Pływanie to aktywność korzystna zarówno dla ciała, jak i dla umysłu. Wykazano, że pomaga w leczeniu depresji, lęku oraz zmniejszeniu stresu. Ta forma aktywności fizycznej może być również świetnym sposobem na odchudzanie. Pomaga spalić kalorie, wzmocnić mięśnie i zbudować kondycję. Korzyści płynące z pływania są w zasadzie nieograniczone. Jak zacząć pływać, jakiego sprzętu potrzebujesz, jakie są różne style pływania i jak poprawić swoją technikę? Sprawdź!
Regularne pływanie, jak i pozostałe sporty wodne to doskonały trening całego ciała. Mogą pomóc ci lepiej spać, ponieważ pomagają zmniejszyć stres i niepokój. W zależności od intensywności, stylu pływania i szybkości poruszania się w wodzie, można wyróżnić pływanie, które będzie dla nas jedynie relaksem, a także takie, które da nam popalić, a nasze mięśnie będą mocno pracować. Badania wykazują, że osoby pływające regularnie mają niższy poziom kortyzolu - hormonu, który pomaga kontrolować poziom cukru we krwi i jest uwalniany w sytuacjach stresujących. Taka sytuacja z kolei może prowadzić do przybierania na wadze i doświadczaniem większych trudności ze snem w nocy. Oprócz korzyści dla zdrowia psychicznego, pływanie na basenie (i nie tylko!) jest nieocenioną aktywnością w drodze po świetną kondycję i smukłą sylwetkę. Nadal zastanawiasz się, co daje pływanie i jak najlepiej rozpocząć trening? Zapraszamy do lektury!
Pływanie: dlaczego warto chodzić na basen?
Pływanie to świetny sposób na zachowanie zdrowia. Korzyści płynące z pójścia na basen są nieograniczone. Ta niezwykle często wybierana aktywność fizyczna, pomaga w utracie wagi, zdrowiu układu krążenia, a nawet pozytywnie wpływa na układ nerwowy. Jakie są zalety pływania i dlaczego warto rozważyć wprowadzenie treningów na basenie do swojej rutyny ćwiczeń?
Do najchętniej wymienianych zalet możemy zaliczyć:
- pływanie to ćwiczenie o dość wysokiej intensywności, co oznacza, że jest dobre dla pracy naszego serca, czy ćwiczenia kondycji, a zarazem jest wybawieniem dla naszego kręgosłupa,
- pomaga w utracie wagi, ponieważ spala więcej kalorii niż inne formy ćwiczeń,
- poprawia nastrój poprzez redukcję hormonów stresu i zwiększenie poziomu endorfin, hormonów dobrego samopoczucia uwalnianych podczas ćwiczeń.
Aby wciągnąć się na dobre w ten świetny sport, warto wyposażyć się w zestaw sprawdzonych akcesoriów. Do nich możemy bez wątpienia zaliczyć ręczniki szybkoschnące, czepki pływackie czy pojemne i wygodne torby sportowe.
Pływanie na basenie - jaki styl jest najlepszy?
Jeśli jesteś początkującym pływakiem, z pewnością zastanawiasz się, jak pływać. Właściwa technika jest ważnym elementem nauki pływania. Istnieje wiele sposobów, aby po prostu utrzymać się nad wodą, jednak sztuką jest wykorzystać prawidłową technikę, która nie tylko sprawi, że pływanie będzie przyjemniejsze, ale i wydajniejsze.
- Styl dowolny
Styl dowolny jest zdecydowanie najbardziej znanym stylem pływania. Pływanie kraulem jest nie tylko jest najszybsze i najbardziej wydajne, ale także najłatwiejsze do opanowania dla osób początkujących i nie tylko. Już godzinny trening pływania spala 500 kcal, angażując ponad 40 partii mięśniowych! - Styl grzbietowy
Jako odpowiedniki stylu dowolnego, styl grzbietowy jest kolejnym łatwym do opanowania sposobem efektywnego pływania, który jest popularny wśród pływaków na wszystkich poziomach zaawansowania. W zasadzie całe pływanie zawodowe oparte jest właśnie na nim. - Żabka
Pływanie na basenie tak zwaną “żabką” jest zupełnie odmienne od techniki dowolnej i stylu grzbietowego. Jeśli chodzi o pływanie, trening żabką umożliwia spalenie ok. 350 kcal na godzinę. Nie jest więc tak intensywny jak pozostałe, jednak nadal angażuje liczne mięśnie i pozytywnie wpływa na ich rozciąganie.
Jak często chodzić na basen?
Podobnie jak w każdym innym sporcie, intensywność i regularność ma duże znaczenie w pływaniu. Osoba początkująca, powinna, przynajmniej na początku, potraktować trening na basenie delikatnie, ograniczając sesję do 25 - 30 minut o niskiej intensywności.
Istnieje wiele korzyści z regularnego pływania. Jednak to, jak często powinieneś chodzić na basen, aby zobaczyć efekty ćwiczeń, zależy głównie od tego, jakie masz cele. Jeśli chcesz schudnąć, wystarczą dwa treningi o umiarkowanej intensywności w tygodniu. Jeśli jednak Twoim celem jest rozbudowa sylwetki i wyeksponowanie mięśni, rozważ 3 do 5 treningów w ciągu tygodnia. Warto wtedy organizować sobie czas, tak, aby trening nie był dla nas problemem. Przykładowo połączyć wizytę na basenie z wyjście do pracy, czy z pracy. Rano zapakuj torbę sportową z przyborami na basen, a na pewno pomoże Ci się to zmotywować!
Jak pływanie pomaga w odchudzaniu?
Jedną z najważniejszych korzyści wynikających z pływania jest to, że spala o wiele więcej kalorii niż inne ćwiczenia, takie jak bieganie czy jazda na rowerze. Według badań, w ciągu godziny pływania spalasz około 500 kalorii. Dla porównania, biegając, spalisz tylko 300 kalorii w tym samym czasie. Podstawą jeśli chodzi o pływanie, są ćwiczenia i styl, jaki wybierzesz. To on będzie determinował intensywność i co za tym idzie, ilość spożytkowanej energii. Pływanie pomaga również we wzmocnieniu i poprawie elastyczności mięśni i może być świetnym sposobem na relaks po długim dniu pracy. A co najważniejsze? Sport ten nie wymaga od Ciebie również wielkiego przygotowania pod względem sprzętu. Każdy z nas chyba posiada strój kąpielowy i czepek pływacki na basen!
Po jakim czasie widać efekty chodzenia na basen?
W ciągu zaledwie jednego miesiąca treningów pływackich na basenie możesz zrzucić kilka kilogramów, a to wszystko za sprawą spalania dużej liczby kalorii, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiednio zbilansowanej diety. Oprócz tego, po kilku tygodniach regularnych ćwiczeń poprawisz szybkość pływania, jak i ogólną kondycję. Pływanie jest również świetną opcją dla rehabilitacji urazów i rozwijania lepszej zwinności i kontroli własnego ciała.