ci opanować także jazdę na wrotkach i łyżworolkach

Nauka jazdy na łyżwach przyniesie Ci podwójną korzyść. Technika jazdy na łyżwach, łyżworolkach i wrotkach jest taka sama, więc za jednym razem zyskasz dwie zdolności. Kup łyżworolki i trenuj umiejętności jazdy również latem.

Pasją do jazdy na łyżwach możesz zarazić również swoje dziecko. Jest to bardzo dobry sposób na spędzenie razem czasu i umocnienie więzi rodzinnych. Na początek najlepiej kup wrotki dla dzieci. Na nich malec łatwiej utrzyma równowagę i szybciej opanuje podstawy jazdy. Wrotki dla dzieci są także bezpieczniejsze, bo minimalizuje się ryzyko uszkodzenia stawu skokowego.

Wybierając wrotki dziecięce, zwróć uwagę na ich wykonanie. Stopa dziecka (przede wszystkim kostka) powinna być dobrze zabezpieczona, dlatego wybierz model z wysoką cholewką. Wrotki dziecięce muszą mieć również hamulec na obu butach. Kauczukowe kółka zapewnią komfortowe i ciche poruszanie się na każdej utwardzonej powierzchni.

Gdzie jeździć na łyżwach?

Nie ważne czy wybrałeś łyżwy, łyżworolki czy wrotki dla dzieci. Miejsce do jeżdżenia powinno być przede wszystkim bezpieczne.

Nauka jazdy na łyżwach powinna odbywać się na sztucznym lodowisku. Unikaj jazdy na zamarzniętych jeziorach lub rzekach, bo w niektórych miejscach pojawiają się cieplejsze prądy i tafla lodu może być krucha i dużo cieńsza. Jazda na zamarzniętych akwenach może skończyć się także wpadnięciem do przerębla pozostawionego przez wędkarzy.

Jeżeli chcesz jeździć na łyżwach latem, to wybierz jedno z całorocznych lodowisk ze sztuczną taflą. W niektórych miastach pojawiają się także sztuczne lodowiska rozstawiane na świeżym powietrzu. Tafla wykonana jest z syntetycznych paneli, które zapewniają zabawę nawet podczas upału.

Jeżeli masz łyżworolki, to pamiętaj, aby nie jeździć po drogach przeznaczonych dla ruchu samochodowego. Wybierz raczej place wyznaczone dla pieszych lub ścieżki rowerowe. W niektórych miastach można skorzystać ze specjalnych hal służących do jazdy na rolkach i wrotkach. Tam przez cały rok, bez względu na pogodę możesz szlifować technikę i umiejętności.

Jeżeli chcesz nauczyć się jazdy na łyżwach, nie czekaj na lepszy moment. Już teraz podejmij decyzję o zakupie nowych łyżew i zacznij trening. Być może wśród Twoich znajomych jest ktoś, kto umie jeździć na łyżwach. Poproś go o pomoc, a szybciej osiągniesz sukces.

Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 7635 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-27
Super zestaw!! Polecam 10/10
2024-02-27
szybko i zgodne z zamówieniem
pixel