7 najciekawszych zajęć sportowych dla kobiet

7 najciekawszych zajęć sportowych dla kobiet

Zajęcia dla kobiet mogą przyjmować formę wielu ćwiczeń. Najczęściej są one nastawione przede wszystkim na modelowanie sylwetki i wysoką intensywność, ale to wcale nie oznacza, że sporty dla kobiet są monotonne. Wśród nich znajdują się rodzaje aktywności, które można uprawiać w domowym zaciszu, ale też np. sporty walki. Które ćwiczenia dla kobiet są szczególnie godne Twojej uwagi?

Aerobik

Intensywny trening tlenowy, podczas którego wykonuje się dynamiczne ćwiczenia ruchowe i siłowe, uzupełniając go o rozciąganie – to właśnie aerobik. Najczęściej wykonuje się go w rytm muzyki, która jednocześnie narzuca dynamikę ćwiczeń. Podczas tego treningu zaangażowane jest całe ciało, a wpływa on na poprawę funkcjonowania serca i płuc, dotleniając mózg. Wśród ćwiczeń aerobowych znajduje się m.in. jazda na rowerze, bieganie, pływanie, skakanie na skakance, intensywny marsz oraz ćwiczenia ze stepem.

Step aerobik jest szczególnie godny uwagi, gdyż łatwo wykonywać go w domu – wystarczy posiadać wspomniane akcesorium. Wchodzenie na ten niewielki schodek jest bardzo polecane osobom starszym oraz wracającym do formy po kontuzjach. Zajęcia dla kobiet przy użyciu stepu pozwalają na spalenie tkanki tłuszczowej, wzmocnienie mięśni nóg, aktywację mięśni pośladkowych oraz usprawnienie stawu kolanowego.

Jakie zalety przynosi trenowanie aerobiku? Można wymienić:

 • Wzmocnienie mięśni, stawów i ścięgien,
 • Poprawę odporności organizmu,
 • Obniżenie poziomu cholesterolu,
 • Poprawę wydolności serca,
 • Wymodelowanie sylwetki,
 • Zwiększenie zakresu ruchu,
 • Ujędrnienie skóry i zwiększenie jej elastyczności,
 • Zredukowanie tkanki tłuszczowej i cellulitu.

Aqua fitness

Program ćwiczeń w wodzie to aqua fitness, czyli trening prowadzony w głębokiej albo płytkiej wodzie w formie aerobowej przy akompaniamencie muzyki. Zazwyczaj są to ćwiczenia dla kobiet, ale oczywiście mogą być wykonywane także przez mężczyzn. W ramach tej dziedziny fitnessu wyróżnić można trening biegowy w wodzie, jazdę na zanurzonych rowerach albo zajęcia taneczne w wodzie.

Aqua fitness najbardziej polecany jest osobom starszym, ponieważ ruch w tym treningu jest bezpieczny, a wpływ środowiska wodnego korzystny. Zajęcia te prowadzić można wśród osób z chorobą wieńcową oraz zwyrodnieniami stawów. Często poleca się ćwiczenia w wodzie zdrowym starszym kobietom ze względu na pozytywny wpływ na sprawność krążeniowo – oddechową. Szczególnie pozytywny wpływ sport ten wywiera na kobiety ciężarne, ponieważ środowisko wodne odciąża, a skutkiem tych treningów jest przeciwdziałanie tyciu oraz pozytywny wpływ na prawidłową masę dziecka.

Zumba

Zumba to trening, który łączy elementy fitness, tańców latynoamerykańskich i tańca brzucha. Jest to bardzo popularna forma aktywności, głównie ze względu na swoją uniwersalność – może być uprawiana przez osoby w każdym wieku, ćwiczenia różnią się stopniem intensywności w zależności od potrzeb.

Wśród wielu zalet, jakie niesie za sobą zumba, wymienić należy:

 • Szybkie odchudzanie – jedna sesja treningowa to aż do 700 spalonych kcal! Szczególnie skuteczne są ćwiczenia z ciężarkami,
 • Ujędrnienie ciała i spalenie cellulitu,
 • Polepszenie kondycji i przemiany materii, dzięki czemu można ćwiczyć dłużej,
 • Wzmocnienie mięśni głębokich, odpowiedzialnych za prawidłową postawę,
 • Zwiększenie płynności ruchów.

Joga

Wymieniając sporty dla kobiet, trzeba wspomnieć o indyjskim systemie ćwiczeń pozycji zwanych asanami. Jest to rzecz jasna joga, czyli nauka równowagi. Ćwiczenia nie są intensywne, ale należy je wykonywać z dużą dokładnością, pamiętając o odpowiednich technikach oddechowych. Skutkiem tego rodzaju zajęć jest zwiększenie świadomości własnego oddechu, a także świadomości na temat swojego ciała.

Joga przynosi również poprawę wydolności, kondycji, elastyczności oraz gibkości ciała i jego siły. Zaletą być może nawet istotniejszą od korzyści fizycznych jest uspokojenie się i wyciszenie psychiki, oderwanie od codziennych zmartwień i problemów. Wpływ jogi na zdrowie jest jednak bardzo korzystny – zwiększenie ruchomości stawów, zmniejszenie częstotliwości skurczów mięśni, poprawa postawy ciała, działanie wyszczuplające i poprawa sylwetki, wydłużenie kręgosłupa, dotlenienie organizmu, uregulowanie ciśnienia krwi i zredukowanie nadciśnienia tętniczego to tylko niektóre z zalet. Opisywane ćwiczenia dla kobiet wykonywać można w domu, wystarczą bowiem do nich jedynie maty do ćwiczeń i trochę wolnego miejsca.

Spinning

Sporty dla kobiet przybierać mogą formę zorganizowanych zajęć na siłowni i właśnie tak najczęściej uprawia się spinning, czyli symulację jazdy po nierównym terenie. Tempo jazdy narzuca muzyka, natomiast uczestnicy pod okiem instruktora pedałują w jej rytm. Jest to trening interwałowy, opierający się na zmianach tempa. Zaczynasz od wolnego pedałowania, by przejść do maksymalnej intensywności, a część „trasy” pokonujesz na stojąco, zupełnie jak podczas wyścigu kolarskiego.

Spinning wiąże się z dużym wysiłkiem, ale jego efekty są tego warte. Zalicza się do nich zredukowanie tkanki tłuszczowej, poprawę wydolności organizmu, a także wzmocnienie układu kostnego. Układ oddechowo – krążeniowy działa sprawniej, mięśnie stają się bardziej wytrzymałe, a skóra zyskuje na jędrności. Ten trening interwałowy stanowi udany sposób na zwalczenie cellulitu, dzięki czemu są to bardzo popularne zajęcia dla kobiet.

Squash

W tenisie przeszkodą jest siatka – squash różni się tym, że stanowi ją ściana, od której odbija się piłki, aby zmusić przeciwnika do błędu. Piłeczkę odbijasz tak, aby rywal nie był w stanie ponownie odbić jej w Twoim kierunku. Zasady są bardzo proste, ale intensywność wysoka. Serwis przejmuje ta osoba, która zdobyła punkty jako ostatnia, a gra toczy się do 11 punktów, ale przewaga musi być minimum dwupunktowa.

Squash jest dyscypliną zmuszającą do dużego wysiłku, godzina gry to aż do 900 kcal spalonych! Najmocniej zaangażowane zostają dolne partie mięśni, czyli pośladki, uda i łydki, a także ręce. Poprawie ulega dzięki tej grze szybkość, refleks, koordynacja i koncentracja. To wymagający i szybki sport, ale za to gwarantuje świetną rozrywkę i szybko można poczynić w nim postępy.

Boks

Sporty dla kobiet mogą obejmować również sporty walki, jak np. boks. W formie tego treningu wykonuje się przede wszystkim bieganie i uderzanie w poduszki oraz worki. Pracują głównie nogi, ale też klatka piersiowa, barki i ramiona. Intensywna praca całego ciała przekłada się na równomierne wyrzeźbienie całego ciała, a do uderzeń niezbędna jest stabilizacja postawy. Podczas jednego treningu spalanych jest około 600 – 800 kcal.

Trening odbywa się często przy użyciu prostych akcesoriów treningowych, jak np. ciężarki albo gumy do ćwiczeń. Boks dzięki temu rozwija mięśnie i pozwala spalać tłuszcz, ale wśród zalet można wymienić też naukę samoobrony – umiejętność wyprowadzenia mocnego ciosu, szybkiego przesuwania się na nogach i zachowania postawy obronnej. Treningi są bardzo intensywne, co przekłada się na wydzielanie endorfin, złagodzenie napięcia i zredukowanie stresu.

Podsumowanie

Ćwiczenia dla kobiet mogą obejmować pełen przekrój dyscyplin, zależnie od potrzeb i chęci możesz wybierać między bardziej i mniej intensywnym rodzajem wysiłku. Wszystkie wymienione zajęcia dla kobiet przekładają się jednak na poprawę sylwetki, spalanie tkanki tłuszczowej, polepszenie ogólnego stanu zdrowia i zwalczanie stresu. Do wielu z tych dyscyplin potrzeba pewnych akcesoriów, ale nie przejmuj się - wszystko czego potrzebujesz, znajdziesz w naszej ofercie! Sprawdź nasz asortyment i wybierz sprzęt, dzięki któremu będziesz mogła efektywniej trenować.

Rekomendowane produkty BeActive

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 7955 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-23
Super kontakt ze sklepem. Pani z biura klienta wszystko sprawnie zorganizowała i odpowiedziała na wszystkie pytania. Wszystko sprawnie zrealizowane. Dostawa zaledwie dzień po zamówieniu. Polecam
2024-06-22
Szybka wysyłka, krzesełko dokładnie takie jak na zdjęciu. Polecam serdecznie
pixel