10 najpiękniejszych tras rowerowych w Polsce. Ranking 2023

10 najpiękniejszych tras rowerowych w Polsce. Ranking 2023

Okres wiosenno-letni to czas szczególnej aktywności rowerzystów. Wiele województw oferuje rozbudowaną sieć szlaków rowerowych. Przez bardzo duży wybór tras rowerowych wielu rowerzystów zastanawia się: jaka trasa rowerowa w Polsce jest godna uwagi? Jeśli właśnie pomysłu na wspaniałą wycieczkę rowerową, to ten artykuł jest dla Ciebie. Opisujemy najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce, które dostarczają cudownych widoków, a także pozwalają poznać wiele atrakcji w klimatycznych, polskich miejscowościach.

1. Stary Kolejowy Szlak

Nasz ranking tras rowerowych otwiera Stary Kolejowy Szlak. To propozycja dla miłośników Morza Bałtyckiego. Długość trasy rowerowej wynosi 196 km. Trasę można podzielić na trzy krótkie odcinki. Pierwszy etap obejmuje 55 km i prowadzi przez miasta takie jak Kołobrzeg oraz Białogard.

Drugi etap ma długość 69 km miejscowości: Białogard oraz Złocieniec. Ostatni etap prowadzi przez Złocieniec, Wałcz oraz Skrzatusz, a łączna długość tego odcinka wynosi 77 km. Większa część trasy składa się z nawierzchni utwardzonych. W czasie podróży można poznać uroki nadbałtyckiego krajobrazu oraz pojezierza. Oprócz licznych walorów przyrodniczych w czasie pokonywania trasy można spotkać zabytkowe kościoły i dworce kolejowe, a także wiekowe pałace.

2. Wiślana Trasa Rowerowa

Małopolski szlak ciągnący się wzdłuż wałów przeciwpowodziowych ma długość 210 km. To dość spora odległość, dlatego na tę trasę z pewnością przydadzą się wygodne siodełka. Wiślana Trasa Rowerowa (WTR) rozpoczyna się od miejscowości Harmęże (przy urokliwym kościele), natomiast kończy w miejscowości Szczucin.

Pomiędzy odcinkiem początkowym a końcowym WTR prowadzi przez Oświęcim, Metków, Jankowice, Kamień, Tyniec, Kraków, Ujście Solce, czy Ujście Jezuickie. Na trasie znajdują się atrakcje, takie jak Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, muzeum Auschwitz w Oświęcimiu, Zamek na Wawelu w Krakowie czy Muzeum Historii Drogownictwa w Szczucinie. Jeśli lubisz poznawać dziedzictwo kulturowe Polski, to ta propozycja szczególnie przypadnie Ci do gustu.

3. Żelazny Szlak Rowerowy

Można rzec, że Żelazny Szlak Rowerowy to polsko-czeska trasa rowerowa. To szlak o długości 54 km prowadzący przez polskie gminy: Godów, Jastrzębie-Zdrój i Zebrzydowice, a także czeską Karwinę i Piotrowice koło Karwiny. Odcinki w większości stanowią drogi o nawierzchni mineralno-żywicznej.

To świetna propozycja dla rowerzystów, chcących zarówno zbliżyć się do natury, jak i zwiedzić liczne obiekty kulturowe. Po polskiej stronie znajduje się szereg ciekawych atrakcyjni, takich jak Park Zdrojowy w Jastrzębiu-Zdroju, kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zebrzydowicach. Po czeskiej stronie warto zobaczyć alejki parkowe oraz Rynek Masaryka w Karwinie.

4. Szlakiem Orlich Gniazd

Omawiając trasy rowerowe w Polsce, nie sposób nie wspomnieć o Szlaku Orlich Gniazd, który prowadzi przez dwa województwa – śląskie oraz małopolskie. Trasa zaczyna się od Częstochowy, a kończy w Krakowie i liczy około 190 km. Na szlaku można spotkać wiele pięknych zamków i ruin. Szlak Orlich Gniazd jest uwielbiana przez rowerzystów za piękne widoki przyrody i licznie występujące na szlaku wapienne skały.

5. Karpacki Szlak Rowerowy

Karpacki Szlak Rowerowy to świetna propozycja dla miłośników górskich wypraw. Trasa została wytyczona przez Sądecką Organizację Turystyczną. Przechodzi przez 35 miejscowości położonych w województwie małopolskim, w tym przez miejscowości: Myślenice, Trzemeśnia, Wiśniowa, Szczyrzyc, Rozdziele, Wytrzyszczka, Rożnów, Gródek nad Dunajcem, Nowy Sącz, Rytro, Piwniczna-Zdrój, Muszyna oraz Leluchów. Łączna trasa osiąga długość 133 km.

Rowerzyści jednak mają na tym szlaku wiele możliwości, ponieważ składa się on z wielu mniejszych tras. Bez względu jednak na wybór odcinka, na każdą wyprawę przydadzą się akcesoria rowerowe, które zapewnią, najlepszy komfort jazdy. Na szlaku czeka wiele atrakcji kulturowych, takich jak Synagoga i dzwonnica w Nowym Sączu, Ruiny Zamku Starostów w Muszynie. Szlak gwarantuje piękne widoki przyrodnicze, ponieważ trasa biegnie przez obszar Natura 2000.

6. Szlak Kanału Elbląskiego

Mazury można poznawać na wiele sposobów. Jednym z nich jest pokonanie Szlaku Kanału Elbląskiego o długości 80 km, dzięki któremu można odkryć uroki tego regionu. O tym, że warto podróżować tym szlakiem, informuje praktycznie każdy ranking tras rowerowych. Nie ma jednak w tym nic dziwnego, ponieważ liczne trasy zostały wytyczone w taki sposób, aby rowerzyści podążali wzdłuż wodnego szlaku Kanału Elbląskiego.

Szlak rozpoczyna się w Elblągu, a kończy w Ostródzie. Trasy w większości są wykonane z asfaltu i kostki kamiennej, dlatego świetnie sprawdzą się rowery trekkingowe i crossowe.

Rodzice wybierający się na przejażdżkę rowerową w ramach Szlaku Kanału Elbląskiego powinni wziąć pod uwagę tę informację, wybierając rowery dla dzieci. Na szlaku można podziwiać liczne szlaki nad Kanałem Elbląskim z XIX i XX wieku, a także krajobraz nad jeziorem Drużno.

7. Szlak Wokół Tatr

Rowerzyści, mając do dyspozycji wiele ścieżek rowerowych, z pewnością zastanawiają się: jaka trasa rowerowa w Polsce jest najbardziej malownicza? To właśnie Szlak Wokół Tatr, który zakłada trasy rowerowe biegnące zarówno po polskiej, jak i słowackiej stronie granicy. Docelowo dystans całej trasy ma wynosić 250 km, natomiast obecnie rowerzyści mogą w ramach omawianego szlaku przejechać koło 80 km.

Przyczyną tego jest fakt, iż Szlak Wokół Tatr jest wciąż w budowie. Rowerzyści mogą podróżować po odcinku między Nowym Targiem a Trzcianą, położoną na Słowacji. Głównymi atrakcjami są oczywiście piękne widok na Tatry, a także zabytkowy dworzec kolejowy w Czarnym Dunajcu.

8. Green Velo Wschodni Szlak Rowerowy

Z pewnością wielu miłośników rowerów zastanawia się, jaka jest najdłuższa trasa rowerowa w Polsce? To Green Velo, który położony jest na obszarach aż pięciu województw: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego.

Długość szlaku wynosi aż 2000 km. To zatem propozycja dla doświadczonych rowerzystów, którzy uwielbiają pokonywać swoje słabości. Biorąc pod uwagę długość i lokalizację z pewnością podczas przejażdżki rowerzyści nie będą narzekać na brak atrakcji i malowniczych widoków. Green Velo przebiega przez pięć parków narodowych, a także obiekty sakralne oraz kulturowe położone w poszczególnych miejscowościach.

9. Szlak po Pogórzu Dynowskim

Po omówieniu najdłuższego szlaku rowerowego w Polsce, czas na nieco spokojniejsze trasy rowerowe w Polsce. Jedną z nich jest szlak po Pogórzu Dynowskim o długości 48 km. Szlak prowadzi po miejscowościach: Dydnia, Jabłonka, Wydrna, Izdebki, Obarzym, Niewistka, Krzemienna, Temeszów, Witryłów, Końskie, Krzywe, a następnie Dydnia. Trasa ma zatem charakter pętli, dlatego rekomenduje się, aby do pierwszej miejscowości dotrzeć samochodem, a następnie przesiąść się na rowery.

Podróż po wspomnianych miejscowościach gwarantuje możliwość zwiedzenia wielu atrakcji i zobaczenia pięknych widoków. Na przykład w Jabłonce można zatrzymać się obok drewnianego kościoła pw. M.B. Częstochowskiej, czy wspiąć się na punkt widokowy „Krąg” (386 m n.p.m.) z widokiem na Krzemienną.

10. Szlak Stu Jezior

Przedstawiając ranking tras rowerowych, nie mogło w nim zabraknąć Szlaku Stu Jezior położonego na terenie województwa wielkopolskiego. Szlak oferuje 115 km wspaniałych tras i zalicza się do grupy tras familijnych, co oznacza, że stanowi świetną propozycję dla całych rodzin.

Szlak Stu Jezior rozpoczyna się od stolicy wielkopolski, a kończy w Międzychodzie. Rowerzyści, docierający do „mety” mają okazję przejeżdżać przez miasta, takie jak Pamiątkowo, Szamotuły, Sieraków, Śrem czy Kolno.

Wybierając ten szlak, warto poświęcić trochę czasu na zobaczenie największych atrakcji w Poznaniu, czyli Ratusza wraz ze Starym Rynkiem, a także w innych miastach. Na szczególną uwagę zasługują Sanktuarium Maryjne pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny z XVI wieku, Zamek Górków w Szamotułach z tablicą fundacyjną z 1518 roku oraz Muzeum Regionalne w Międzychodzie.

Podsumowanie

Jak widać, rowerzyści, którzy chcą aktywnie spędzać wolny czas w tym roku na siodełku, mogą wybierać najpiękniejsze trasy rowerowe spośród wielu propozycji. Wymienione w tym rankingu trasy rowerowe w Polsce dostarczają wiele atrakcji w formie pięknych widoków, a także obiektów stanowiących dziedzictwo kulturowe kraju.

Rekomendowane produkty BeActive

Siodełko rowerowe piankowe wodoodporne szerokie RS1 czarne
RS1 Czarne szerokie siodełko rowerowe
45,00 zł
Dzwonek rowerowy dla dzieci dorosłych aluminiowy głośny DR1 czarny
DR1 Dzwonek rowerowy czarny
3,99 zł
Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 8041 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-22
Szybko i bez żadnych zastrzeżeń
2024-07-19
Zamówienie doszło błyskawicznie. Sprzęt 100% zgodny z opisem. Polecam firmę BE-ACTIVE
pixel