Co to jest spinning i jakie efekty przynosi?

Co to jest spinning i jakie efekty przynosi?

Spinning to obecnie jeden z najpopularniejszych trendów w branży fitness. Mięśnie, które angażowane są na rowerze spinningowym, są jednymi z największych w twoim ciele. Pracują mięśnie pośladkowe oraz dwugłowy czy czworogłowy uda, dzięki czemu są to ćwiczenia o dużej intensywności, a co za tym idzie — łatwo zrzucić zbędne kilogramy, zbudować formę i zadbać o swoje zdrowie. I chociaż możesz samodzielnie jeździć na rowerze na zewnątrz, w piękną, słoneczną pogodę…to właśnie może być jednocześnie dużą przeszkodą! Rower treningowy spinningowy zapewnia dużą dowolność i możliwość realizacji treningu niezależnie od warunków panujących na zewnątrz. Jeśli poszukujesz sprzętów, dzięki którym twoja domowa siłownia będzie kompletnie wyposażona, nie tylko w ciężary, ale i maszyny cardio, rower spinningowy będzie świetnym wyborem. Jaki model wybrać i jakie jeszcze zalety płyną z takich treningów?

Dla kogo przeznaczony jest trening spinningowy?

Trening na rowerze spinningowym jest idealny zarówno dla osób, które ćwiczą regularnie i chcą dodać kolejne ćwiczenie do swojej rutyny, jak i tych, którzy zaczynają swoją przygodę z wysiłkiem fizycznym. To także optymalne rozwiązanie dla osób, które dochodzą do siebie po kontuzjach lub operacjach, co uniemożliwia im podejmowanie się innych aktywności. Mówi się, że najwięcej wypadków zdarza się w domu, jednak jesteśmy przekonani, że rower spinningowy w domowej siłowni jest o wiele bezpieczniejszą alternatywą niż treningi na świeżym powietrzu! Trening w domu oznacza również, że możesz skupić się na tym, co naprawdę jest dla ciebie ważne, pracując nad swoimi celami cardio, nie skupiając się na niczym innym.

Trening na rowerze spinningowym oferuje szereg korzyści

Jeśli chcesz zwiększyć swoją wytrzymałość i zainwestować w profesjonalny sprzęt cardio, spinning może być jedną z ciekawszych opcji. Trening na rowerze spinningowym poprawia ogólny stan zdrowia i pozwala efektywnie budować formę na lata. Badania wykazują, że jazda na rowerze zmniejsza ryzyko rozwoju chorób serca o prawie 50%. Spinning jest zdecydowanie wymagającym i intensywnym treningiem, który poprawia wydolność i układ krążenia. Jednak tak jak przy każdych ćwiczeniach — liczy się systematyczność oraz wybór odpowiedniego sprzętu. Inne korzyści treningu spinningowego obejmują:

Zwiększenie objętości płuc

Oprócz zdrowia twojego serca również płuca zyskują na ćwiczeniach z wykorzystaniem roweru treningowego. Regularnie powtarzane ćwiczenia znacznie poprawią pojemność płuc. Dzieje się tak dzięki intensywności treningu, który wymaga aktywnego i głębokiego oddychania.

Spalenie kalorii

Świetną informacją dla osób, które zamierzają zrzucić parę nadprogramowych kilogramów, jest, że spinning spala mnóstwo kalorii. Godzinny trening na rowerze spinningowym spala około 400 do 600 kcal, w zależności od poziomu wysiłku, wzrostu i wagi. Poziom wykorzystanej energii będzie różnić się też w zależności od tego, czy zdecydujesz się na trening interwałowy o wysokiej intensywności, czy postawisz na lekkie ćwiczenie o stałym tempie.

Poprawę nastroju i samopoczucia

Sport wyzwala endorfiny, to jasne. Nie inaczej jest w przypadku treningu na rowerze spinningowym. Ćwiczenia w domowej siłowni wiążą się również z wysokim poziomem komfortu — na rower możesz wskoczyć kiedy chcesz, w ulubionych rzeczach sportowych i przy ulubionej muzyce. To czas tylko dla ciebie i twojego organizmu, bez niepotrzebnych rozpraszaczy.

Rozbudowę poszczególnych partii mięśniowych

Trenujemy nie tylko po to, aby zapewnić sobie świetne zdrowie i kondycję, ale często celem jest także poprawa wyglądu. Jeśli chcesz rozbudować mięśnie pośladkowe i mięśnie nóg (uda, łydki), spinning będzie jedną z najlepszych opcji cardio. Trening jest ukierunkowany na te obszary i, w zależności od intensywności, możesz jednocześnie pracować nad zwiększeniem siły mięśni.

Jaki rower spinningowy wybrać? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Jak łatwo się można domyślić, rowerów treningowych jest całe mnóstwo. Jeśli chcesz sprawnie odnaleźć się wśród dziesiątek modeli dostępnych na rynku, koniecznie zwróć uwagę na poniższe kwestie.

Waga koła zamachowego

Koło zamachowe porusza się podczas pedałowania i w rowerze spinningowym znajduje się z przodu. Im cięższe jest koło zamachowe, tym można wykonać płynniejszy i bardziej komfortowy ruch. Rowery spinningowe wykorzystywane na domowy użytek zazwyczaj mają lżejsze koło zamachowe od rowerów profesjonalnych, jakie można zobaczyć m.in. w klubach fitness. Przy wyborze roweru spinningowego warto zwrócić na to szczególną uwagę, gdyż zbyt lekkie koło zamachowe zapewnia mniej przyjemne doświadczenie treningowe. Przykładem ciekawego modelu jest rower treningowy spinningowy HMS SW7200 z kołem o wadze 22 kg.

Mocna i solidna rama

Rama, niezależnie od tego czy wybierasz tradycyjny rower treningowy, czy rower spinningowy, jest kluczowa. Powinna zapewniać optymalną równowagę. Podobnie jak nogi, czyli punkty podparcia, które powinny być wystarczająco szerokie, zapewniając stabilną pozycję.

Napęd

Rowery spinningowe mają dwa różne rodzaje układu napędowego. Jeden to układ napędowy oparty na łańcuchu, a drugi to układ napędowy oparty na pasie. Jeśli cenisz sobie bezawaryjną pracę, możesz postawić na rower pracujący na łańcuchu, z kolei jeśli jesteś zwolennikiem cichych treningów w domu, wybierz rowery spinningowy z napędem pasowym.

Wybór roweru spinningowego — podsumowanie

Jeśli nie masz pewności, czy treningi spinningowe będą dla ciebie odpowiednie, dobrym rozwiązaniem jest zapisanie się na dedykowane zajęcia w klubach fitness. Podczas pierwszych zajęć, instruktor pomoże ci bezpiecznie ustawić się na rowerze, przedstawi możliwe metody treningu i wesprze kilkoma wskazówkami, które po zajęciach będziesz mógł wdrożyć podczas treningów w domu. Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą prezentowaną przez nasz sklep internetowy, w której znajdziesz rowery spinningowe, dostosowane do twoich potrzeb!

Rekomendowane produkty BeActive

Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 7900 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-20
Super
2024-04-20
Rewelacja, polecam wszystkim
pixel